Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme cutie viteze 5 trepte
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
adyraliul
Poate sa-mi zica cineva cum e cu cutiile astea de viteze ,care e diferenta la pinioanele si sincroanele de 1,2,3 si a 4 ,intre cutia de 5 si cea de 4 viteze?Se potrivesc pinioanele de la una la alta ,sau nu? as cauta sa cumpar o cutie cu totul dar cea de 5 trepte e mult mai scumpa decat cea de 4

Eu am o dacie din 2003 pe injectie, si cutia in 5 trepte , mi s-a dus sincronul de 1-2, si pinionul de a doua , prectic s-a sfaramat saiba aceea dintre ele si mi se bloca in mers ,mai ales cand incercam sa merg inapoi .Acum stau cu ea desfacuta si nu stiu ce sa fac .
N E S
Salut! Nu stiu sigur daca se potrivesc pinioanele de la cutia in 4 la cea in 5, dar te pot sfatui sa o repari pe cea care o ai ca iesi muult mai ieftin decat daca virgula cumperi o alta cutie.
makeme
Piesele costa unele dintre ele Mult, poate chiar mai mult daca ai cumpara alta cutie..

Asa ca fapt divers eu am o cutie 5+1 si cer doar 200 Ron .

Asta pt ca vreau sa scap de ea.

Daca te intereseaza PM

P.S.: acu vro 3 ani am facut eu manevra de reparatie...
Si ma dus undeva la 3 milioane cu manopera cu tot Dar Eu am scos-o de pe masina si montato..
adyraliul
de unde esti makeme ? ca as fi interesat de cutie dar ma cam ingrijoreaza costurile cu transportul
makeme
o scz am uitat sa mentionez,

Bucuresti .

adyraliul
cam departe ,eu sunt din suceava . cineva de prin imprejurimi?
tom79
ai problemr cu pana de fixare al seibilor dintre pinioane
ghitza
dc fluiera ceva cand bag in a 5-a dar peste 80 dispare progresiv fluieratu?de la ce sa fie.precizez ca am sch.rulmentul de presiune de vreo 3 ori si tot asa face
mishu2009
salutare, am si eu o problema cu cutia de viteze(5+1) de pe masina, daca merg in marsarier si dupa aceea vreau sa scot pe liber nu merge(nu intra) si trebuie sa opresc motorul. ce poate avea?
cand masina sta la relanti pe liber cutia invarte usor planetarele si se deplaseaza usor singura blink.gif , daca merg cu ea si vreau sa opresc undeva si las motorul sa mearga pe liber sta ce sta si deodata se ingripeaza(iar invarte planetarele, masina se misca) si se opreste. cineva mi-a zis k s-ar fi spart unele sheibi din interior blush.gif , aveti idee ce ar putea fi?
cutia o pot schimba m-ar costa 350 ron poate si mai putin k sunt foarte multe dezmembri pe langa mine dar ma gandesc k poate nu merg nici alea huh.gif
multumesc
mecanick_maverick
QUOTE(mishu2009 @ 20 Feb 2010, 10:52)
...vreau sa scot pe liber nu merge(nu intra) si trebuie sa opresc motorul. ce poate avea?
...
cutia o pot schimba m-ar costa 350 ron poate si mai putin k sunt foarte multe dezmembri pe langa mine dar ma gandesc k poate nu merg nici alea ...
*


Dacä vrei s-o scoti -nu iese tongue.gif ,cînd încerci sä bagi în vitezä poate sä nu intre ...
Nu decupleazä suficient ambreiajul sau ai furca släbitä de la marsarier (asta ar explica si cuplarea în vitezä la relanti )
Dacä ar fi sä iei de la remat , se vinde ca fier vechi si n-ai garantie dar de la dezmembräri ar trebui sä-ti ofere garantie , din punct de vedere legal (adicä sä ti-o schimbe cu una functionalä , nu sä-ti dea banii înapoi )

Ptr. @ghitza , fluieratul e din cauza înclinärii danturii pinioanelor de a 5-a , s-a mai discutat. Se poate încerca reglarea rulmentilor dar nu e nimic grav , chiar as putea spune cä-i normal la acest tip de danturä .
ghitza
k mss mullt maverick.cum se pot regla rulmentii aia?
mecanick_maverick
Deci nu are absolut nimic de-a face cu rulmentul de presiune , e vorba de rulmentii din cutie si logic va trebui desfäcutä cutia .
Dar , din punctul meu de vedere - nu meritä efortul . Orientarea dintilor acelor pinioane creeazä o fortä axialä în rulmenti - e pretul pentru o functionare mai linä , dacä n-ai mai desfäcut cutii nu te apuca - nu e chiar joacä si o sä stai cu masina pe dreapta färä nici un motiv.
Mie îmi suierä la Ibiza si n-am nici timp , nici interes s-o desfac - am cumpärat-o cu 150 euro si mä poate costa tot pe acolo s-o "repar" ...
O "adäp" cu valvolinä si de cade cumpär alta .

P.S. - la o revizare a componentelor unei cutii cu 4 viteze "sectiune" observ cä de fapt doar pinioanele de marsarrier au dantura dreaptä blush.gif , toate celelalte sunt înclinate (uitasem de cîti ani nu m-am mai zîngälit de valvolinä )
Faci cum vrei ...
ghitza
aha inteleg cum e treaba doar ca e suparator fluieratul ala ca naiba.nu ma bag eu ca nu am mai desfacut si nu vreau sa fac ceva belea si mai mare.mss inca odata de sfaturi
dj mytza
daca vrei sa repari o cutie de viteze te sfatuiesc sa cumperi nou tot ce este distrus, nu face o greseala enorma ca mn si sa iei sincroane sau pinioane la mana a 2-a
pt adyraliul
ionut.tanase
ar fi util uneori sa ne uitam si cand este deschis topicul. asta de exemplu este din 17 Nov 2009, 23:29 . cred ca a trecut suficient timp de atunci incat sa se fi rezolvat problema ... nu crezi ? wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.