Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme pozitionare radiator de racire
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
vladut88
Buna seara am un aro 10 cu motor dacia 1600, si am o problema, am un alternator de renault 21, si vine mult mai sus ca si cel de dacie, motorul pe aro 10 este pus mai sus ca si pe dacie ,iar radiatorul este mai aproape si freaca paleta alternatorului in furtunul de sus al radiatorului .Am incercat sa pun o aparatoare de tabla peste alternator ca sa nu mai frece in furtun ,dar atunci cand fortez umpic masina risc sa smulg stutul din radiator.
Intrebarea este daca mut acel stut pe partea dreapta a radiatorului isi va mai face apa circuitul prin el?

28 Oct 2009, 21:23:
nu stie chiar nimeni?
vallyyy
din cate spui tu aici iti atinge fulia de la alternator de furtunul de la radiator ........eu zic sa dai alternatorul mai jos( slabind surubul incercuit cu rosu din imaginea atasata) si sa pui o curea mai scurta ca sa fie tensionata, caci cea de dacie va veni larga in felul asta ........alta solutie nu vad ,curea mai scurta nu stiu de la ce masina sa-ti zic sa pui, dar garantez ca o sa gasesti
krapcarasu
ai cum sa muti returul in dreapta? ca sa muti turul in stanga
vladut88
QUOTE(vallyyy @ 28 Oct 2009, 21:40)
din cate spui tu aici iti atinge fulia de la alternator de furtunul de la radiator ........eu zic sa dai alternatorul mai jos( slabind surubul incercuit cu rosu din imaginea atasata) si sa pui o curea mai scurta ca sa fie tensionata, caci cea de dacie va veni larga in felul asta ........alta solutie nu vad ,curea mai scurta nu stiu de la ce masina sa-ti zic sa pui, dar garantez ca o sa gasesti
*

alternatorul e la maxim in jos burta lui e lipita de suport


vroiam sa mut stutul de stanga in partea dreapta sa ramana ambele stuturi pe dreapta unu sus unu jos dar o rezolv altfel ridic caroseria mai sus fata de sasiu cea mai simpla metoda
kindeeru56
mai bine muta stutul parerea mea este mai simplu de 1000 de ori
vladut88
ca sa mut stutu trebe sa dau alta gaura in radiator sa o astup cea existenta caroseria in juma de ora maxim o ora e inaltata
vallyyy
Ne-ai ajuta mai mult daca ai posta niste poze sa vedem concret despre ce e vorba .......ma gandesc ca se poate mai bine ridica un centimetru radiatorul(cu ceva modificari ) ,deja sa ridici caroseria pentru un radiator mi se pare exagerat blink.gif
Adrian_Boy
hmmm, sincer ... cred ca trebuie sa vezi cum este conceput radiatorul, cum circula apa prin el si atunci sa vezi daca se poate stutul.
La prima vedere a-s zice ca nu sad.gif , mai degraba recomand sa cauti alt model de radiator, daca ai mare, incearca cu un model mic tot de dacie, daca nu, solutia dezmembrari, poate te coafeaza unul mai subtire, sau sa aiba altfel dispuse furtunele wink.gif ... hai ca poti 053.gif
ct-03-tvy
practic merge ceea ce spune el,.sa mute stutu,.dar problema e daca are din curpu capacele.laterale radiatoru,..

trebuie facuta separatia ,cu o bucata de tabla ce cupru., intre cele 2 stuturi,....pt ca lichidu de racire,.sa se duca pe un stut(pa sus,..prin 50 % din faguri..(cei de sus)<..sa ajunga in celalat capac al radiatorului,...si sa coboare prin ceilati faguri,si sa se intoarca prin stutul de jos

sau mai simplu,.898989 , alt radiator cu stuturole pa aceeasi parte,.cu rama metalica, si il sucesti in ce parte vrea muschiu tau(ii faci alti suporti) wink.gif


ori body lift laugh.gif
vladut88
QUOTE(vallyyy @ 30 Oct 2009, 00:07)
Ne-ai ajuta mai mult daca ai posta niste poze sa vedem concret despre ce e vorba .......ma gandesc ca se poate mai bine ridica un centimetru radiatorul(cu ceva modificari ) ,deja sa ridici caroseria pentru un radiator mi se pare exagerat  blink.gif
*


poze pun maine radiatorul nu il pot ridica mai sus ca nu imi permit electroventilatoarele cel mai simplu e sa ridic caroseria oricum vroiam sa o ridic ca am un kit de inaltare, ca bucsile actuiale is cam tocite
tichondrius95
Daca muti stutul din stanga in dreapta, nu se mai face corect circulatia lichidului de racire prin radiator, si o sa ai o racire insuficienta. Cauta un alt tip de furtun, iar din stut pune un cot indreptat spre stanga ca sa deviezi furtunul.
vallyyy
stiu ca fuliile de pe oltcit sunt mai mici .............ai putea sa incerci sa pui o fulie de la oltcit la alternator smile.gif
vladut88
am fulie mai mica ca aia de oltcit practic nu fulia atinge ci paleta de racire maine pun poze ca azi nu am fost acasa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.