Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: kit distributie
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
a_stefane
trebuie sa schimb kitul de distributie la 60.000 Km ... la service AutoNesti am vazut ca este 256 RON kit de origine renault ... la un magazin de piese auto am gasit un kit german (parca FELLMAN scria dar nu mai sunt sigur,oricum made in EU, rola era made in germany, piesele nesigilate) la 147 RON ... ce credeti, e diferenta calitativa intre aceste kit-uri? (tinand cont ca politica renault este sa umfle preturile la piesele de schimb)
robyvol33
Dar de cei care aduc piese de la pitesti din tirg vitan ce zici ?ca sunt de origine si sunt si ieftine, numai ca nu-ti ofera bon fiscal
Parca 110 ron este pretul (a luat si o cunostinta pentru o solenza)
Mai ramine sa-ti gasesti un mecani bun
Succes
djasu82
dar ce poate sa devina si el mecanic biggrin.gif revenind la piese eu recomand sa-ti cumperi din magazin , cu distributia nu e de joaca daca s-a rupt cureaua a pleznit vena s-a dus dracu motorul biggrin.gif
a_stefane
QUOTE(robyvol33 @ 29 Oct 2009, 19:51)
Dar de cei care aduc piese de la pitesti din tirg vitan ce zici ?ca sunt de origine si sunt si ieftine, numai ca nu-ti ofera bon fiscal
Parca 110 ron este pretul (a luat si o cunostinta pentru o solenza)
Mai ramine sa-ti gasesti un mecani bun
Succes
*



dc iau din tirg vitan, din alea care zici ca sunt de la Pitesti, cum stiu daca piesele sunt originale sau contrafacute?
bobomaster
Daca vrei sa te joci cu un sac de bani (adica, cam cat ar costa repararea motorului dupa ce plesneste distributia) ia de cel mai ieftin, in schimb daca nu vrei riscuri ia-l pe ala mai scump, la urma urmei nu e o chestie pe care o cumperi la fiecare 10K.
djasu82
Oricum si vechea curea duce mai bine de 75 de mii de km e facuta sa pice la peste 100.000 de mii dar mai bine nu te risti .
quick
eu am luat din magazin kit de origine renault la 225 si montaju ma costat 200 intr-un service.
ie normal ca piesele din servisuri sa fie mai scumpe ca la magazin cel mai bine luati piesa din magazine si mergeti la montaj in servisuri
a_stefane
revin ... kit-ul se numeste FLENNOR Automotive Germany ... este bun? ... a mai experimentat cineva asa ceva, cum se comporta?
DJMaxx
si cum credeti voi ca contrafac astia din vitan piesele? sunt acelasi piese care sunt si in magazin ... unele sunt originale altele nu ... eu am din tg de la baieti aia care vin din pitesti am dat 140 lei in august si nu am probleme daca nu ar fi originale sau cum ziceti voi contrafacute eu zic ca nu ar mai exista aia acolo si aia din vitan de la magazine cred ca tot de acolo iau piesele fiind aceleasi ...
cristio_79
Dar trebuie sa le manareasca in targ ?
Le manaresc altii si le vand ca piese de origine. Ce zici ca am auzit la mai multi ca au cumparat kit in cutie Renault si semnele erau date la plesneala ? Adica nu picau cum trebuie si curelele veneau cu cativa dinti decalati.
Eu am cumparat DAYCO pana la urma.
alex man.
eu am luat de la klaxcar, pret 90 ron...e de logan dar mi au spus k se potrivesc si pe supernova clima
fuzzzy
Pe logan, pe Solenza si pe Supernova... si aici ma refer la loganul de 1.4... kitul este pentru toate 3 masinile...
cristio_79
Se potriveste bine - merci si pe alea de 1.6 8v.
gcgeorgescu
eu am luat klaskar in vara cu 95 de lei parca, si nu am avut nici o problema,mecanicul mi-la pus dupa program la 200 de lei fata de450 lei la pretul patronului de la serviceul care lucreaza.
misu78
Eu am luat de origine si l-am montat in service. Nu am vrut sa ma risc cu distributia. Bineanteles ca exista si variante mai bune dar eu nu le stiu.
Maskatu
@georgescu: Klaskar sau klaxcar? Si 200 de lei manopera? Cam piperat... Mai ieftin este sa schimbi discurile de frana, placutele si uleiul. Atentie si la preturile pentru manopera. Cam la fel cu piesele... intr-un loc pot sa iti ceara o suma cu 2 cifre, in alt loc o suma cu 3 cifre.
gabyy23
Cam cit ar costa distributia?

15 Nov 2009, 23:04:
Cu rola intinzatoare si pompa benzina
cristio_79
Poate pompa de apa, ca aia de benzina n-are nici o treaba cu schimbul distributiei.
gabyy23
da asa ma gindeam si la aia si cam cit ar costa
Marius_DSN
Am schimbat azi Kitul de distributie
Kit PowerGrip 170 lei
Pompa apa originala 285 lei sad.gif
Antigel 60 lei
Manopera service 150 lei
blackshaddow
eu am luat curea bosch cu 52 lei si rola 155 lei(nu stiu firma) si am dat 60 lei la montat numai ca ma lasat motorul...mi-a aruncat un maneton de la biela prin baie si am luat motor de supernova si dupa ce am schimbat volanta merge f bn...
Onyx
exista vro metoda de a afla in ce stare e cureaua sau daca a fost schimbata fara sa fie desfacut motorul?
Adica scoate vrun sunet ceva inainte sa pice?
C a t a l i n
Nu.
uragan
Asta este cea mai proasta parte , ca distributia nu scoate niciun sunet atunci cand prezinta grad mare de uzura .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.