Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema bujia a 3-a
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mircea2006x
Salutare.Din cate stiu prima bujie este spre sofer iar a 4 -a spre radiator. Bujia a 3-a se uda mai mereu .Ce trebuie sa fac si ce trebuie sa schimb?Multumesc( bujiile sunt sinterom,la masina din semnatura).
pirvumark
vezi sa nu dea la masa fisa
ca e langa delcou si s-ar putea sa fi crapat izolatia. nu mai ajunge scanteie la ea. pune si schimb-o cu alta sau da-o cu banda izoler.
gangara
verifică capac delco, fișa..vezi dacă scînteiește fișa respectivă. Schimbă bujia cu una de la alt piston care funcționeză corect.
îți merge în trei pistoane?
mircea2006x
Capacul delco e nou , fisele la fel. Merge rotund, nu merge in trei pistoane.O sa schimb bujiile intre ele sa vad ce se intampla .
nmarinae
umbla la culbutorii de la pistonul respectiv.

Eu am patit-o la fel si imi uda bujia de la 4 si aveam un culbutor foarte larg si imi uda buja numai in oras, la drum intins isi dadea drumu.
pirvumark
posibil si culbutori reglati aiurea la pistonul respectiv. sau nu au fost stransi bine i s-au slabit sau strans la cote foarte aiurea.
tom79
QUOTE(mircea2006x @ 17 Nov 2009, 11:11)
Capacul delco e nou , fisele la fel. Merge rotund, nu merge in trei pistoane.O sa schimb bujiile intre ele sa vad ce se intampla .
*


ia-i o compresie
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.