Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bucsi si pivoti (rotule)
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
vasilesas
Salut,

Am citit topicul lipicios despe bucsi.
1.Cum face cand trebuie sa le schimbi? (nu imi dau seama ce inseamna ca face ca barca in curbe- eu inteleg ca te cuprinde frica fiindca 'pluteste' , adica se misca lateral , se hatana ca si cum n-ar avea telescoape ci doar arcuri)
2.Ce se aude in interior si cand ?
3. Rotulele si pivotii cand se schimba si cum iti dai seama? Eu am vazut ca o ridica pe elevator si iti trage de roti axial, inainte si inapoi (nu stanga dreapta)....Daca nu se misca , e bine. Doar asa de simplu se verifica pivotii?
4.Ce se intampa daca mergi cu bucsile uzate ? ( sa zicem ca nu iti dai seama ca e nevoie sa le schimbi)
YonutzSchumy
Rotula de suspensie ( pivot ) le schimbi cand auzi batai ( trancaneli ) in curbe mai stranse sau luate in viteza.
bogdanelkva
ce bucse mai sunt pe fata?am schimbat pivotii,bucsele bara stabilizatoare.mai sunt altele? blush.gif
ramsen
bucsile bascula
bogdanelkva
si alea se uzeaza? sad.gif si cum se schimba,doar bucsele sau bascula cu totul? multumiri.
vladut88
poti schimba doar bucsile sau bascula cu totul cum vrei tu .
ramsen
eu am schimbat bascula cu totul...am gindit ca poate nu se mai gasesc bascule si cu ocazia asta am de rezerva
bogdanelkva
si cand se duc bucsele bascula,ce simptome are 'pacientu'? biggrin.gif
ramsen
eu schimbasem pivoti+bucsile bara torsiune si tot troncanea...in urma unei observatii mai atente si cu un levier am constatat ca si bucsile bascula sint uzate...
augustin87r
Cand am schimbat pivotii si capetele de bara am vazut pe cutie ca tin 20 de mii km. Sunt facuti la Topoloveni. Nu stiu cu ce marca o fi venit masina echipata din fabrica.
bogdanelkva
in urma unei observatii mai atente si cu un levier am constatat ca si bucsile bascula sint uzate...
ramsen cum ai verificat,cu roata suspendata sau pe sol?
romanvs
QUOTE(augustin87r @ 14 Feb 2010, 20:27)
Cand am schimbat pivotii si capetele de bara am vazut pe cutie ca tin 20 de mii km. Sunt facuti la Topoloveni. Nu stiu cu ce marca o fi venit masina echipata din fabrica.
*



De Topoloveni am pus si eu si au garantie 50000km nu 20000km.
Din fabrica cred ca a venit tot cu Topoloveni.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.