Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Se blocheaza roata din spate
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
v_razvan_c
Salutare la toata lumea!
Am si o problemuta... Atunci cand merg inapoi cu masina, se blocheaza roata din partea dreapta, spate, mai ales daca nu circul cu ea timp indelungat. La mersul cu fata, este totul OK. Stiu ca are autoreglaj; ei bine, la acea roata a umblat un mecanic la service, deoarece garniturile de la cilindru de frana pierdeau lichid, insa nu am avut probleme luni si luni. Se mai intampla sa faca asa (ciudat), doar atunci cand era timp ploios si umiditate. Trebuie sa precizez ca sabotii sunt mai uzati, desi nu stiu ce legatura ar avea. Oricum, as vrea sa stiu ce-i pot face, ca nu mai pot da cu spatele sa o scot din parcare, decat cu roata taras si mi-e mila de ambreiaj smile.gif Imi cer scuze pentru postul lung... happy.gif

Am uitat sa spun, pana ce mai merg cu masina, pedala de frana este cam tare, apoi se mai lasa... blush.gif
ag02cws
Rulmentii cum sunt? Mai au vaselina?
v_razvan_c
I-a pus mecanicul atunci, deci au vaselina si sunt buni, nu are roata joc, nu se aude niciun huruit...
cristicipaian
probabil ti-e rupt unul dintre arcurile conice sau piesa in care e prins. Am patit si eu ceva asemanator dar se bloca la mersa inainte, inapoi era ok.
bygy007
Arcurile care trag de saboti slabe , alea de sus
v_razvan_c
QUOTE(cristicipaian @ 20 Oct 2009, 17:41)
probabil ti-e rupt unul dintre arcurile conice sau piesa in care e prins. Am patit si eu ceva asemanator dar se bloca la mersa inainte, inapoi era ok.
*

Si la mersul normal, parca uneori se simte masina infranata... dar de obicei dupa ce folosesc frana, apoi isi revine.
Merci mult, baieti! Se pare ca n-am scapat de cric si vaselina de pe maini 022.gif
Sa caut, deci, dupa arcuri rupte-slabite... Revin dupa interventie cool.gif
kindeeru56
si eu am ptitla fel si sa remediat in felul urmator ,nu este de la arcuri si nici de la rulmenti, demonteaza cabl de frana de mana curatal cu degripant pana merge super usor si regleazaa dinou saboti , in cazul tau cablu un pic blocat si trbuie sa dai dai un dinte inapoi de la auto reglaj sau la excentrici , de preferat sa faci operatia pentru amandoua rotile. asa am rezolvat eu problema
pirvumark
omu nu a zis nimic de frana de mana trasa. sigur e arcul de sus foarte slab. totusi ar trebui sa se auda un pic si in mers. da jos roata si vezi sa nu fie arcul de sus prea slab si unul din arcurile alea mici de pe saboti iesit.
v_razvan_c
Va multumesc pentru sfaturi, inca nu am ajuns sa umblu acolo, dar daca ma credeti s-a rezolvat a doua zi. Dupa cum am bine spus, numai cand este timp ploios si umididate face figura, in rest NU! Chiar nu stiu ce legatura are, dar daca mai face nazui, umblu pan' la urma biggrin.gif Incerc s-o vand, de asta nu ma mai bag tongue.gif Bafta la toata lumea, sa nu vi se mai strice limuzinele happy.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.