Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema serie motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
andreybazatu
am o dacia 1310 din 1985 dar are fata si usile schimbate cu zambetul lui iliescu .am pe ea motor de 1300, dar problema este ca nu bate seria de pe motor cu cea din carte. Din cate am inteles de la cel care a avuto inaintea mea este ca a schimbat motorul si pe cel vechi cu seria buna la dus la fier vechi. Eu nu am dat de proprietarul masinii si as vrea ca sa ii fac si eu itp ca nu mai am de cateva luni si mam ocupat de masina, adica iam facut tot la directie , am izolato , am vopsito si pe cand sa merg la itp mam gandit sa verific seriile de pe caroserie si de pe motor.si am constatat ca cea de pe caroserie e buna.
As vrea sa stiu pot sa iau itp daca nu e buna seria de la motor? sau trebuie sa umblu pe la rar?
bodytzu
veste proasta...daca nu ma insel,trebuie sa omologhezi motorul,am inteles ca e in jur de 2 mil :-??
br17rfg
M-am interesat eu si este 100 ron sa omologhezi un motor de dacie pe dacie.....am facut si eu transplant de 1.4 si trebuie sa il omologhez
andreybazatu
dar voi putea sa il omologhez daca nu am nici un act pe motor? si daca nu este proprietarul se poate face omologarea?
pirvumark
pai ti-ar cam trebui un act. ca altfel se considera furat sau ceva de genul asta. trebuie sa justifici de unde il ai
Adrian_Boy
tare sunt curios cum o sa iasa nono.gif
nelu_1985
Ia ascultati la baiatu, desi am mai scris pe cel putin 5 topicuri: cand schimbati motorul de pe masina, se merge la RAR cu programare in prealabil, se face un test de noxe la noul motor si o poza si se trece seria cea noua in cartea de identitate a masinii si se plateste o taxa de 100+ de lei. NU aveti nevoie de acte de provenienta la motor, nici declaratii pe proprii raspundere, doar o cerere tip pe care o primiti de la RAR.
In cazul cand pierdeti seria motorului, se pansoneaza pe bloc seria trecuta in carte, dar aici trebuie declaratie pe proprie raspundere.
andreybazatu
ms nelu pentru raspuns sper sa fie asa
PH-06-BOA
Uita-te sub galerie, acolo e anul motorului. Daca e acelasi cu masina, doar pansoane. Cu putina arta si cap, pui tablita cu seria.
andreybazatu
as pune tablita dar nu o am cea care trebuie ca daca as fi avuto as fi puso demult
PH-06-BOA
Fa-o. Am zis artă și cap.
andreybazatu
cum sa fac eu seria deci deastea chiar nu am mai auzit

oricat de artist ai fi se prind aia de la itp
PH-06-BOA
Dar de flote vandute ai auzit? De combinate cumparate cu doi lei ai auzit? Tu nu poti pune o tablita?
andreybazatu
oricat as incerca sa fac seria nu as putea

si de unde zici u sa cumpar serie ca ar fi prea frumos sa gasesc identica cu seria din carte

dami raspuns te rog
Adrian_Boy
E ca in bancul ala, nu am bani, nu am femeie, nici l.... nu pot sa fac, ca-s ciung laugh.gif

Incearca cum a zis nelu si pe urma da-ne si noua un raspuns smile.gif
andreybazatu
pai cum a zis nelu voi face dar din cate am inteles de la ph 06 boa ar fi mai simplu cum zice el dar nu vrea sami explice mai concret cum sami fac eu seria sau de unde sa o cumpar
paul-tm
Pe bune ca nu face itp-ul daca nu corespunde seria de la motor? Din cate am auzit motorul e considerat piesa de schimb. Oricum multi decat sa refaca motoru de dacie, mai bine merg la remat iau unu cu 2 mil.
Si eu ma aflu in aceasi situatie, am schimbat motoru si motoru vechi l-am dus la fier fara sa dau jos tablita.
Daca nu se poate face itp, o trag pe dreapta.Oricum motoru meu nu trece noxele, e cam uzat.
Daca aveai tablita erai sef, se poate pune tablita sa nu se observe. Dar de facut tablita cu seria ce ai nevoie nu am auzit nimic.
Bafta
Merced
Da, motoru' e considerat piesa de schimb. Da' in Germania. wink.gif
andreybazatu
PH-06-BOA nu vrei sa ma lamuresti si pe mine de unde sa cumpar serie pentru motor? Mai facut curios si as vrea si eu un raspuns
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.