Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
gabryel21
Salut, smile.gif

2 intrebari pt. binevoitorii care vor sa ajute

1. Imi miroase a ars, cand folosesc mai mult ambreiajul la mersul cu spatele... , este grav? ca patesc cam tot timpul asa... ceva la ambreiaj?

2. Mi se blocheaza schimbatorul de viteze.. de multe ori il gasesc blocat, uneori mi se si zguduie puternic masina cand stau la relanti sau tinde "sa plece de pe loc".
de asemena, uneori se blocheaza si in mers schimbatorul; in marsarier; uneori nu-mi intra in a 3-a, simt ca se agata in ceva... si de multe ori trebui sa opresc, sa misc tare de schimbator sau sa bag in alte viteze ca sa mi se deblocheze.. este cutia de viteze terminata sau e vorba, cum mi-au zis mai multi prieteni de un "bolt" sau asa ceva, de sub schimbator?

Tin sa mentionez ca am schimbat kitul ambreiaj si uleiul din cutia de viteze .

M-am dus la un mecanic si mi-a zis ca-i cutia de viteze.. mi-a cerut 1.5 mil. manopera + alta cutie sa cumpar...este necesar oare? blink.gif

Mersi all! smile.gif

3 Nov 2009, 18:10:

Am uitat, cutia este in 5 trepte.
Antonish
Salut este vorba de sincroane,si de pinioane ori sun sparte (unul dintre dinti ) ori sunt uzate.Si de acel "bolt" de care zici tu este pe axul schimbatorului care iese din cutie si in timp face joc dar merge inlocuti perfect cu eu surub de 11 pe care il strangi cu 2 piulite.Sfatul meu este ma mergi la un mecanic sau la cineva care se pricepe la cutii sa o desfaci vezi ce e in ea si dupa iei decizia daca o repari sau sa cumperi alta piesele sunt relativ ieftine...bafta
krapcarasu
oare daca-i numai patina iti da ceva bani inapoi?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.