Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Antifurt
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
geopsi
Am si eu o problema. Am mers 200 km si s-a dus aproape un intreg rezervor in 200km... E oarecum incredibil pentru ce consumuri aveam. Cei drept reglajul e unul mai "gurmand" dar totusi.
As vrea sa imi ziceti ce as putea face sa fiu sigur ca nu imi deschide nimeni bushonul de la rezervor? Il inlocuiesc? Se poate atasa ceva?
RealAlex
Pai se practica un "antifurt" facut din carcasa unui filtru de ulei. Acesta avea un surub ( ori doua ? ) care se desface din interiorul portbagajului.

Nu cred ca cineva ti-a furat benzina si ti-a pus la loc busonul de benzina, verifica conductele, imbinarile, turezi masina ca sa creasca presiunea in circuit si cu ea turata verifici fiecare conducta - furtun. La mine era un furtun crapat si cand masina era la relanti nu scapa deloc, dar cand o turam stropea mai rau ca o stropitoare de parbriz wub.gif


Bafta.
SB04AKI
verifica si returul
pirvumark
exact. in loc de antifurt, desfunda returul. ala e hotul.
geopsi
futunele stiu ca sunt noi dar o sa mai verific iar... Am avut un timp cand imi mirosea a benzina... O fi de la asta..
Aia cu capacul pus peste buson nu cred ca ajuta ca daca are cheie de buson nu deschide si portbagajul?
Oricum sa merg 200km cu probabil 40 de litri e cam mult, nu?
pirvumark
pai tu ce zici. matematica ta ce spune, 20l/100km. ai cumva motor de saviem pe ea.smile.gif)) lasand gluma, vezi sa nu ai cumva vreo conducta busita de vreo bordura ceva, sau conducta de retur obturata, lovita. nivelul in carburator cum e. nu da afara din el nu. si nu glumesc cand spun asta. vezi poate s-a blocat cuiul pontou si iti umple camera de nivel constant mergand inecata si consumand in exces benzina.
si totusi consumul ala gurmand pt ce il tii? faci raliu cu ea. ai ceva modificari. sa stim si noi la ce ne gandim ca solutii.
RealAlex
QUOTE(geopsi @ 16 Nov 2009, 12:09)

Aia cu capacul pus peste buson nu cred ca ajuta ca daca are cheie de buson nu deschide si portbagajul?
*



Pai da, dar nu ai lacat cu lant? cool.gif

Iar cu returul, se baga pompa de umflat roti si se baga aer pe retur, in rezervor trebuie sa se auda cum face bule biggrin.gif

Fa cum ti-am zis cu furtunele, sa nu iti piarda pe undeva ( dar sa ai motorul turat )
geopsi
Turai motorul din carburator si inspectai furtunasele... Faza e ca nu vazui sa se umezeasca pe undeva... O sa incerc si faza cu returul, poate e de acolo.
Si unde sa pui lacatul cu lant? Sau sa se prinda piulitele alea de lant?
bygy007
uita-te pe tot traseul (rezervor pompa carburator) la rezervor ai niste coturi de cauciuc vezi sa nu fie alea crapate sau sa dea pe acolo benzina
thomashardy
QUOTE(geopsi @ 16 Nov 2009, 13:09)
... Am avut un timp cand imi mirosea a benzina...

Verifica pompa de benzina sa nu fie umeda...s-ar putea sa fie slabit stutul de la tur sau retur si sa scape benzina pe acolo;se prelinge benzina pe blocul motor si se evapora=miros de benzina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.