Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Constatare amiabila necompletata
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
clr
Salut,
Un studiu de caz la o problema patita de un coleg de al meu aseara:
- accident in care vinovat era celalalt
- tipul recunoaste
- colegul ma suna sa ma intrebe cum trebuie procedat
- eu (care spre rusinea mea nu cunosteam foarte bine) ii spun ca trebuie sa-i ia copie dupa RCA
- astazi aflam ca de fapt constatarea consta intr-un formular (era la mintea cocosului de altfel, dar aseara nu mi-a bazait mintea).
- vinovatul refuza sa vina sa completeze formularul cu pricina si sustine ca "n-a fost el vinovata aseara" si ca sa-si faca fiecare pe CASCO al lui

Intrebari, dincolo de faptul ca l-am trimis pe coleg ramburs la politie sa declare accidentul cand am aflat ca tipul nu mai recunoaste:
- cat de mare e pentru colegul meu avantajul ca are copia dupa RCA-ul vinovatului?
- banuiesc ca pana se lamureste treaba isi ia constatare de la politie si se duce la CASCO, urmand ca ulterior sa se lamureasca problema cu pricina.

Multumesc.

PS: rog fara idei de genul "da-o zgariata in parcare sa scapi de belea" samd
gotty
1.se duce la politie si declara accidentul
2.asteapta cele 24 sau 48 de ore cat are la dispozitie celalalt sa se prezinte la politie.
3.ridica inscrisul oficial cu care se prezinta la CASCO al lui si deschide dosar de regres.(teoretic ar fi trebuit sa aiba si copii de pe buletin si permis ale celuilalt).
M i h a i
de asta NU sunt adeptul constatarii amiabile....direct vere la police...amenzi...carnete luate....si gata...stii ceva...
apropos...formularele alea de constatare amiabila sunt adevarate teste de inteligenta pentru unii... am vazut cum completau oamenii la biroul de constatare....dezastru.... nu ma refer la greselile gen ''Alianş''...etc...

trebuie sa faca exact ce a sis gotty.. wink.gif
clr
QUOTE(gotty @ 29 Oct 2009, 12:16)
1.se duce la politie si declara accidentul
2.asteapta cele 24 sau 48 de ore ...
*


Pai am spus de la inceput ca asta a si facut, in momentul in care mi-a spus ca ala nu mai recunoaste, l-am trimis la politie. Ce se va intampla mai departe, vom vedea.

@gotty: ce esta ala dosar de regres? din discutiile de prin birou ideea care se vehiculeaza e ca la CASCO nu vor misca un deget pana nu exista o solutie definitiva (aka decizie judecatoreasca daca se ajunge pana acolo).
aleksanders
tocmai ce am trecut printr-o constatare amiabila - treaba sta fix asa:

- se prezinta cei implicati la constatatorul celui vinovat - deci la firma la care are rca
- se completeaza un formular de constatare amiabila - care atentie - se ia numai de la firma de constatare deoarece este autocopiant
- plus inca un formular de 3 pagini pt fircare din cei implicati
- se merge apoi la masini si asiguratorul constata ca este conform celor descrise

si abia dupa toate procedurile astea se deschide dosarul de dauna

- formularul de constatare amiabila este foarte usor de conmpletat iar greseli de gen "aliant" nu cred ca afecteaza in vreun fel demersul actelor

29 Oct 2009, 13:24:
- dosar de regres este in cazul in care cei de la casco isi recupereaza banii de la firma de rca a respectivului - caz in care tie nu ti se modifica polita casco si nu iti impune francisa
clr
Ok, dar politia trebuie sa dea o rezolutie oricum nu?
Sau daca celalalt nu va recunoaste politia nu va da rezolutie, se ajunge in instanta si abia la decizia finala cei de la CASCO deschid dosarul?
aleksanders
nu e chiar asa- tu te duci si iti faci maisna pe casco si precizezi cine e vinovatul - si apoi nu te mai priveste cat dureaza si cum isi recupereaza firma banii
clr
Pai ca sa ma duc la casco imi trebuie autorizatia de la politie pe care am inteles ca trebuie sa fie trecut procesul verbal (care daca am inteles bine trebuie dat si ala de la politie). Colegul meu a primit autorizatia, dar nu scrie pe ea procesul verbal, ci o chestie cu un rxxxx, care banuiesc ca e numarul dosarului deschis de politie, habar n-am. In fine, o sa vad ce zic si cei de la casco.

LE: intre timp am mai aflat o chestie hilara: singurul motiv pentru care tipul nu a vrut sa accepte sa faca intelegerea amiabila a fost acela ca de sa-si faca prietenul meu pe rca-ul celuilalt. Ca sa-si faca fiecare pe casco propriu wacko.gif
Ce berbec!
In fine, sa vedem ce spune politia, maine cica trebuie sa sune la ei sa afle verdictul.

29 Oct 2009, 16:07:
Noutati: l-a sunat agentul sa-i spuna ca a venit si celalalt tip sa dea declaratia si ca declaratiile difera flagrant. Maine urmeaza sa se intalneasca amandoi la politie cu agentul.
Intrebarea mea: are cum sa prezinte ca argument faptul ca are copia dupa RCA, pe care individul i-a dat-o? Si cum ar trebui sa prezinte acest argument?

Multumesc.
Geox16v
Cauta pe norc.ro locul in care s-a intimplat evenimentul si cu un laptop sa se prezinte la politie sa isi prezinte fiecare versiunea. Poate ajuta in vreun fel daca ii arati agentului intersectia
Marian66
sa mearga prietenul pana in panzele albe cu boul asta! unii au inceput sa vada casco ca o manta impotriva prostiei lor.
copia dupa rca va ajuta, pt ca daca nu se considera vinovat nu avea niciun motiv sa o dea. masinile cum arata, nu reiese din cum sunt lovite cine e de vina? revin cu eternul sfat al lui klaus (vad ca nu e prezent): faceti poze cand sunteti implicati in accidente. daca va trebuie dupa, le scoateti, daca nu, le tineti la albumul de familie smile.gif
bob737
ar fi bine ca prietenul tau sa mearga la politie si cu un martor care sa sustina afirmatia prietenului tau. oricum, se pot face reconstituiri iar expertii isi dau seama care a mintit.
kosfunny
Incearca sa afli la ce firma are b*** Casco si spune-mi pe PM.Bineinteles si datele masinii. Sa fii sigur ca daca se duce si declara ca a gasit masina lovita in parcare de autor necunoscut se va alege cu dosar penal.

Editat de Moderator: Atentie la limbaj! Multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.