Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema tablou sigurante
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mihaimmm
Salutare!
Am o Dacie 1310 cu tablou cu 10 sigurante.
Am gasit aici pe forum schema de sigurante si ce amperaj trebuie sa aiba fiecare in parte.
In schema observ ca sunt 3*15A, 5*8A, si 2*5A.
Eu mi-am chumparat un set de sigurante insa.... nu prea corespund, in sensul ca nu am sigurante de 15A ci de 16A. Sa le folosesc pe cele de 16A, sau trebuie respectate intocmai amperajele?
Tiberiu-Andrei
Daca n-ai scurt pe undeva le poti pune linistit ca nu vei lua foc.Totusi, cauta sa pui cum e din fabrica....partea proasta e ca la ce sigurante fabrica astia tare m-as mira sa fie corect calibrate.
Bafta!
mihaimmm
pai tocmai de asta le schimb, ma gandesc sa nu am scurt pe undeva, pentru ca de o vreme mi se tot ard becurile in general de la luminile de intalnire, si am impresia ca sigurantele nu sunt puse cu amperajul care trebuie.... de asta as vrea in primul rand sa le schimb pe toate, conform schemei, adica, ideea e sa corespunda amperajul cu shema gasita aici pe site.
De exemplu, din cate imi amintesc, prima siguranta din tablou arata ca si cum ar fi de 25A la dacia mea, insa observ pe schema ca ar trebui sa fie de 15A.
bygy007
1A nu conteaza deloc la problema cu arsul becurilor sint 2 cauze 1 tensiune mare ,2 becuri de proasta calitate
Tiberiu-Andrei
Sau daca pui halogene atentie sa nu pui mana pe ele.Grasimea ajuta la arderea lor.Totodata farurile sa fie fixate bine caci zdruncinelile ajuta la scuturarea filamentului.
Ar trebui sa masori cu un multimetru cat iti incarca alternatorul.
Verifica si revin-o cu detalii.
mihaimmm
Am pus sigurantele conform schemei, doar ca unde trebuiau de 15A am pus de 16A.
Am observat ca la releul de faruri aveam o siguranta de 25A in loc de 8A.
Nu cred sa fie asta problema , insa in caz de e astaq problema ar trebui sa se arda siguranta, nu? biggrin.gif
alexinho_87
nu este o problema daca pui o siguranta de 15 A inloc de una de 16A. Eu am facut la fel la siguranta care alimenteaza semnalizarea,stergatoarele si cesul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.