Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: 2 Probleme(Stergatoare,Acceleratie)
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Emy_
Salut.Stiu ca ma pot baza pe voi si am decis sa rezolv problemele masinii tot cu ajutorul vostru.As avea doua la numar:

1) Stergatoarele
Nu tot timpul,dar cand le apuca se opresc,atunci nu merge nici temporizatorul nici pompita de apa,nimic legat de ele.Asta o rezolv cu un pumn pe grila de aerisire...nu stiu ,presupun ca e un papuc ceva slab...iar pentru asta ar trebui sa desfac bordul??(am bord CN3)

2) Acceleratie pe benzina
Dacia pe care o am este pe carburatie si merge foarte mult pe gaz,benzina mai deloc,pana acum 2 sapt cand am decis sa-i bag niste benzina.Desigur aveam scurgeri,dar le-am rezolvat-o.Asa...deci cand o dau pe benzina si incerc sa o turez moare motorul,daca accelerez foarte usor urca pana la 2000,cateodata si 3000 dupa care coboara la 1000 singura.Dupa mintea mea de "mamaligar" cred ca is jiglerele de vina,dar le schimbase tata acu vreo 5 ani cand i-a facut motorul(de atunci n-a mai pupat benzina).Sfatuiti-ma!!!Nu vreau sa merg la mecanic,vreau sa invat!!!Va multumesc!!!
bygy007
La stergatoare vezi sa nu fie mufa de la maneta iesita
krapcarasu
in 5 ani s-au uscat/crapat membranele la pompa de benzina si de sprit
Emy_
QUOTE(bygy007 @ 20 Oct 2009, 18:04)
La stergatoare vezi sa nu fie mufa de la maneta iesita
*


NU,nu este iesita,problema vine de undeva de la mororas cred....dupa cum ziceam,daca investesc pumni in capacul de aerisire,deasupra capotei,isi dau drumul,dar la zdruncinari iar se opresc....si tot asa.



20 Oct 2009, 18:33:
QUOTE(krapcarasu @ 20 Oct 2009, 18:04)
in 5 ani s-au uscat/crapat membranele la pompa de benzina si de sprit
*


Garnitura am schimbat-o pentru ca era uscata,in rest pompa arata si functioneaza bine cred...pot fi jiglerele infundate????Daca da,cum le desfund k sunt destul de scumpe?
krapcarasu
nu vad cu ce s-ar fi infundat, nu-s scumpe da-s proaste; verifica debitul pompei: fiind pe gaz pui un + pe electrovalva de benzina cu furtunul de la carb scos, vezi cum curge prin el intr-o sticla
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.