Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inmatriculare dacie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
xxm
Salut! Vreau sa achizitionez o dacie din 74 wub.gif si am o problema...masina are numerele de inmatriculare vechi, itp-ul fiind expirat deja de multi ani.
Cam care ar fi rezolvarea? Se merita sa o cumpar? O voi putea inmatricula? huh.gif mellow.gif


am incercat sa intreb si la sectiunea "Legislatie" dar nu am primit raspunsuri concrete si m-am gandit ca este posibil ca voi sa fi trecut prin asta
vi_escu
Roaga-l pe proprietar sa-si actualizeze actele:

Preschimbare CI vechi cu cel model nou

Documente necesare:

a)cererea solicitantului;
b)cartea de identitate a vehiculului;
c)vechiul certificat de înmatriculare;
d)dovada de plată a contravalorii certificatului de înmatriculare;
e)actul de identitate al solicitantului, în original și în copie;
f)plăcuțele vechi cu numărul de înmatriculare;
g)dovada de plată a contravalorii noilor plăcuțe de înmatriculare;
h)dovada de plată a tarifului legal de atribuire a unei combinații preferențiale a numărului de înmatriculare dacă este cazul;
i)alte acte necesare pentru clarificarea unor situații particulare.

O poti face tu daca iti da procura (v. litera i.)

sursa: http://www.prefecturasatumare.ro/Permise.html , adica de la tine de acasa.

La itp mergi cu ea pe platforma. Nu iesi in paguba decat cu costul certificatului cand o treci pe numele tau daca pastrzi numerele.

Daca se merita sau nu e alta poveste, depinde de starea tehnica.

xxm
111.gif nu e problema cu starea tehnica a masinii, masina arata chiar f bine cu exceptia pragului stanga care are vreo 10 cm de rugina si la porbagaj acolo unde este incuietoarea( masina sta de 20 de ani in garaj si au fost depozitate tot felul de lucruri in spatele ei si s-a zgariat, rezultand aceasta rugina care este superficiala)
in rest, masina este ok si cred ca o sa o cumpar wub.gif RO_flag.gif


oricum, vi_escu iti raman dator 111.gif
PH-06-BOA
Ce carte de identitate,daca are numere vechi?
Problema e ca, trebuie sa o tarasti pana ra RAR , Poti sa o duci si la stanga, ca platforma iti pretinde mai mult ca valoarea masinii.Intreaba si la RAR, dar nu numai pe unul, ca acolo fiecare stie legea lui.
deceneu32
Se merita!Si eu cand am cumparat-o pe a mea,am gasit-o cu numere vechi.N-avea carte de identitate dar am rezolvat-o!Daca vrei,iti stau la dispozitie!Am fost si eu in postura ta! smile.gif
xxm
dar ma gandesc....daca as face contract de vanzare-cumparare cu actualul proprietar si sa fac inmatricularea pe numele meu pe baza acestui act?
Mr_Devil83
la remat nu mai primesc daciile vechi ?
deceneu32
QUOTE(xxm @ 10 Nov 2009, 22:43)
dar ma gandesc....daca as face contract de vanzare-cumparare cu actualul proprietar si sa fac inmatricularea pe numele meu pe baza acestui act?
*


Nu poti face act de vanzare cumparare decat pe baza cartii de identitate.Deci,fuga la RAR cu proprietarul,faceti ITP si CI,apoi fuga la acte!!!
Daca proprietarul n-are chef sa umble,sa-ti faca procura!!Asa am facut si eu!
Bafta!!
xxm
multumesc de sfaturi, deceneu32

cred ca o sa am ceva de furca cu actele si numerele la masina asta da o cumpar. nu ma las. Imi place cum arata si pe interior si pe exterior. O masina de 35 de ani sa nu fi fost lovita niciodata gasesti destul de greu.
Dar totusi cred ca o sa mai astepte numerele...la 17 ani e greu sa faci rost de-atatea finante.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.