Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: aeroterma cn
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
pirvumark
salut. poate sa-mi spuna si mie cineva de ce supapa aia dubla la aeroterma de cn are doua stuturi in care intra furtune? pentru ca eu am conectat doar furtunul de sus si cand directionez pe picioare vine aer si sus ca si cand ar fi dat pe picioare/parbriz. trebuie sa conectez furtunul la celalalt stut? mentionez ca nu am comanda climatizare originala, ci doar robinetul de vacuum pe care il actionez separat.
Ionut_Nedelcu
Dai un search ca sunt probleme arhicunoscute si discutate. Si eu am avut belele cu supapele si le-am reparat datorita stimatilor colegi care au postat pataniile lor cu aceste supape. Cat despre acele furtunase normal ca trebuiesc bagate la locul lor ( sper ca mai stii ordinea) . Si vezi k vacuum-ul creat pentru actionarea supapelor vine din furtunul de la servofrana.....eu nu m-as juca cu asa ceva .
panter1
Directionarea aerului se face prin intermediul acelor supape vacumatice care actioneaza clapetele de directionare, daca nu ai bagat un furtunas e normal sa iti faca asa pentru ca ele nu mai actioneaza dupa cum vrei tu ci raman asa pentru ca nu are vacum. Pune acel furtunas la loc! si sper sa nu le fi inversat
whitecar
Poate te lamureste acest topic dedicat supapelor ,unde sint indeajuns de multe explicatii .......citeste cu atentie tot topicul http://www.daciaclub.ro/Supape-directionar...1-t4812-s0.html
pirvumark
merci pt topic. cand l-am citit eu nu avea si schemele alea atasate. asta fiind acum f. mult timp pe cand nu aveam probleme cu aeroterma.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.