Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Becuri Faza Scurta Dacia Berlina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ovy_geo93
salutare
detin o berlina de 2003 si vreau sa montez niste becuri tip HID dar nu stiu exact ce sa comand....ma refer al tipul becului (H1,H3,H4,H7)...care se potriveste???
si am inteles ca sunt necesare si niste inele adaptoare ???
pirvumark
vrei sa-ti pui in proiectoare sau in faruri? in faruri vin h4 din cate stiu eu. pt proiectoare h3.
ovy_geo93
in faruri ma intereseaza smile.gif
bodytzu
h4

19 Nov 2009, 17:00:
nu-ti pune albastre,sunt varza,mai ales cand soseaua e uda smile.gif
neajiji
vrei sa-ti pui doar becurile fara sa pui instalatie de xenon? succese!
argon
HID e tot sistemul, bec si balast, doar becurile nu merg fara balast. Iti trebuie H4 'tip vechi' care nu are urechile alea plate pe baza dar nu o sa gasesti xenon asa ceva, dar sunt niste inele adaptoare pentru soclul de Dacie, se gaseau prin magazine la un moment dat.
Si cu faza lunga ce faci??
neajiji
Argon realizezi cum vor batea farurile prin sticla mata a farului, IN CAZUL ca isi va monta?
argon
asta e alta problema, eu m-am referit la partea tehnica.
ovy_geo93
mi-am pus becuri tip HID...intradevar H4 sunt...si am mai luat doua inele adaptoare pentru bec H4...becu m-a costat 25 de lei,iar adaptorii 1 leu/buc...se vede diferenta...ma refer la suprafata pe care bate farul pe sosea ...o sa va fac poze intr-o noapte...acum vreau sa schimb si pozitia...am vazut unele cu 3 smd-uri...dar nu stiu cat sunt de bune....

edit: la dacie e un singru bec: in el e si faza scurta si faza lunga...la masini gen golf 4 sunt 2 becuri: h1 pe lunga si h7 pe scurta...becul h4 e si de scurta si de lunga...2 in 1
mecanick_maverick
QUOTE(ovy_geo93 @ 9 Dec 2009, 18:17)
mi-am pus becuri tip HID...intradevar H4 sunt...si am mai luat doua inele adaptoare pentru bec H4...becu m-a costat 25 de lei,iar adaptorii 1 leu/buc...se vede diferenta...ma refer la suprafata pe care bate farul pe sosea ...o sa va fac poze intr-o noapte...acum vreau sa schimb si pozitia...am vazut unele cu 3 smd-uri...dar nu stiu cat sunt de bune....

edit: la dacie e un singru bec: in el e si faza scurta si faza lunga...la masini gen golf 4 sunt 2 becuri: h1 pe lunga si h7 pe scurta...becul h4 e si de scurta si de lunga...2 in 1
*




Salut ! Alea de le zici tu H4 HID (cu 25 RON), sunt un rahat in ambalaj sclipitor cu sticla albastra .
Stiam toti ca H4 are ambele faze ( 2 in 1 - cum ziceai , chiar si cele mai ordinare becuri de far de la Dacia 1100 si Fiat 600 de acum 35 de ani erau 2 in 1 ...)
Ceea ce nu stiai tu -si la ce se referea @argon cu faza lunga - era ca adevaratele HID nu au filament ci arc electric , ptr. a le folosi alea in locul unui H4 ai nevoie si de un sistem electromagnetic de focalizare a becului pe lunga sau scurta , eventual cu inlaturarea ecranului protector de scurta
Vezi aici
PS. - unde pune OCULTÓ - ascuns , e pur si simplu o confuzie a chinezului care a tradus - a confundat H.I.D. cu Hide - a ascunde , d'aia l-a scris cu majuscule .
- dar ästa e un FAKE , zice ca are 2 filamente rolleyes.gif


http://www.velocidadmaxima.com/forum/showp...763&postcount=9

aici ai explicatia mai clara a unui sistem HID ADEVARAT , daca ai probleme la traducere intreaba si-ti voi raspunde negresit !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.