Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: platina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
g3org3lll
care sunt cauzele care duc la împușcarea platinei? huh.gif
adrianadrian
pai...bobina...condensatorul...reglajul prost...
burlacu marian
uzura segmentilor
wizkid
calitatea proasta a platinei:)
krapcarasu
faptul ca exista
Treceti pe senzor wink.gif
vladut88
QUOTE(krapcarasu @ 28 Oct 2009, 20:16)
faptul ca exista
Treceti pe senzor wink.gif
*


intai trebe eliminata cauza impuscari platine si apoi senzoru
CGDBZ
Reglajul prost impusca platina cel mai repede , eu la a lui tata o reglez la toate camele axului delcoului si nu am treaba cel putin un an cu ea (platina recomplast parca).Inainte cand nu ma pricepeam si o reglau diferiti "mesteri" nu ducea mai mult de doua luni.
g3org3lll
mersi tuturor pentru răspunsuri,puteți adăuga ,cei care știți, și cum se reglează cel mai bine o platină
N E S
CGDBZ zi-mi si mie te rog cum faci reglajul....mersi mult!
ag02cws
Eu de la condensator am avut probleme. M-am prins insa ca el e cauza dupa ce pusesem deja senzor. Bine-nteles ca nu regret schimbarea.
CGDBZ
Platina se reglea la 0.45 mm dar din cauza ca in timp axul delcoului se uzeaza neuniform (la o cama poti avea o distanta mai mare iar la alta mai mica) exista o distanta optima , sa fie intre 0.4 si 0.5 ,cat mai apropiat de 0.45 , daca nu poti regla la toate camele astfel sa te poti incadra in distanta optima trebuie sa schimbi axul .Masori cu lera distanta la toate camele si faci o medie astfel incat distanta la toate camele sa fie cat mai apropiata de cea optima .Bafta
varu_vyyp
eu stiu ce platina se arde din cauza contactelor imperfecte. firele de la bobina, de la delcou si condensator. Se mai arede si din cauza distantei necorespunzatoare a platinei.
dupa ce ai pus platina noua si ai reglat o e cel mai bn sa verifici daca fac contact firele bn .
argon
QUOTE(g3org3lll @ 28 Oct 2009, 19:11)
care sunt cauzele care duc la împușcarea platinei? huh.gif
*



zgarcenia, asa-i ca n-ai da 20 ron pe o platina originala Bosch?
Gaba
Mai bine dai ~80 pe un senzor si o aprindere de aia rosie si ai scapat de probleme... plus mere si mai bine la turatii mari ca nu mai zboara platina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.