Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Compatibilitate piese symbol - dsn
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
aluibasarabeanu
Am si eu o intrebare:Ce piese de la motorul 1,4 Renault Symbol se potrivesc la motorul de SN.Am posibilitatea sa iau piese de la un Symbol avariat total dar care are motorul impecabil.Multumesc anticipat.Renault-ul este din 2007 si are 22 000 de Km.
pician90
[attachmentid=1627569436] la prima vedere blocul precum si carcasa filtrului si aproximativ toate elementele motorului sunt identice cu cele de la clio si respectiv supernova. dupa mine eu zic ...ca merge piesele.cu siguranta .doar daca e de 1.4 ..

ps: poza de pe un alt site.sper ca autorul sa nu se supere biggrin.gif
djasu82
motorul ,cutia de viteza planetare D: bordul , scaune , rezervor pompa de injectie , macaralele eletrice daca are , volanul tongue.gif
aluibasarabeanu
Pe mine ma intereseaza daca cumva se potrivesc:Sonda lambda,motorasul pas cu pas sau eventual tot sistemul de sub filtrul de aer (nu stiu cum ii zice),canistra de carbon,injectoare si ce senzori mai sunt pe acolo.Din bord si din masina oricum nu se mai alege nimic.
mitzone
daca poti..ia tot motoru. si cutia de viteze. si planetare si radiator smile.gif tot ce poti. reperele sunt in poportie de 99% aceleasi..din cate stiu eu.
cristio_79
QUOTE(pician90 @ 19 Nov 2009, 15:17)
[attachmentid=1627569436] la prima vedere blocul precum si carcasa filtrului si aproximativ toate elementele motorului sunt identice cu cele de la clio si respectiv supernova.  dupa mine eu zic ...ca merge piesele.cu siguranta .doar daca e de 1.4 ..
*


Doar la prima vedere...
Daca incepeti sa desfaceti, n-or sa mai fie chiar identice.
aluibasarabeanu
Asa este,canistra de carbon are alta forma,la fel si rampa injectoarelor are altfel de cuplaje cu furtunasele de benzina.Pe mine ma intereseaza in mod special corpul clapeta,stie cineva daca se potriveste,ca sa nu ma apuc sa demontez degeaba.
Bogyciu
http://www.reno.ro/Curatare-corp-clapeta-S...01-t110500.html Poate te ajuta cu ceva...
melomanuu
Saptamana trecuta am comandat kitul de distributie pentru o SZ si am luat distributia de clio. Diferenta enorma de pret si calitate, dar aceasi distributie
BoR
Pai motoarele nu sunt aceleasi? Diferente pret/calitate cred ca ar aparea intre firmele care produc piesele respective.De cine sunt produse cureaua si rola pentru Symbol?Multumesc.
melomanuu
Rola era Ina, cureaua Continental si pompa de apa nu mai stiu. Tot setul fusese vreo 60 EU
Tince1290
o caseta de directie de clio? (ma refer la clio fara servo desigur)....stie cineva?
melomanuu
329384/2 ST8566 STAMAT Caseta directie
Nu-I servo! manual Caseta de directie cu pinion-cremaliera Lungime totala (mm): 1180 560,69 ROL
329402/2 ST8710 STAMAT Caseta directie
Cu servo. Nu se produce! Cerere mica. hidraulic pt. producator caseta directie: TRW Lungime totala (mm): 1180 3664,12 ROL
329430/2 ST8719 STAMAT Caseta directie
Cu servo! hidraulic Caseta de directie cu pinion-cremaliera pt. producator caseta directie: SMI Lungime totala (mm): 1060 1735,6 ROL
329431/2 ST8720 STAMAT Caseta directie
Cu servo! hidraulic Caseta de directie cu pinion-cremaliera pt. producator caseta directie: TRW Lungime totala (mm): 1060 1735,6 ROL


Astea sunt preturi luate de pe site de la UNIX. Sper sa te ajute
Tince1290
m-ai spart radmasa.gif ....nu e vina ta...ms mult....dar eu am intrebat ca ma gandeam ca gasesc ceva mai ieftin decat cea de supernova blush.gif .....si de una de clio puteam sa "fac rost" daca stiam ca e buna....repet....ms mult de intentie
Maskatu
Caseta de clio mai ieftina decat caseta de dsn... nici o sansa. Poate doar sh, dar asa mai bine cumperi "originala" de dsn si noua. Eu stiam ca la dsn caseta este aceeasi cu caseta de nova si cum nova nu prea are legatura cu clio... nu cred ca se potrivesc.
Tince1290
ok ms tongue.gif .....stiu pe cineva care lucreaza la dezmembrari si primise un clio lovit serios dar intr-o stare buna (sa zic asa)....si cum piesele de renault ar fi mai fiabile.....si cum o primeam gratis....am zis ca nu ar strica sa intreb....oricum acum nu mai conteaza ca luni e programata in service...
stephanie
Pentru caseta de directie ar fi recomandat sa sunati la vocea clientului la uzina si sa o comandati si montati intr-un service autorizat. Nu luati casete de directie de Scornicesti ca tin intre 2000 si 10000 km si apoi se strica ....
PS Caseta de directie de origine comandata prin service sau uzina costa pana in 400 lei (mai ieftina decat cele de neorigine ce se gasesc acum prin diverse magazine)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.