Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Planetare break '86 - berlina?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dacia_slk
Salut! Am un break din '86 si o problema cu planetara dreapta - bate rau.

Am luat (gratis) de la un amic cu dezmembrari doua planetare (rele) de pe o berlina cam din aceeasi perioada pe care vreau sa le rectific si sa le inlocuiesc pe ale mele de pe break cu acestea rectificate.

Dar, inainte sa le dau la rectificat vreau sa stiu daca sunt la fel cu cele de pe masina. Stie cineva?

Multam'

Mai pe scurt:

planetarele de pe un break din '86 sunt la fel cu cele de pe o berlina cam din aceeasi perioada? (sa zicem '84-'88 ca nu stiu precis)?
SB04AKI
in primul rand ce cutie ai in 4 tr sau in 5 tr? daca este in 4 tr si originala pe masina atuncea 100% ai planetare lungi daca ai in 5 tr 100% planetare scurte si daca ai cutie in 4 tr schimbata deci nu originala sa-r putea sa ai si planetare scurte.

cel mai bine o dai jos de pe masina si o pui una langa alta cu alea ce le ai primit si o sa vezi daca e o diferenta de lungime intre ele (max 2 cm difera la lungime)

uitate pe placuta din comp motor si spune-mi codul de la CV si iti zic ce planetare ai pe masina daca ai cutia originala.
dacia_slk
Am cutie in 4 tr. Detalii tehnice prea multe nu stiu depre masina ca o am numai de 1 an si nu prea mi-a facut figuri.

Spune-mi te rog unde este placuta pe care trebuie sa ma uit, ca ma duc acum sa vad.

Maine dimineata am programare la atelierul de rectificat si ar fi nemaipoment daca mi-ai putea spune in seara (noaptea) asta.
SB04AKI
placutele le gasesti in partea stanga pe aripa in comp motor tre sa fie una ovala si una patrata daca ai un cod de ex 352-13 atuncea ai planetare lungi. dar 90% ai lungi la a ta dupa anu de fabricatie

21 Nov 2009, 02:29:
pe placuta ovala in randul 2 tre sa fie trecuta codul CV
dacia_slk
QUOTE(SB04AKI @ 21 Nov 2009, 02:28)
placutele le gasesti in partea stanga pe aripa in comp motor tre sa fie una ovala si una patrata daca ai un cod de ex 352-13 atuncea ai planetare lungi. dar 90% ai lungi la a ta dupa anu de fabricatie

<span class='edit'>21 Nov 2009, 02:29:</span>
pe placuta ovala in randul 2 tre sa fie trecuta codul CV
*



Partea stanga inseamna partea soferului? Unde? Pesuportul telescop?

Dar, ma gandesc ca daca berlina de pe care le-am luat era cam de aceeasi varsta cu break-ul meu, nu ar trebui sa fie la fel planetarele?
SB04AKI
partea stanga = partea pasager pe contraaripa (suport telescop)
partea dreapta = partea sofer


nu neaparat la dacie te miri pot fi din acelasi ani dar din alt lot si deja is diferente dar garantat ai lungi la anul de fabricatie.
dacia_slk
Daca pe masina am lungi, cum imi dau seama cum sunt astea de langa mine (scurte sau lungi)?

21 Nov 2009, 03:00:
... adica astea de pe berlina de la dezmembrari
SB04AKI
scurte 65 cm cam asa ceva
lungi 68 cm daca retin bine

de masurat le masori punandule pe lalea (partea care intra in cutie) si apesi o data pe ea in jos sa intre la loc sa fie comprimata si o masori de jos pana in varf si scriemi cati cm ai masurat.
dacia_slk
Pe masina am scris asa: (pe placuta ovala)

0267
00 0345 40
1985

21 Nov 2009, 03:11:
Maaaamãã ... n-am cu ce sa mãsor. N-am nimic aici, nici ruleta, nici metru, nici rigla...
SB04AKI
o poza sa intelegi

21 Nov 2009, 03:18:
dupa codul ala ai lungi ma-m uitat acuma in cartea de service
dacia_slk
Nu inteleg ce scrie in poza: trebuie sa numar canelurile interioare pe extremitatea care intra in cutie?
SB04AKI
cate caneluri ai pe lalea 1 mare de la inceput pana la mijloc (partea care intra in cutie, incercuita cu rosu) sau unu pe la mijlocul lalelei .

cam 7 palme daca masori ar trebui sa aiba planetara lunga
dacia_slk
Stai, cred ca am priceput: vorbesti despre profilul exterior al partii care intra in cutie?

Pai daca de asta spui, atunci arata cam asa:



21 Nov 2009, 03:44:
Deci ... sad.gif pe masina am planetare lungi ... si cele de pe berlina sunt scurte ... radmasa.gif

21 Nov 2009, 03:48:
Multumesc pentru lamuriri, SB04AKI.

dacia_slk
Intre timp, am dus planetarele la rectificat si: una era scurta si cealalta lunga (cica avea teava de planetare lunga pusa in capete de planetara scurta - parca asa zicea nenea care le-a reparat - de fapt numai pe una din ele - pe aia scurta).

Planetara rectificata (scurta) am montat-o pe masina si, surpriza: in loc sa am planetara scurta in dreapta aveam planetara lunga (asa mi-a zis mecanicul care a schimbat-o). CIca merg puse una lunga si una scurta in loc de doua scurte.

Multumesc pentru sfaturi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.