Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Caseta
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
Vladd
Ma poate lamuri cineva daca se potriveste pe solenza caseta de servodirectie si coloana de la vloan reglabil de pe clio 1.4 8v din 2001 ?
nenestean
acuma...doar sa ne dam cu parerea....ca de incercat....nu cred ca a incercat nimeni....
cu modificari se poate adapta doar partea superioara a coloanei ...cea reglabila la coloana ce este acuma pe masina....adica tai si sudezi
poate unii ar zice ca e riscant sa faci asa ceva la directie....dar daca e sudata de calitate nu vad nici o problema....si mai trebuie facut modificari si la partea unde e sudat suportul pt coloana....e sudat de bara de rigidizare a bordului....
deci fara flex si aparat de sudura parerea mea e ca ....nu merge
Vladd
Maine trebuie sa demontez de pe clio caseta de directie si sa o compar cu una mecanica, la fel o sa fac si cu coloana de la volan, va tin la curent.


Alte pareri ?


13 Nov 2009, 16:35:
Azi am demontat caseta de directie si coloana de la volan de pe clio, le-am masurat si comparat cu unele de pe o solenza si se pare ca se potrivesc la fix ...am sa postez cateva poze in seara asta.
nenestean
smile.gif ziceai ceva de niste poze.....
sii... iti pui volan reglabil la slz? wub.gif
Vladd
Imi cer scuze ca nu am apucat sa fac poze ca sa le postez, insa am resusit sa montez caseta de directie de clio, axul volan reglabil am resusit sa-l montez dar nu am putut monta chichilia de volan si am renuntat la el, pompa servo am pus de laguna 1 dupa ce i-am inlocuit fulia cu una de solenza direct de pe ax, conducta de ianalta presiune solenza cu presostat de clio, rezervorul de ulei si conducta de joasa presiune sunt de clio.Maine trebuie sa cumpar bieletele de directie ca asta de clio nu se pupa cu fuzetele, sunt mai conice si intra doar jumate din cat ar trebui.Zilele astea am sa postez si cateza poze.


Inca ceva poate ma ajuta cineva care si-a schimbat caseta de directie, am nevoie urgenta de colierele acelea de cauciuc care sunt intre caseta si suporti(contra cost).

Va multumesc!
alinushy
mai da ceva detalii !!!!!!!!!!!!!!!!
Vladd
Adica?intreaba ce ai mai vrea sa sti!
alinushy
merge la fix sau trebuiesc modificari? trebuie toata bieleta sau doar pipele? ai idee daca e la fel pe 1.4 16v(caseta ma refer)? parca tu ti-ai pus 1.4.16v de clio nu? il ai omologat?
Vladd
Trebuie dat jugul jos, gaurile de prindere din partea de jos trebuie ovalizate incat sa vina una sub alta, iti mai trebuie bielete complet echipate de solenza si cam atat.toata treaba a durat 6 ore.
Daca vrei mai multe detalii acceseaza adresa mea de Ym: dorel_slz
pedros
Salut am si eu o intrebare .As vrea sa imi schimb si eu caseta de directie la o solenza fara servo (cea veche are probleme) si as vrea sa pun una de renault (tot mecanica). Datimi va rog si mie niste pareri .Credeti ca o sa intampin probleme.De la ce model credeti ca sar potrivi mai bine.Multumesc anticipat.
Vladd
Renault 11, 9 incearca la rematul din orasul tau !
pedros
Mersi Vladd , o sa incep cautarea .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.