Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema - Pompa benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
XphaN
Acum cateva zile am vazut ca imi stropea benzina pe acea gaurica mica de la distantatorul de plastic, asa ca m-am hotarat sa schimb distantatoarele si acele garnituri (incluzand partea dinspre motor).

Toate cele bune, nu mai stropeste pic de benzina pe afara, apoi mergand 2-3 zile dau sa verific joja de ulei sa vad cum mai e.. surpriza, vad ca uleiul este diluat si depaseste un pic limita maxima admisa.

Eu cred ca pe undeva se scurge niste benzina in ulei.
Sincer nu stiu daca am gresit cu ceva cand am montat acele garnituri NOI.

Ce imi recomandati? Sa schimb pompa de benzina?
Si daca sunt probleme la ea, oare de ce baga benzina? Ca sa stiu pentru viitor sa nu fac vre-o greseala.


Posesor Dacia 1310 '86.

Multumesc anticipat.
Merced
Daca tot ai bagat nasul in ea, n-ai verificat daca membrana nu e sparta? Ca doar pe la membrana poate intra benzina in ulei.
XphaN
tocmai ca am schimbat tot.

Singura chestie care ma nedumereste.. Eu am strans foarte tare suruburile care prind partea de sus, si cele 2 suruburi care vin pe blocul motor.. ma gandesc ca poate s-a intamplat ceva din cauza asta..
CandyMan13
aaaa...eu am cumparat membrana care era deja cutata si cand am vazut'o eram sigur ca o sa cedeze repede.La magazin nu au mai vrut sa o schimibe ca nu mai aveam ambalajul(vrajeala) si in cele din urma am avut dreptate.E plesnit si mi'a bulit si uleiul.Uita'te cu atentie la cumparare.
vladut88
eu am renuntat cu totu la pompa si din cauza asta si din cauza dezamorsarii, am pus o pompa electrica de damas si de juma de an nu am treaba cu ea daca tot vrei sa tii pompa mecanica ia o membrana de scornicesti (pulsor) e cam 15 20 lei da nu ai treaba cu ea
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.