Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dilema
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
g3org3lll
am si eu o dilema,mi-am facut motorul acum ceva timp si am parcurs vreo 800 de km ,acum normal ar fi timpul sa ii strang chiluasa, numai ca am auzit niste pareri care m-au pus pe ganduri.am intrebat mai multi mecanici daca trebuie sau nu sa strang chiluasa.raspunsul unora ,printre care si cel care mi-a facut motorul, a fost ca nu e nevoie sa strang chiluasa,ca ea s-a strans bine atunci ,sa lipit, sa asezat bine acolo si acum daca umblu la ea sa o strang o pot deregla.voi ce spuneti??? sau cum pot sa imi dau seama daca trebuie obligat sa o strang?
C a t a l i n
În carnetul de service și garanție al mașinii, la prima revizie, adică la 1000 km, se strânge.
g3org3lll
deci trebuie sa o strang, mai astept si alte pareri,lumea e mare,mersi oricum smile.gif
andreybazatu
din cate stiu eu la 1000 km trebuie stransa nu te lua dupa unu si dupa altu ca nu trebuie stransa. nui adevarat strangeo
krapcarasu
si eu am strans-o, dar ai grija cat; nu pune prelungitor mare si trage cu toata forta
C a t a l i n
Cheie dinamometrică n-avea la aprozar, sau cum?
Alexio
Se strange 100%
CGDBZ
Obligatoriu se strange , dar de cineva priceput si numai cu cheie dinamometrica si nu se strange oricum ,exista o anumita ordine de strangere si inainte se slabeste putin .Cei ce ti-au spus ca nu se strange nu sunt "mecanici" dar , de , e dacie , si ne mai vaitam ca nu merge , ca se strica ...
krapcarasu
QUOTE(C a t a l i n @ 19 Nov 2009, 23:41)
Cheie dinamometrică n-avea la aprozar, sau cum?
*


eu am, am scris pt cine n-are, merge si fara, nimeni din cine cunosc eu n-are,imp. e ordinea si sa nu rupi suruburile
CGDBZ
Normal ca merge si fara ca doar e dacie nu ? Tocmai din acest motiv sunt unele dacii cum sunt de sau saturat proprietarii de ele caci merge si fara .Am vazut odata un tractor ce mergea in trei roti ar fi bine sa incercati si la dacii poate va reuseste.
krapcarasu
ordinea asta e buna?[attachmentid=1627569631]
gangara
da. asta e ordinea.
Eu știam că se strînge după cca 500 km (asta nu înseamnă că după 1000 ar fi vreo pb).
Sunt unii mecanici care nu mai restrîng chiulasa...o strîng de la bun început mai tare. Asta nu însemnă că e bine sau indicat
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.