Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: imi intra apa in DACIE! in portbagaj si prin fata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Claudiu AG 05 KJN
[B] Salltare fratilor ! biggrin.gif ..am si eu o Dacie an fabr 1982 wub.gif si de curand am constatat ca imi intra apa prin fata in ambele locuri si in portbagaj..in stanga sad.gif . V-as ruga sa ma ajutati si pe mine. sad.gif .orice sfat este binevenit si mai multe pareri si sugestii nu strica.. biggrin.gif

Multumesc anticipat! cool.gif

deceneu32
Chederele parbrizului si capotei spate.Verifica daca mai etanseaza.
bodytzu
in fata...ar putea fi din mai multe cazuri...si la portbagaj altceva in afara de cheder nu vad ce ar fi...asta daca nu cumva ai capota spate stramba...sau eu stiu..

bafta !
ag02cws
In portbagaj poate intra si din cauza chederului de la luneta?
jaf
QUOTE(ag02cws @ 16 Nov 2009, 02:03)
In portbagaj poate intra si din cauza chederului de la luneta?
*



Nu. Cel mai probabil din cauza chederului de la portbagaj sau a buzei pe care vine acesta.
bodytzu
nu vad ce treaba ar avea chederul lunetei cu intratul apei in portbagaj...
pirvumark
da, si din cauza chederului de la luneta. patita de mine. dar la mine intra pe acolo doar daca o spal. din ploaie nu intra niciodata.
Adrian_Boy
QUOTE(bodytzu @ 16 Nov 2009, 00:12)
nu vad ce treaba ar avea chederul lunetei cu intratul apei in portbagaj...
*



Acolo se fac mici gaurele care le vezi doar cand ai sa schimbi chederul. Sau poate pe tabla care se vede intre chederul de la parbriz si cel de la portbagaj fostul proprietar a mascat niste gauri pe acolo cu ceva silicon, vopsit ... iar cu timpul se cam exfoliaza incat sa intre apa.

Daca nu vreti sa puneti chedere noi (inca se mai gasesc fartec pe piata) ca sa vedeti adevarata problema, atunci luati silicon negru si bagati pe sub chederele unde aveti probleme.
CGDBZ
Salutare.
Da , se poate sa intre si pe la chederul de la luneta , intra apa pe polita din spate , polita care are cateva gauri ce comunica cu porbagajul si astfel apa se infiltreaza in porbagaj. Daca masina e mai batrana si nu a stat in garaj(mai ales daca a stat in soare si in frig) chederele se intaresc si nu mai etanseaza bine si intra apa pe la ele , chiar daca in interior exista un santulet de scurgere (ai obserfat ca la parbriz in fata se pun 2 plastice sub cheder , pe acolo e santuletul) intra apa si in masina .Solutia este sa schimbi chederele , eu la a lui tata (dacie 1980) am schimbat toate chederele (parbriz , luneta , usi , portbagaj) si nu mai da picatura de ploaie in interior .Bafta
jews
la dacia mea am observat ca in portbagaj apa patrundea printre garnitura de cauciuc care etanseaza blocul optic de caroserie. Incearca si acolo. Bafta
Claudiu AG 05 KJN
multumesc am sa incerc dar daca se mai intampla ceva va tin la curent icon_mrgreen.gif app daca mai stie cineva alta posibilitate de a patrunde apa sa nu ezite sa mi spuna blush.gif multumesc anticipat!
gabryel21
Aceeasi problema o am si eu. Imi intra apa in fata (atat parte sofer cat si pasager), in portbagaj, cat si in praguri, unde se aduna destul de multa apa (am facut o gaura in fiecare parte, in prag, ca solutie); de vina sunt chederele si cauciucul de la blocurile optice. Deh, asta-i Dacia. Trebuie schimbate toate iar la blocurile optice, intre cauciuc si tabla... se umple cu vaselina vascoaza acel spatiu.
Adrian_Boy
Vaselina cam floscaieste cauciucul, am facut eu asa la fostul chedere de la parbriz, recomand mai degraba siliconul.
Claudiu AG 05 KJN
QUOTE(Adrian_Boy @ 19 Nov 2009, 08:21)
Vaselina cam floscaieste cauciucul, am facut eu asa la fostul chedere de la parbriz, recomand mai degraba siliconul.
*


ms ms oricum nu aveam de gand sa bag vaselina dry.gif dar se pare ca am sa i las lu taicameu masina asta si deci poate sa faca ce vrea cu ea...eu unu m am decis nu mai bag bani in ea ca apoi sa ma iau la cearta cu tata ca de ce am umblat acolo si acolo, ca de ce am desfacut akolo si nu am pus la loc...si nimikuri deastea..
pana la urma la vara am sa mi achizitionez o dacie mai intretinuta ca a mea, poate si cu ceva piese originale pe ea...si ma apuc de treaba atunci...
multumesc oricum pt sfaturi poate o sa i fie cuiva de folos!
Daniel M.
Salut,

La mine nu etansa chederul de la stopul stanga... se aduna o balta frumusica in portbagaj. Dupa ce am strans stopul mai bine pe caroserie, am rezolvat problema.
Claudiu AG 05 KJN
QUOTE(Daniel M. @ 14 Dec 2009, 10:47)
Salut,

La mine nu etansa chederul de la stopul stanga... se aduna o balta frumusica in portbagaj. Dupa ce am strans stopul mai bine pe caroserie, am rezolvat problema.
*




QUOTE(Merced @ 15 Dec 2009, 23:26)
Sper ca jantele alea o sa le faca "baietii" cum trebuie sa arate pana iesi cu ea pe drumuri, da?  laugh.gif

Claudiu, nici rabla mea n-are rugina unde ai tu. Si rabla mea e terminata rau de tot. Ca si in cazul meu, si in cazul tau cea mai buna idee, daca esti pasionat de 1300, e sa cauti una in stare [mult mai] buna. Si pe a ta o poti pastra de piese eventual.
Vad ca esti argesean, daca esti din Pitesti, da-mi un PM si poate aranjam o intalnire cu doua rable ruginite.  radmasa.gif
*


la mine nu i asa! imi intra pe undeva pe la cheder!
cristianrobert
daca ai sa scoti chederul ai sa vezi ca marginea tablei in care se baga chederul este in anumite locuri mincata de rugina ,pe acolo intra apa,baga acolo silicon.
Claudiu AG 05 KJN
QUOTE(cristianrobert @ 16 Dec 2009, 21:24)
daca ai sa scoti chederul ai sa vezi ca marginea tablei in care se baga chederul este in anumite locuri mincata de rugina ,pe acolo intra apa,baga acolo silicon.
*




stai linistit..nu e nicio gaura..cu 3 luni in urma am curatat..fusta spate..si am spalat faruri, stopuri etc..nici macar rugina nu am rolleyes.gif
Andyno
atunci pune i geamuri termopan biggrin.gif
Claudiu AG 05 KJN
as vrea yo:)) da nu de la geam e problema...problema e de la cheder...cred..in dreapta se prelinge pe stalp...iar in stanga la fel..si pe sub pedalier..o sa pun si ceva poze..mai recente..

daca aflati cate ceva sau mai stiti...tineti-ma si pe mine la curent ca totusi..nu vreau s-o las asa..(masina)
wink.gif
deceneu32
Pe la kederul de parbriz se prelinge la pedalier.
Claudiu AG 05 KJN
QUOTE(deceneu32 @ 15 Feb 2010, 21:56)
Pe la kederul de parbriz se prelinge la pedalier.
*




si ce ar trebui sa-i fac..ca eu l-am umplut cu superglue si cu silicon wacko.gif
pe la stalpi asa..n-ai idee ce are nu!?
CGDBZ
Ai pus superglue la cheder , mare greseala ai facut caci ai facut mai rau . Singura solutie este schimbarea chederului cu unul nou , eu asa am facut la batrana lui tata (o dacie din 1980) si nu a mai plouat inauntru.
Claudiu AG 05 KJN
sa schimb chederu mellow.gif ..pai eu cred ca daca dau jos parbrizu...cand am sa-l pun la loc..nu o sa am de ce sa il prind...ca din cate am vazut eu e cam coapta pe acolo..dar oricum..la vara incerc...poate laugh.gif

acum am alta problema..legat de motor:
cam scartaie..cand e la relanti..si cand merg usor se aude putin scartait pe la roti cred
dar nu am idee ce scartaie pe la motor...si face asa in mersul lui (normal) nu cand il ambalez wacko.gif
alex-mun
Apa se scurge pe sub cheder , nu trebuie sa il lipesti , din contra jos la la degajare tre sa pui un tubulet micut, , oricum daca el e in stare proasta intra pe langa el, de asta se recomanda schimbarea chederului
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.