Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reinnoire polita CASCO la UNITA
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
lenafnafets
Buna ziua am si eu o nedumerire...pentru asigurare casco la un logan din 2004 am platit anul trecut 225 de euro (aprox 8 mil si ceva) masina fiind evaluata in jur de 4300 de euro . Pana aici totul perfect. Anul acesta trebuie sa reinnoiesc asigurarea casco si cica masina este evaluata in jur de 3500 de euro (ceea ce cred ca e normal ....a mai trecut un an vechime) dar atentie polita de asigurare a crescut la 250 de euro (aprox 11 mil). blink.gif Mentionez ca nu am avut daune...
einstein1984
S-a scumpit casco, adica cota de prima. Oricum stai bine. Si asa e la toate societatile de asigurari.
Executron
Confirm. Ca si RCA-ul s-au scumpit destul de mult (as zice un 30%... chiar) sad.gif
lenafnafets
Multumesc celor care au raspuns.
misu78
Asa mult s-a scumpit Casco?
Acum am masina asigurata pt. 3004 euro cu prima de asigurare 161.
Anul viitor la o valoare aproximata de 2500 euro ar trebui sa platesc 133. Dar se pare ca va ajunge undeva la 180. blink.gif
Executron
Au crescut de-au rupt... Chiar. Ca o coincidenta imi expira in curand polita CASCO la VW-ul din semnatura. Nu am avut daune anul precedent la FATA unde a fost asigurat si cerand o reinnoire am fost destul de nemultumit. Suma asigurata a scazut cum era normal dar prima de asigurare a crescut de la 700 la 900 euro si mi s-a introdus si fransiza de 150 Euro.

Analog la alte companii la care m-am interesat.... Valoarea masinii a scazut cu... 15%, iar polita iar primele aui crescut cu 20%, fata de cele de anu trecut... NU mai iau in calcul si a crescut Euro ca deja...

PERSONAL cred ca nici nu mai ma asigur.
Danezu
Motivul scumpirii este foarte clar.....piese si manopera in service-uri la preturi de vest,nu prea avem ce face sad.gif
misu78
QUOTE(Executron @ 3 Nov 2009, 20:23)
PERSONAL cred ca nici nu mai ma asigur.
*



Casco e sfant..... dar si asta e o varianta de luat in calcul.

QUOTE(Danezu @ 5 Nov 2009, 10:03)
Motivul scumpirii este foarte clar.....piese si manopera in service-uri la preturi de vest,nu prea avem ce face sad.gif
*


Da calitatea?..... E undeva la est rau. Poate chiar pe la Urali.
Danezu
Calitatea..... ce-i aia? smile.gif Poate prin Germania,Austria, la noi este calitate la umflat factura din service,deci avem si noi o calitate pana la urma!

Bafta!
M i h a i
QUOTE(Executron @ 3 Nov 2009, 21:23)
Suma asigurata a scazut cum era normal dar prima de asigurare a crescut de la 700 la 900 euro si mi s-a introdus si fransiza de 150 Euro.
*



normal...ei considera harb o masina trecuta de 5 ani...daca are 6 este jale..sa vezi cote.. fransizele sunt obligatorii mai nou..10 % furt total sau dauna totala..si intre 100 E si 180 E -200 E etc...fransiza obligatorie la eveniment...cand am fost la allianz pt oferta au spus ca am fransiza 180 E/eveniment....mi se pare nesimtire...100 E este de bun simt..aveti grija la Generali..daca masina are 6 ani trebuie sa o repari numai in service non -reprezentanta...daca te duci la reprezentanta platesc ei numai 75 % din valoarea daunei...asadar ...daca ai fransiza de 100 E sa zicem si o dauna de 5000 lei....o sa platesti tu din buzunar 1680 lei.....au o oferta de te doare capul...avantajati sunt cei care au masina noua si sunt pensionari....mai au si adresa din buletin undeva la țară....pt astia ofertele sunt belea...pt cei pana in 30 ani si cu maasina veche este rupere...
Executron
A zis-o f. bine M i h a i. Exact asa sta situatia, mai ales cu "avantajati sunt cei care au masina noua si sunt pensionari", fapt care mi l-a confirmat si brokerul cu care lucrez cand mi-am exprimat indignarea vizavi de primele de asigurate ce le pretind companiile.

Si o oferta "interesanta" la Generali pt masinile vechi.... Reparatii cu piese de producator SAU/SI "piese reutilizate aprobate RAR" (deci SH) + numai la service-uri cu care au contract + fransiza 480 RON....Daca nu era de plans, era de ras.

QUOTE
Casco e sfant..... dar si asta e o varianta de luat in calcul


Sunt de acord in principiu, la mine in familie CASCO s-a folosit de cand am luat Dacia de noua, non-stop. Cand ne-am extins dpdv al masinilor nu am stat deloc fara CASCO. Daca la unii membrii ai familiei mele am platit "degeaba" la mine a fost mult mai OK, caci am avut ceva daune.

DAR pana acum preturi au avut o oarece evolutie "in jos" tinand cont ca maisnile noastre se devalorizau. DAR ACUM ANUL ASTA brusc imi baga si fransiza (MARE) si urca enorm pretul (tinand cont ca si Euro a explodat) si scade valoarea masinii. Ideea asta ma deranjeaza.
tarzy
au scumpit in draci

Eu la Tico am renuntat, nu neaparat datorita cresterii primei ci mai ales ptr franciza minima, imi vine greu sa vad ce ar putea pati Tico (exceptie dauna totala care nu e greu deloc) si sa coste remedierea mai mult de 100 Euro.
Executron
Ahha, apropo si la Dacia din semnatura mi-au bagat fransiza de 90 de euro si mi-au marit prima de asigurare desi am avut an anterior fara daune. La fel am gandit si eu... Cu 4 mil imi iau juma de tablaraie de la dezmembrari pt Nova.


EDIT: Sper ca nu se supara moderatorii ca suntem cam offtopic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.