Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimb kit ambreiaj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
krapcarasu
am schimbat kit-ul la niste baieti care au canal, m-am mirat ca au scos cutia de viteze destul de repede , fara a scoate rotile; cum se face? Poate ajuta si pe altii
Ov
ai, avand canal au loc sa lucreze. Probabil au scos planetarele doar din partea dinspre cutie si gata
vladut88
exista un fel de presa pt scos planetarele, ii o bara dreapta, are are 2 suruburi cu carlig la capat ,care se agata dupa suruburile de la basculele inferioare, capetele barei se sprijinesc de bascule, si strangand suruburilea alea 2 cu carlig se comprima arcul ,si ii permite planetarei sa iasa afara de pe cutie, ii bine daca se lucra pe canal sa se puna sub praguri doi boci de lemn ca sa nu se lase caroseria jos, si ea practic se va suspenda de fata
slaiciprian
am schimbat si eu azi discul si placa. dar acum pedala de ambreiaj este foarte moale, in prima parte a cursei nici nu se simte ca apesi. nu asta ar fi problema, dar cand apas parca ar merge in trepte, are niste vibratii in pedala. la maxim de pedala dispar. daca in mers apas pedala, vibratiile sunt foarte evidente. de unde au mai aparut si vibratiile astea?

rezolvat.
DaLaS
Nu-ti trebuie nici o presa. Virezi rotile la maxim intr-o parte si te apesi pe masina in partea opusa. Astfel scoti planetara doar din cutie de pe partea pe care te apesi.
krapcarasu
nu sau virat rotile, sa folosit o ranga simpla da lunga, nu au vrut sa-i ajut, am vazut ca au pus cuie noi la planetare
baranga
ca sa scoti planetarele dinspre cutie doar;iti trebuie o bucata de lemn si o placuta de frana;bucata de lemn o pui intre cutie si janta si virezi maxim de volan si janta impinge cutia intr-o parte;inainte de treaba asta sccoti jugul cutiei de viteze si stiftuile la planetare wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.