Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accident usor
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
cris_x86
Salutare tuturor,si se pare ca primul meu post pe acest forum este unul nu tocmai fericit:( Acum cateva ore am facut un accident,mergeam in spatele unei masini care a franat brusc iar eu am intrat in ea cu vreo 30 km.Chestia este ca masina nu e a mea ,iar actele masinii erau acasa,deci nu i am dat asigurarea si mi a luat doar numerele.Cum trebuie sa procedez,am vb sa ma intalnesc maine si sa facea intelegere amiabila.Ce sfaturi imi dati?Multumesc anticipat.
sonnic53
poi dupa cum ai spus si tu .. maine va intalniti si faceti constatare amiabila . a ta masina are ceva ? si sa nu uiti sati iei numerele
Madriann
Ti-a luat numerele? blush.gif La propriu?
Sfaturi..fa tot posibilul maine sa va intalniti si sa mergeti impreuna la asiguratorul tau, pentru constatarea amiabila. Daca nu se poate maine....eu as merge la Politie sa declar accidentul, cu toate riscurile adiacente.
pastrama
QUOTE(cris_x86 @ 26 Oct 2009, 22:18)
mi a luat doar numerele.
*


blink.gif
Sper ca de telefon!
cris_x86
Nu mi a luat numerele la propriu,le a notat :)Si mi a spus ca daca facem incheiere amiabila nu imi mai iau puncte,iar ea isi repara masina pe casco.Dar si eu am casco si nu stiu cum sa fac .Masina are farurile sparte,grilaju cu dacia a fost bagat inauntru si capota sifonata .Cand am pus frana s-a lasat botul in jos si am dat cu partea de sus nu cu bara.
sonnic53
aha. e bine. te duci faci constatare amiabila , si apoi iasi face masina pe asigurarea ta zic eu . iar tu ati faci masina pe casco tau . si sa rezolvat
M i h a i
QUOTE(cris_x86 @ 27 Oct 2009, 00:16)
Si mi a spus ca daca facem incheiere amiabila nu imi mai iau puncte,iar ea isi repara masina pe casco
*


asa este...ai dat de o ''tipa'' de treaba...sa i dai un suc ca te scuteste de amenda....asa ca sa fii recunoscator....
aleksanders
mergeti la unul din centrele de constatare ale asiguratorului tau rca - acolo se face o constatare amiabila si se mai completeaza cate un formular pentru fiecare parte - apoi se deschide dosarul de dauna pentru tipa si daca casco e la aceeasi firma cu rca iti mai poti deschide si tu dosar de dauna s aiti repari masina ta - trebuie doar multa rabdare - eu azi am stat cam 3 ore la alianz tiriac sad.gif - si distractia acuma incepe cu servisul
cris_x86
Multumesc de raspunsuri,dar mai am cateva intrebari.Trebuie neaparat sa ma duc cu masina mea la centrul de constatare cand isi deschide ea dosar si daca imi anuleaza polita casco pe motiv ca nu a condus proprietarul masinii in momentul accidentului?
BZN
Daca tot a fost de treaba poate o sa fie pana la capat... wink.gif
Aproape sigur inspectorul de daune va cere sa iti vada masina.
b34uen
merge-ti la asiguratorul casco al ei si faceti constatarea, tie o sa iti dea dovada cu care mergi la casco-ul tau,iar la ei o sa lasi o copie dupa rca
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.