Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dilema Solenza sau Matiz?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
ramses86
Buna...da da; stiu ca sunt 1000 de topicuri pe internet si probabil si pe site (nu imi merge search-ul eva probleme cu flash) dar totusi urmeaza sa imi schimb masina si am bani ori de un solenza ori de un matiz. M-ar interesa care masina ar fi dupa voi varianta optima daca luam in considerare calitatea si fiabilitatea masinilor. Sunt interesat in special de eventualii membrii care au avut ambele masini.
Merci anticipat! wub.gif
slider2
eu vad situatia asa:
- mergi foarte, foarte mult in oras iti iei matiz
- ai de gand sa mai faci niste concedii, sa mai iesi din localitate iti iei solenza.

avantaje matiz fata de solenza:
- dimensiuni reduse, deci mai usor de manevrat prin trafic, de parcat
- consum ceva mai scazut
- reprize ceva mai bune, dar astea se simt mai mult in oras

avantaje solenza fata de matiz:
- ceva mai confortabila si spatioasa
- la drum lung poti merge constant si ceva mai in siguranta cu viteze mai ridicate
- gasesti mai usor una cu aer conditionat si servodirectie
- motor mai potent

eu unul mi-as lua solenza, totusi diferenta de consum nu e asa de mare... cel putin in bucuresti
misu78
Categoric Solenza.
romanvs
@slider2-- De unde o scosesi pe aia cu reprize mai bune la Matiz(0-100km in 17 secunde)?

Recomand Dacia Solenza.
Am condus si Matiz si este clar sub Solenza cu o singura exceptie si anume consumul in oras si in afara cu exceptia mersului pe autostrada unde consuma cam mult pt masa si motorul sau.

Acum cum spunea antevorbitorul meu mai conteaza si pt ce iei masina.
ramses86
masina va fi luata 90% pentru a-mi muta fundul de acasa la lucru tongue.gif. (30 km dus-intors din care 14 in oras...ma rog oraselul Baia Mare si vecinatati)
Vladd
Alege Solenza...Prietenii stiu de ce !
driverx
QUOTE(Vladd @ 6 Nov 2009, 22:24)
...Prietenii stiu de ce !
*


blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif
ArtVandelay
radmasa.gif


Strict dintre solenza si matiz, tot pe solenza as merge si eu
la consum stau aproape la fel oricum
slider2
QUOTE(romanvs @ 6 Nov 2009, 20:44)
@slider2-- De unde o scosesi pe aia cu reprize mai bune la Matiz(0-100km in 17 secunde)?
*



nu m-am referit la timpul 0-100km/h. eu cand am condus matiz, tocmai ma invatasem cu solenza, si mi s-a parut ca se infige mai bine, mai corect spus urca in ture mai repede. acum daca a fost doar o impresie...

QUOTE(ramses86 @ 6 Nov 2009, 20:52)
masina va fi luata 90% pentru a-mi muta fundul de acasa la lucru tongue.gif. (30 km dus-intors din care 14 in oras...ma rog oraselul Baia Mare si vecinatati)
*



deci 50% vei conduce masina intr-un orasel care nu cred ca este la fel de aglomerat ca bucurestiul, si 50% extraurban.... ia-ti solenza!!
akz0r
concluzia iati un tico:))
ramses86
deci dintre cele 2 solenza..intre timp am dat de un Ford Ka din 97 la 1300 eur tongue.gif...dar mai vad ce si cum...
slider2
am mers intr-un ka, este haios, dar e in clasa matizului ca si dimensiuni. la detalii tehnice nu ma bag. iar mie unul mi se pare o masina pentru fete tongue.gif
Marian66
daca a ajuns matizul sa se infiga inseamna ca putem sa ne asteptam sa iasa nati meri presedinte...
ia-ti frate solenza, pt ca, pe langa faptul ca are motorul mai bun, cutia de viteze mai buna, dotari mai bune si confort mai mare, are aspect de masina de om serios, nu ca matizu care parca e o duba bagata la microscop.
iti cumperi masina de la aceeasi firma care ti-a facut cuptorul cu microunde sau aparatul de aer conditionat din casa?
ionutt daniel
Mai repede Ka, sau un Clio. Solenza este foarte buna, in schimb are probleme cu rugina, lipsa airbag-uri si alte dotarim, dar mai prost va sta peste cativa ani la piese dedicate(caroserie si altele doar de solenza), fiiind o masina produsa o perioada foarte scurta. Intre Solenza si Matiz, in aceeasi stare tehnica eu zic clar Solenza pentru confort/motor/stabilitate, la consum fiind aproximativ la fel, avand acelasi stil de mers.
alex_titu
Ka`u e mult peste solenza, matiz si clio cam la toate punctele are sora mea si am comparat , doar ca e cam rusinos fiind o masina pentru fete.
Filip
Solenza clar. Matizul ar fi un downgrade de la dacia pe care o ai acum. ... sa treci de la un motor cu 4 pistoane la unul cu 3? mellow.gif
djasu82
consum mic si e pe injectie oricum nici mie nu-mi place matizul asta e bun pentru fete ... tico nu se merita fiindca e pe carburatie bla bla ford ka daca vrei sa-l alergi masina mica motor puternic dar si papa combustibil. Euas recomanda logan 1,5 dci foarte bun pentru oras si nu numai .
apostuviorel
La urma si la urma asta e un forum pentru Dacia. Daca vrei pareri pro Matiz un alt forum este mai nimerit. La urma si la urma daca de maine se scoate o lege prin care se spune ca RCA-ul pentru Matiz este 100 Ron /an ai sa vezi pareri pro Matiz mult mai multe... parerea mea.
ArtVandelay
QUOTE(djasu82 @ 9 Nov 2009, 21:09)
ford ka daca vrei sa-l alergi masina mica motor puternic dar si papa combustibil.
*



are 60 de cai, asa e, foarte puternic si consuma cat un buldozer wacko.gif
Ionut_Nedelcu
Eu as alege solenza. Injectie multipunct, mai spatioasa, fiabila etc. Merg cu una de la munca destul de des si este f okay. Ca sa nu mai vorbim de capitolul stabilitate la care matizul este cunoscut ca problematic. Si eu am avut de ales intre matiz si dacia pe injectie si am ales dacia. Nu regret....inca tongue.gif
bucatzel
QUOTE(djasu82 @ 9 Nov 2009, 20:09)
consum mic si e pe injectie oricum nici mie nu-mi place matizul asta e bun pentru fete ... tico nu se merita fiindca e pe carburatie bla bla ford ka daca vrei sa-l alergi masina mica motor puternic dar si papa combustibil. Euas recomanda logan 1,5 dci foarte bun pentru oras si nu numai .
*


Djasu, ca intotdeauna, ilogic si iligibil.

Pen' ce-ti trebuie tie solnitza suna cel mai ok, ca poti s-o folosesti si la altceva pe langa, ca macar are portbagaj decent.
b97zai
solenza clar am avut solenza iar acum detin un matiz si sunt membru pe ambele cluburi dar tot cu solenza tin orice ar fi biggrin.gif e masina dom'le dar cam scumpa la intretinere biggrin.gif
slider2
daca si solenza e scumpa la intretinere...
benkenobi
daca iti iei matiz musai sa fie argintiu metalizat. ca alea argintii fug tare. si consuma si putin , etc.
de ce mai pui intrebari? ai spus ca vrei sa cumperi o masina. asadar rspunsul este unul singur- solenza!
standul cu jucarele este in alta parte.
Gigi Dobrescu
te rog mult spune-mi ce se intampla la Solenza cand au rotile un joc,adica atunci cand se misca.Mai precis am fost la mecanic cu ea a urcat-o pe chestia aia si a miscat de roti,cea de la volan se misca mai mult si cealalta mai putin.Mi-a zis ca sunt rulmentii.Eu acum nu stiu care e cauza ca am cumparat-o acum vreo trei luni si n-am fost la nici o revizie cu ea sad.gif am cam batut muntii cu ea in toamna asta dar a fost ok.Chiar nu sunt asa desteapta sa le stiu pe toate.Si daca sunt rulmentii imi rupe capul cu pretul astia la piese auto ca e 950000 unul sad.gif Tu ce zici?Merci mult. smile.gif
Valman
Solenza. Daca vrei ceva si mai ieftin la intretinere, neinteresandu-te cum arata masina - Matiz. Daca vrei sa arati ca dracu - Ford Ka.
alex_20
Matizul e mai ieftin ca intretinere clar!Acum vreo 3 saptamani am luat amortizoare de matiz si am gasit la 70 de lei. Daca ai un buget limitat si nu vrei sa dai prea mult pe intretinere ia matiz dar vei pierde mult la capitolul dotari,confort,spatiu bagaje,putere(motor),aspect s.a Asa ca nu te grabii si pune mana pe o solenza! biggrin.gif
C@talin
Si vezi ca matizu consuma mult in oras,mai mult ca un tico biggrin.gif

Ford ka nu-ti recomand,mie mi-ar fi rusine sa urc in asa ceva.in Ala vechi zic.
Ala nou arata mai omeneste smile.gif

gabitzu'
are dreptate alex...Matizul, de fapt tot ce tine de Daewoo este foarte ieftin la intretinere.Dar stiu pe cineva care avea un Matiz si ii consuma 14-15L in oras blink.gif Si in plus, chiar daca Matizul este mai ieftin de intretinut, tot Solenza e mai frumoasa wub.gif wub.gif
Ryco1
Un dezavantaj la Solenza ar fi caroseria de proasta calitate.Aproape la toate a aparut rugina. wacko.gif Si ar mai fi intretinerea care este mai scumpa decat la Logan mad.gif In rest este o masina OK excl.gif
ramsen
unde ai vazut tu intretinerea unei solenze mai scumpa decit la un logan???
ArtVandelay
din cauza fiabilitatii reduse
VyRuZ
QUOTE(alex_titu @ 9 Nov 2009, 03:14)
Ka`u e mult peste solenza, matiz si clio cam la toate punctele are sora mea si am comparat , doar ca e cam rusinos fiind o masina pentru fete.
*


Da, Ka-ul e bestial. Aș vrea să te văd pe tine schimbând fișele noaptea la Ka pe marginea autostrăzii. smile.gif

Dintre Ka și Solenza mi-aș lua oricând Solenza. E mai ieftin de întreținut (se poate repara lejer și acasă) și e mai bărbătească, 'Mnezeului.
ArtVandelay
de ce, se schimba diferit fisele la un ford ka decat la o solenza?
VyRuZ
E un pic mai complicat, da. smile.gif
Laurentziu83
La fiabilitate intre Matiz si Solenza nu se uita nimeni? tongue.gif

Matizul meu are 100 de mii de km si s-au schimbat cam asa pe el:
-cablu ambreiaj la 45000 km;
-cap bara la 50000 km;
-set de anvelope noi la 50000 km;
-set de amortizoare la 80000 km;
-senzor depresiune in admisie la 90 de mii de km;
-ambreiaj la 95000 km;
-caseta de directie la 95000 km;
-set de anvelope noi la 98000 km;

Senzorul de depresiune a costat 150 de lei, ambreiajul a fost 220 de lei fara montaj, mai tinea dar se decalise placa si am zis sa fac masina boboc, caseta de directie a fost 500 de lei fara montaj, am schimbat-o deoarece capatase joc. De anvelope si de amortizoare nu mai zic, astea-s consumabile.
Si ar mai fi ceva maruntisuri la masina, de care nu-mi mai aduc aminte foarte bine, dar nu sar de 3-400 de lei.

Cam asta scriu eu despre experienta cu Matizul pe care am invatat atat eu, cat si alte 2 persoane sa conduca.

Scriu asta deoarece multi scapa aspectul fiabilitatii din vizor, eu nu as alege Solenza fix din aceasta cauza, altfel recunosc meritele de a fi o masina mai mare si mai stabila.
As dori sa scrie si cei ce au avut Solenza timp de 100 de mii de km.
mike_maniack
am un prieten care are un matiz si ii ai 10-11% in oras pe vremea asta.Il are de nou.
asa ca dintre matiz si solnitza i-ati opel corsa. radmasa.gif
Paul Gabriel
solenza, matizu parca-i sicriu
Marian66
QUOTE(Laurentziu83 @ 26 Dec 2009, 12:05)
Scriu asta deoarece multi scapa aspectul fiabilitatii din vizor, eu nu as alege Solenza fix din aceasta cauza
*



eu eram convins ca ai scris toate astea "pro solenza" smile.gif) nu am auzit niciodata sa "pice" efectiv ceva de pe ea
kaspersky
QUOTE(Laurentziu83 @ 26 Dec 2009, 11:05)
-senzor depresiune in admisie la 90 de mii de km;

Senzorul de depresiune a costat 150 de lei

ce face senzoru' asta?
ArtVandelay
masoara presiunea in galeria de admisie, impreuna cu senzorul de temperatura ecu calculeaza cantitatea de aer admisa de motor pentru a determina cantitatea de benzina injectata
argon
QUOTE(Ingerasu @ 20 Jan 2010, 22:25)
solenza, matizu parca-i sicriu
*



De unde le scoateti bre?daca te referi la spatiu, in fata cel putin la Matiz ai mai mult spatiu, desi sigur nu te-ai suit in Matiz de ai scos perla de mai sus, parbrizul vazut de afara nu-ti spune nimic despre spatiul interior? si pe inaltime spatiul e mai mare. Daca te refereai la siguranta, Matizul e testat si are 3 stele, acelasi punctaj cu Loganul, Solenza cate stele crezi ca ar avea? cat o masina din '83 de cand dateaza, adica lipsa. Exista Solenza cu ABS? Deci care e sicriul? http://www.euroncap.com/tests/daewoo_matiz_2000/65.aspx
ionelpopa83
- eu am facut un crash test personal cu solenza de serviciu (nu a fost vina mea), viteza de impact fiind undeva la aproximativ 60 - 80 km/h cu un autobuz care stationa si s-a comportat destul de bine desi a fost aproape dauna totala, nu cred ca Matizul cu toate cele 3 stele ale lui ar fi oferit mai multa siguranta

Euro NCAP despre Matiz la test:
Front impact
"Despite this the driver still contacted the steering wheel with his chest which lost marks. Hard structures under the facia were hazardous to the driver’s knees, and the brake pedal was hazardous to the feet. A rear seat belt released late in the test by being struck by some object in the car."

- a nu se intelege faptul ca consider Solenza ca fiind o masina ce ofera siguranta, mai mult ca sigur este dezastruasa comparativ cu standardele actuale, dar parerea mea este ca din cele 2 rele il aleg pe cel mai mic rau icon_mrgreen.gif

PS: am vazut persoane care sustin ca aveau de ex: 50 de km/h la ora la impact, consider aceste afirmatii eronate deoarece nu ai timp efectiv sa realizezi acest lucru, nu ai timp sa reactionezi dar sa te mai uiti la vitezometru
- era sa uit, nu vad rostul comparatiei intre Solenza si Matiz
aphophis
QUOTE(argon @ 21 Jan 2010, 08:50)
De unde le scoateti bre?daca te referi la spatiu, in fata cel putin la Matiz ai mai mult spatiu, desi sigur nu te-ai suit in Matiz de ai scos perla de mai sus, parbrizul vazut de afara nu-ti spune nimic despre spatiul interior? si pe inaltime spatiul e mai mare.  Daca te refereai la siguranta, Matizul e testat si are 3 stele, acelasi punctaj cu Loganul,  Solenza cate stele crezi ca ar avea? cat o masina din '83 de cand dateaza, adica lipsa.  Exista Solenza cu ABS?    Deci care e sicriul?  http://www.euroncap.com/tests/daewoo_matiz_2000/65.aspx
*



matizul e mai sigur, da tu 100% ca nu te-ai suit in cele 2 masini, dara-mi-te sa le conduci. In solenza ai mai mult spatiu, atat in fata cat si in spate, cel putin in matiz spatiul e mic chiar si in fata daca stau 2 oameni imbracati ceva mai gros. De fapt stau prost chiar si in conditii normale..

Andy_ACS
QUOTE(argon @ 21 Jan 2010, 08:50)
in fata cel putin la Matiz ai mai mult spatiu [...]
*



Am avut Supernova 4 ani de zile, am condus si 2 Matizache. Afirmatia ta nu e adevarata. La Matiz dadeam scaunul la maxim in spate ca sa stau comod, la Supernova daca il dadeam la maxim nu mai ajungeam bine la pedale. Ca sa nu mai vorbesc de diferenta imensa de latime, de vreo 15 cm. La matiz doi adulti stau in fata umar la umar, iar pasagerul daca e mai inalt si sta mai cracanat incurca clar soferul la bagatul in viteza.
Poate poate la cap sa fie spatiu mai mare la Matiz, ca sa nu zici ca nu iti dau si putin dreptate. La locurile din spate e si mai si, la portbagaj si mai si.
Stelele de la NCAP sunt o masura relativa, un Navara spre exemplu are 1.5 stele, iar daca se ciocnesc un Navara cu un Matiz tu cred ca nu vrei sa stai in Matiz...
Totusi Matiz are alte avantaje fata de Solenza - mai fiabil, mai bine finisat, mai economic (consum si piese). Daca ar fi si bine insonorizat ar fi o alegere foarte buna (din pacate face ca drujba motorasul ala in 3 cilindri).

Bafta!
kaspersky
QUOTE(ArtVandelay @ 20 Jan 2010, 23:48)
masoara presiunea in galeria de admisie, impreuna cu senzorul de temperatura ecu calculeaza cantitatea de aer admisa de motor pentru a determina cantitatea de benzina injectata
*



si ala de presiune?
Paul Gabriel
QUOTE(argon @ 21 Jan 2010, 09:50)
De unde le scoateti bre?daca te referi la spatiu, in fata cel putin la Matiz ai mai mult spatiu, desi sigur nu te-ai suit in Matiz de ai scos perla de mai sus, parbrizul vazut de afara nu-ti spune nimic despre spatiul interior? si pe inaltime spatiul e mai mare.  Daca te refereai la siguranta, Matizul e testat si are 3 stele, acelasi punctaj cu Loganul,  Solenza cate stele crezi ca ar avea? cat o masina din '83 de cand dateaza, adica lipsa.  Exista Solenza cu ABS?    Deci care e sicriul?  http://www.euroncap.com/tests/daewoo_matiz_2000/65.aspx
*




am condus si solenza si matiz, nu zic nu merge bine (matizul) da e urat pe langa solenza, si pune-le una langa alta si uita-te la ele, sa vezi cum arata. Si nu ma refeream la siguranta, strict la estetica
Dan89
Si eu am avut dilema asta, matiz sau solenza, e am ales solenza si m-am indragostit:D
pedros
Mai fratilor , cum ati ajuns voi la concluzia ca Solenza este mai scumpa la intretinere ca un Logan , cand o caseta fara servo de Solenza este 350 ron iar una tot fara servo de logan ajunge la 600-700 de ron, despre bucsi nu mai spun ca la Solenza sunt de ordinul a 7-8 ron si exemplele ar putea continua . Despre Fordul Ka poti spune ca este putin mai piperat la capitolul intretinere , si pe bune , chiar nu este o masina de baieti , decat daca aveti inclinatii: " la naiba ".
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.