Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accident Dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
N.Aurel
Va Salut !
Ma numesc Aurel si am fost posesorul unei Dacii 1310 din 1996
Pe data de 29.10.2009 am fost lovi in parcare de catre un Logan . Vinovatul mi-a dat asigurarea pe care o are facuta la GENERALI ASIGURARI. Am fost la ei , la sediul principal , mi s-a dat un formular si o lista cu service-uri. Am ajuns la service si mi s-a zis ca reparatia masinii costa in jur de 40-50 mil. lei vechi si ca depaseste cu mult banii pe care ii da asigurarea (sa pun eu diferenta).
Am renuntat la ideea de o repara si am cerut sa mi-o evalueze si sa-mi dea banii in mana (e prima oara cand ma intalnesc cu o astfel de situatie) si a venit acasa un Agent Constatator si mi-a facut poze la masina, peste 2 zile m-am dus la sediu si mi s-a spus ca mai mult de 12-13 mil. lei vechi nu se poate sa-mi dea. El mi-a zis ca imi face el devizul in locul celor de la service ca sa nu mai imi ceara si aia bani . Nu stiu ce sa zic si-o trage si el niste bani din treaba asta ? , poate sa faca vreo smecherie sa ia mai multi bani pe masina si sa-si opresca si el ? Asa de putin se da pe o dacie din 96 in general? Eu am cerut sa-mi dea banii sa o repar in regim personal ? Se pote da dauna total ? Nu am semnat nimic pentru acea suma de 12-13 mil. , urmeaza sa ma sune in 20 de zile sa vin la sediu sa primesc banii si sa semnez ? Ce trebuie sa fac sa scot mai multi bani ? Se poate face ceva ? wacko.gif
Nu mi se pare corect sa mi se loveasca masina in parcare si sa-mi dea 12 mil. De reparat nu mi-o repara , eu raman cu paguba . Daca vreau sa cumpar o dacie din 96 sare peste 20-25 de mil (in starea in care era a mea). Dabea o pregatisem pentru iarna (8 mil. m-a dus).
Cand platesc asigurarea , nu platesc mai putin , platesc la fel cu unu are are audi/opel etc. Si cand este sa ma despagubeasca , pe mine nu iar pe acel posesor de alta marca da . Cine ma poate face sa inteleg si sa ma ajute?

Poza 1: user posted image
Poza 2: user posted image
Poza 3: user posted image
Executron
In primul rand da search/uite-te dupa topicuri unor oameni care au avut probleme similare cu ale tale, sigur gasesti in ultimele 2-3 pg ale acestui forum.

In al doilea rand, cum iti va confirma si Tudor, suma propusa initial e doar inceputul unei negocieri (din pacate). Cere agentului constatator sa-ti emita PE HARTIE SEMNATA calculul (uzura, coeficienti) conform careia a ajuns la suma de "12-13 mil". Ei sunt obligati prin lege sa-ti emita aceste acte, daca nu raspund penal.

Pe de alta parte, sincer sa fiu nu mi se pare atat de neraparabila masina. Depinde cum stai cu timpul, daca iti permiti sa alergi sa iei piese de unde gasesti mai ieftine. Cu niste piese de la dezmembrari cred ca ai rezolva mult mai OK, DAR nu luam in considerare varianta.

Tinand cont ca-ti repari masina pe raspunderea obligatorie a celuilalt conducator, exista norme strice in ceea ce priveste despagubirea. Tu te poti duce la orice service sa ti-o repare si trebuie sa mergi in instanta unde proprietarul masinii + asiguratorul vor raspunde solidar pentru dauna ta (nu recomand).

P.S. Dar ce s-a indoit Dacia ta, loganul ala vad ca a rezistat mult mai bine impactului.

P.S. In general pe Dacia 1310 cam atat se da la Asigurari, poti sa mai incerci sa mai scoti... 2-3 mil in plus, dar la 25 de mil sigur nu vei iesi.
misu78
Have no fear. Cu 1200-1500 ron s-ar putea sa iti repari masina. Cu mult mai mult nu o sa scoti de la asigurari....cam atat valoreaza masina ta in conceptia lor. Hai ca poti.....
N.Aurel
Va multumesc pentru sfaturi smile.gif
O sa-mi fac un calcul sa incerc sa o repar (de la dezmembrari)
Va tin la curent !

kossak
Un var de-al meu a avut un accident vara asta cu o Dacie 1310. A dat frontal intr-o alta dacie. Aripile, bara, farurile, capota toate au trebuit schimbate.
A iesit la 1500 RON si a vost vopsita masina integral in banii astia. Deci se poate...
Bafta!
BZN
Si eu zic ca trebuie sa o repari. In niciun caz nu ajungi la 40-50 mil, sa fim seriosi! Dupa cum sta roata, lonjeronul nu e afectat, cred ca te incadrezi in bani. Mai suporti si tu o parte daca e nevoie, oricum iesi mai bine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.