Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme la directie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
danezu_pitesti
salutare tuturor...subiectul despre care vreau sa va rog sa va dati cu parerea,daca doriti sa ma ajutati este legat de problemele la directie pe care masina mea...dacia 1310... smile.gif le are de cand a trebuit sa schimb butucu si rulmentii pe dreapta si respectiv ambele pipe de la bieleta de directie.atwnci a inceput sami traga dreapta si eu considerand ka de vina este proasta infiletare a pipelor,am egalizat pe cat posibil,in ambele parti,infiletarea lor...dar tot trage,insa parca mai putin.se simte la viteza mare.si uitanduma azi mai bine ,la ochi mi sa parut ca paralelismul rotilor este deficitar,una era perfect dreapta,iar cealalta parea intro parte dar foarte putin. acum vreau sa rezolv eu problema,ka nas duceo la vun mecanic sau in service sami ia 500 mii ca popa.asa ca daca puteti sami spuneti ce sa fac,din experienta voastra!multumesc smile.gif
nmarinae
mergi si regleazati unghiurile la roti pt ca le-ai dat peste cap. Masina este posibil acum sa iti si toceasca cauciucuri si in plus poate sa iti distruga si sispensia. REglarea unghiurilor nu este foarte scumpa , estimativ 60 ron
danezu_pitesti
mersi...asa ma gandeam si eu dar...acu nam bani ...ka saptamana viitoare trebuie sai fac si itp,dar ma duc cu un baiat kre cunoaste...oricum ma gandesc ca cand o sa o suie p rampa sad.gif acum asta e...chestia cu cauciucurile am observato si eu...ms orikm
SB04AKI
reglaje unghi fuga gresit = viata ta si a altora in pericol

fugi repede si regleaza unghiul ca viata ta si a altora valoreaza mai mult de 60 lei, nu te zgarci la directie frana si viata.
bodytzu
60 lei?:| mie astia de la autosoft mi-au luat 110 pentru unghi ,si nici nu mi l-au facut ca lumea rotile sunt drepte,cad perpendicular pe asfalt , imi trage foarte putin dreapta dar am observat ca imi face cauciucul de pe drepta zdrente sad.gif
Tiberiu-Andrei
Exact d-asta eu le reglez singur.Pentru ca sunt niste marlani si niste nemernici si isi bat joc de tine.....cu atat mai mult cu cat e Dacie si cu cat esti mai tanar.Cauta prin posturile lui PH-06-BOA ca a explicat de N ori cum se face.
danezu_pitesti
smile.gif asta cu viata mea si a altora nui problema...ka o calc oricum si tot o mana tin p volan. insa imi toceste cauciucurile si eu cred ca problema o rezolv oricum intrun service pt ca cu ata pe sub ea se facea odata si nici nu ma pricep.dar snt nesimtiti astia din orice service,trebuie sa pui de la inceput problema banilor pentru ca la sfarsit sa nu t trezesti cati ia si haina de pe tine... sad.gif

21 Nov 2009, 20:46:
asa si stiti cumva cum sa dau jos parasolaru...ku ce solutie,ca sa lipit de geam,si nu vreau sal pun p ala nou peste el...daca fac o treaba sa o fac ca lumea... smile.gif
Tiberiu-Andrei
Daaaa, ce mare chestie daca omori 2-3 "fraieri" atata timp cat manelele urla si tu esti smecher.
Pana una alta, ai face bine sa pui mana si sa scrii cum trebuie daca tot vrei sa ne comunici ceva.
Cat despre parasolar, te paste o munca migaloasa daca e lipit bine.Incearca sa tragi incet de el ca sa se rupa in bucati cat mai mari, altminteri pierzi ziua pe langa el.Un cutitas sau ceva ascutit cu care sa poti racai n-ar strica.Atentie sa nu zgarii geamu prea tare.
Spor la treaba!
XphaN
Eu am dat jos folia de pe luneta cu peria de sarma in timp de 30 minute, dar nu recomand pentru ca se distrug acei elementi conductori de caldura. Eu am facut chestia asta pentru ca mi-am montat aeroterma la spate + ca deja nu imi mai mergeau decat 3 (Geamul nu se zgarie si mi-a mai ramas doar 1 singur element pe mijloc functional smile.gif fix cat imi trebuie in cazuri in care ma grabesc biggrin.gif).
danezu_pitesti
[Daaaa, ce mare chestie daca omori 2-3 "fraieri" atata timp cat manelele urla si tu esti smecher]radmasa.gif
dc sti sa conduci nu omori pe nimeni si asta cu directia a fost o problema des intalnita la vechile noastre dacii...doar no sami scape drak volanu din mana

<span class='edit'>23 Nov 2009, 10:38:</span>
la mine e parasolaru fata...ma gandesc sa ncerc si cu diluant akm nush...cat despre directie o bag in service sami regleze unghiu de convergenta...akolo au aparate si tio regleaza bine...nmi mai bat capu ku ea...si cu maxim 5 sute o rezolv smile.gif
argon
daca de acum nu postezi corect romaneste, se va sterge topicul cu totul.
Tiberiu-Andrei
Mergi linistit la service si dupa hai inapoi pe forum sa te plangi ca n-au facut treaba buna. sleep.gif
Cat despre parasolar, nu rezolvi nimic cu diluant.Cu diluant dai eventual daca a ramas lipici pe geam dupa ce ai dat jos folia.
PS:ai cadou si-un report. gun3.gif
danezu_pitesti
ma dar nu se mai face cu ata reglarea unghiului de convergenta... radmasa.gif ca asta era odata
dupa ce o duc la service va spun ce mia facut la ea...singur nu cred ca pot sal reglez vam zis
cat priveste parasolaru nu se ia e lipit ca lumea de parbriz,e totuna cu parbrizu,nam vazut asa ceva...nu cred totusi sa strice diluantu la ceva,asa ca incerc cu diluant smile.gif
danezu_pitesti
pana la urma am fost la service si cu 500 mii mad.gif miau reglat capetele de bara,adica unghiul de convergenta caci unghiul de fuga nau putut din cauza unei piulite ruginite...acum nu mai trage deloc dar ma gandesc la bani cai cam mult...in rest parca merge ca scoasa din fabrica radmasa.gif oricum va spun ca nu merita o dacie banii astia...eu am incercat de mai multe ori sa mai strang o pipa,sa mai slabesc alta dar tot mai tragea putin ...si mam enervat si am duso la service.dar nu faceti ca mine.incercati sa rezolvati voi problema.bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.