Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema cu apa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
XphaN
Salut baieti!


Am si eu o problema cu apa.

Acum 1 saptamana am schimbat lichidul din aerisire, am curatat instalatia si am bagat 3 litri de antigel si 3 de apa, apoi am aerisit, si am schimat termostatul cu unul de 89 de grade (frantuzesc)

Mentionez ca am radiator mare.

Problema este ca de fiecare data completez apa in vasul de expansiune. Cred ca am bagat de vre-o 3 ori (in vas la niveul maxim) compozitie apa-antigel 1:1

Nu am scurgeri pe la furtune, nu imi curge pe la pompa.

Nu stiu de ce se intampla chestia asta. Termostatul da drumul la apa (cred) cand ajunge acul pe indidicator la 120 de grade (dar imi vine greu sa cred ca indica corect). Nu stiu exact daca apa fierbe pentru ca nici nu apuc sa merg 1km si dupa ce ma opresc, vad ca deja nu mai este apa in vasul de expansiune.

In mers normal indicatorul de la apa imi sta undeva la 95 de grade (dupa ce se deschide termostatul).

Posibil ca motorul sa se incalzeasca destul de tare si sa imi scoata apa din vasul de expansiune? Am vazut niste apa sub vas, dar tinand cont ca a plouat zilele astea in Bucuresti, nu stiu exact daca este de la ploaie sau e apa din vas.
krapcarasu
curge pe la calorofer
XphaN
Nu, nu imi curge pe acolo.. si apropo, cum se monteaza termostatul? Partea cu sonda spre blocul motor, sau spre radiator?

Nu stiu exact cum circula apa dar presupun ca iese din blocul motor pe sus..


EDIT: S-a rezolvat problema. Pusese-m aiurea termostatul si imi incalzea apa prea mult.

Acum 5 minute am coborat din masina dupa ce am testat-o la traseu dificil biggrin.gif
Temperatura apei imi sta fix la 85 de grade.
Acum vrea sa rezolv problema caldurii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.