Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: S-a rupt o pala de la elica
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
kaput
Am scos azi carburatorul si am vazut ca imi lipseste o pala de la elica economizoare.
Cred ca asa se explica mersul dubios al motorului din ultima zi.
Acum ce-i de facut? Trebuie sa dau chiulasa jos ca sa caut bucatica de elica?
Ce ar fi putut strica pe acolo daca a ajuns in motor?
In cartea lui Mondiru e descris cam succint cum se da chiulasa jos si nu soune nimik de dat galeria jos. Se poate demonta chiulasa fara sa dai galeria jos?
vi_escu
Cum galeria e prinsa de chiulasa.... Doar nu vrei sa scoti chiulasa cu toata evacuarea prinsa de ea!
Putin probabil sa fi trecut de supapa de admisie si sa ajunga in cilindru. Da jos galeria si cauta pe acolo.
kaput
Doar galeria?
Si daca n-o gasesc? E posibil sa se fi intepenit pe la vreo supapa?
Ca in ultima vreme mergea cam neregulat la ralanti
BZN
Putin probabil sa o mai gasesti. Asta nu inseamna ca nu a putut produce pagube (vezi mersul neregulat=>posibil supape/scaune afectate).
vi_escu
QUOTE(kaput @ 12 Nov 2009, 21:20)
Doar galeria?
Si daca n-o gasesc? E posibil sa se fi intepenit pe la vreo supapa?
*



Daca vrei sa dai chiulasa jos oricum trebuie desfacuta galeria. Daca se "se intepenea pe la vreo supapa" aveai niste rateuri in carburator de toata frumusetea.
Merced
E prea mare pala elicai ca sa intre pe la supape. O gasesti in galeria de admisie, 99%.
kaput
Ok! M-am linistit putin.
Dar ceva tips-uri pentru destepenirea suruburilor de la galerie, si eventual o ordine de desfacere?
Trebuie sa scot musai si pompa de apa, ca am vazut un surub pe langa si este cam greu de ajuns la el daca nu scot pompa.
pirvumark
nu ai treaba cu pompa de apa. tu trebuie sa daijos doar admisia, ca in evacuare nu are cum sa ajunga. deci treb sa demontezi carburatorul, tablita de sub el (tava), si pe urma cu o tubulra de 13 daijos admisia(doar admisia). evacuarea nu are rost sa o dai jos caci asta ar insemna ca pala ta ar fi trecut prin motor, iar daca nu ai vreo supapa bulita inseamna ca nu a trecut.spor la desurubat. evacuarea e cea argintie (ar trebui sa fie )
ydaniel
pai e argintie doar la ce pt dublu corp.
cea pt monocorp e turnata din fonta dintr-o singura bucata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.