Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vreau sa-mi schimb scaunele de supapa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
kaput
Am cumparat o chiulasa de la dezmembrari si as vrea sa o pregatesc in eventualitatea in care cedeaza psihic asta.
Stie cineva prin Constanta unde as putea sa fac operatiunea asta, si eventual daca se gasesc scaune din materiale mai dure, pentru ca masina merge pe GPL in mare parte?
Adrian_Boy
Ai sa cauti mult si bine, ca nu gasesti, eu unul pot zice ca am incercat.

Ai sa gasesti doar turcesti sad.gif
einstein1984
Muttley zicea ceva de scaune de supapa de papuc diesel, insa cred ca trebuie prelucrate pana sa fie montate.
panter1
trebuiesc rectificate unghiurile unde calca supapele deoarece difera gradele, asa spunea Muttley. De exemplu daca supapele de dacie au unghiuri de 30 de grade cele de diesel au 45 de grade unde calca supapa.. ceva de genu, astea sunt singurele diferente si bineinteles.. si de material, cele de diesel sunt facute dintr-un material mai dur.

Daca tot ai luat o chiulasa de la dezmembrari si banuiesc ca ai ales una cu scaunele bune si ai ales-o in primul rand dupa acest criteriu si care a mers pe benzina.. acum schimba-i ghidurile, rectifica scaunele, schimba supapele eventual si fa-o pe aceia cu scaunele ei.Du-o la un mecanic priceput in asa ceva si las-o cu scaunele ei.. Si a daca tot spui ca mergi pe gaz.. regleaza culbutorii de pe evacuare mai largi 0.25 sau 0.30 iar admisia 0.20 caci aceia(pe evacuare) se duc daca nu sunt reglati la timp si cat mai largi posibil atat cat sa nu bata tare..si vei vedea ca nu o sa se mai uzeze asa repede..
tom79
QUOTE(kaput @ 11 Nov 2009, 08:22)
Am cumparat o chiulasa de la dezmembrari si as vrea sa o pregatesc in eventualitatea in care cedeaza psihic asta.
Stie cineva prin Constanta unde as putea sa fac operatiunea asta, si eventual daca se gasesc scaune din materiale mai dure, pentru ca masina merge pe GPL in mare parte?
*


in Tomis nord langa INTIM SI PETROM
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.