Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cer pareri ptr o buna exploatare Solenza 1.4 Mpi
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
daniel81_db
Va salut.Sunt noul proprietar al unei solenze clima 1.4 mpi din 2003.
Imi place mult cum merge masina,acum am 52.000 km, cand am cumparat-o, acum o luna avea 50.000 km.
va rog sa-mi oferiti sugestii pentru a ma bucura cat mai mult timp de o buna functionare a masinii.Care ar fi o exploatare ideala pentru aceasta masina? Sugestiile pe care le astept pot fi referitoare la schimburi de piese, ce ulei sa folosesc, de la ce benzinarii sa alimentez si ce tipuri de benzina,cat de tare sa o turez,cam ce viteza imi asigura un consum bun si care sa nu-i dauneze.
de exemplu daca pe portiuni mici de drum(10-15km) merg la 3000 de ture cam cu 120km/h este o viteza prea mare pentru ea, o fortez prea mult.
sigur unii dintre voi o sa radeti de intrebarile si nelamuririle mele insa este prima mea masina-ca proprietar,sunt incantat de ea si cum am mai spus, vreau sa-i asigur o cat mai buna exploatare.
Astept cu interes raspunsurile si parerile Dvs.
Multumesc anticipat
ArtVandelay
Ulei marca "drobuldesare" sa cauti
solenzaxjg
Salut sa ai noroc de masina.In legatura cu piesele sa folosesti RENAULT sau DACIA eu tot asa am folosit pana acuma,ulei eu folosesc ESSO acuma de cand am luat masina de vreo 3 ani si merge stas,benzina numa de la PETROMV carrera 100 sau carrera 95 totul kk pana acuma cu benzina nici o smancitura si nimic infundat,turatii dupa stilul tau de condus daca conduci sport ii dai turdee 4500,5000,eu tot la 3000 schimb viteza si mai rarut 5000 ture.Si inca ceva important cand se rupe,se strica ceva schimba nu spune:LASA CA MERGE:cel mai gresit ca dupaia ai de bagat dublu valoare.Vezi daca vechiul proprietar o schimbat cureaua de distributie si rola si daca o fost cazul pompa de apa.Sa ai noroc de masina si multi kilometrii fara nici o problema.
alex_20
Bine ai venit si felicitari pentru masina!Pentru inceput atunci cand vei ajunge la 60.000 sa schimbi distributia,uleiul recomandat de Dacia e de 10W40,bujii poti pune NGK,sa schimbi filtrul de aer la fiecare 10.000 d km,benzina de preferat 99+ de la petrom si multe altele ai de invat de pe forum.Multa bafta
Iulikk
Piese numai de origine, ulei 10w-40 (marca, vezi tu... eu am pus tot felu' de marci prin ea... castrol, havoline, igol, total... e adevarat ca schimb uleiul cam la ~8000 km) si revizii la zi si la service autorizat Dacia -> asta este cel mai important.

PS: strange bani pentru distributie ca la 60 000km se schimba... eu am 48 deocamdata.
ramsen
intra aici pe mess si vorbim mai multe...ok...nissan_nav74
daniel81_db
rolleyes.gif va multumesc mult,am uitat sa mentionez si faptul ca imediat cum am cumparat-o am mers la service Dacia Autorizat si i-am schimbat cureaua de distributie,alte curele,pompa de apa,filtre,ulei cum a-ti spus si voi(dacia original 10*40). mi-au verificat franele, directia, etc. au spus ca totul este ok. sambata am fost la un service particular mi-au rectificat planetara dreapta care imi cam troncanea in giratorii si uneori in linie dreapta,cand o fortam in depasiri sau la viteza. acum nu mai troncane-sper sa-i fi prelungit viata planetarei ptr ca bani de una noua nu am.Rectificarea m-a costat 80 ron,si una noua am inteles ca este in jur de 450 ron.Tocmai de aceea am apelat si la ajutorul vostru pentru a-mi oferi mai multe sugestii pentru o cat mai buna exploatare a masinii.Astept in continuare pareri. numai bine
alex_20
Planetara rectificata nu va avea o viata lunga din cate stiu dar pretul e rezonabil in comparatie cu una noua
ps:si eu am o planetara rectificata de 3000 de km si inca nu se observa nici o diferenta fata de cealalta happy.gif
daniel81_db
multumesc ptr mesaj CIPTUNING. chiar sunt multe lucruri ce trebuie avute in vedere, o sa tin cont de ele. mai astept si alte pareri,sugestii,orice indicatie este bine venita insa indicatii de bun simt,nu ca a celui care imi indica mai sus sa folosesc ulei "drobdesare"... blink.gif .
numai bine
solenzaxjg
daniel81_db cel cu drobul de sare ii numa unul o sa mai apara si mai multi care tot asa o sa vorbeasca.In legatura cu planetara doamne da sa te tina mult dar nu prea cred ca aia nu mai are viata cum a avut din fabrica.
gabyu
daniele..cu 120 cu 3000 de ture poti sa stai calm ca no forjezi:P...io in oras schimb numa in 2500 3000 de ture... iar in afara cand merg la drum lung merg constant 100-120 daca am drum bun si sigur:))(ma ref la radare) cand ma duc la galati(io fiind din iasi) trec pe crasna si merg 120-140:) cel mai mult am mers cu ea cu 170 peacolo probabil o mai ducea putin dar nu mai aveam unde sa ma duc si deja tura destul:))....a si am facut si vreo 2 curse cu prieteni si amschimbat 4-5000 de ture si nare nik merge f bine ...ce sati zic evita drumurile de tara(ca asta mia distrus mie masina) si in rest multi km fara politisiti si accidente:P
daniel81_db
multumesc mult, la fel va doresc si eu tuturor, drumuri bune,fara probleme.
m-am ocupat in week-end de masina, am spalat-o, ceruit-o am dat cu spray-vaselina pe la toate balamalele, am completat cu antigel, am asigurat-o cat de cat de iarna care se anunta ca in max 2 sapt vine. apropo, voi cum o pregatiti de iarna, ce faceti ca sa nu aveti probleme in sezonul rece?
a pus cineva ulei inj usi si in praguri, cum se facea la vechiile dacii? sau podeaua a=ti uns-o cu vaselina? numai bine
dizzy
Inamicul cel mai mare al lor e rugina.
Verifica oalele amortizoarelor, pragurile, oalele spate, podeaua.
Nu-i rau sa bagi ceara in usi, praguri, podele, etc.
In rest sunt masini bune si destul de solide
daniel81_db
Va salut. mi-am cumparat pana la urma planetare noi.
cea rectificata incepuse deja sa bata si de vre-o 3 luni am strans bani din salariu si mi-am cumparat planetare de origine 930 ron/2 bucati.
acum o sa le duc pe celelalte la verificat si rectificat si cred ca o sa le vand,daca gasesc pe cineva interesat.
numai bine
besche
Dar nu puteai sa iei doar capul de planetara ? Ca doar ala se uzeaza
besche
QUOTE(besche @ 12 Jul 2010, 19:33)
Dar nu puteai sa iei doar capul de planetara ? Ca doar ala se uzeaza
*


Oops ! nu se gasesc separat ca la 1300 ! Am gasit cu 210 lei planetara dreapta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.