Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: casco și rca la acelasi aigurator
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
barbish
Bună seara. Un prieten a fost implicat într-un accident cu daune materiale. Vinovatul, conform procesului verbal necontestat în termen, este asigurat. La aceeași societate de asigurări este asigurat casco și prietenul meu. În 48 h de la producerea accidentului acesta s-a prezentat la asigurător care i-a solicitat să completeze o avizare de daună auto. Deși li s-a spus și despre asigurarea casco, aceștia au încheiat un dosar Rca cu motivarea că nefiind prietenul meu de vină, nu se impune utilizarea acesteia. După aproape 3 luni i s-a dat un răspuns în care i-a fost refuzată plata pentru că din punctul lor de vedere asiguratul lor rca nu e vinovat de producerea accidentului. Li s-a solicitat plata pe baza poliței casco. Au răspuns că nu pot face asta deoarece o astfel de cerere e tardivă, deși în momentul anunțării accidentului li s-a făcut această precizare și chiar a fost consemnată în avizarea de daună. Întrebarea mea e dacă mai pot recupera paguba pe casco sau trebuie acționați în instanță. Mulțumesc anticipat.
daniel4ro
asa, de curiozitate, care e societatea aia faimoasa, sa stim si noi?

nu de alta, dar in decembrie se reinnoiesc politele si sa stim si noi pe cine sa ne bazam smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.