Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum se schimba burduful de planetara?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
gdm
3 din 4 burdufuri mi-s sparte.
Le-am cumparat pe toate 4 dar nu am mai facut niciodata aceasta operatiune.
Imi poate spune cineva cum se pot schimba cel mai simplu?
os
Dupa cite imi amintesc, planetarele trebuiesc
1. demontate de pe masina
2. dezasamblate (partial)

Daca n-ai mai facut una din operatiile descrise mai sus, mai bine apelezi la cineva care a mai facut asta sa te ajute.
SOR
ai nevoie de ajutor...
pt ca trebuiesc date planetarele jos
iti mai trebuie cel putin un om care sa te ajute
desfaci intai rotile indiferent cu care incepi ... scoti camasa de pe piulita de la planetara scoti siguranta desurubezi piulita desfaci piulitele de la pivoti(inf-superior) si inca una de la bieleta de directie si dupa prin tragere si cu o ranga (asa am reusit eu) tragi fuzeta in afara ca sa iti ramana planetara prinsa doar in cutie... dupa aia trebuie sa te bagi sub masina si sa scoti siguranta de la cutie(boltzu care intra prin axul ei) cu un dorn si un ciocan sau eventual bati intr`un spiral mai subtire care intra pe canalul ala... dupa ce ai scos boltzul prin tragere dinspre cutie scoti planetara
e bine de pus masina pe 2 capre(fata ei)
dupa ce ai scos planetara prin examinare ai sa vezi ca fiecare burduf are 2 inele (otelite am eu) la fiecare capat... desfaci alea si vezi si tu cam ce mai iese... dar cu grija ca la unul din capte nu mai stiu exact care sad.gif are 3 bile pe un ax si fiecare sta pe mai multe cuie... ar fi bine sa desfaci planetara pe o carpa deschisa la culoare... mai departe te descurci tu... ca eu eram afon si tot le`am facut la loc biggrin.gif
johnsws
chiar ai de muncit la treaba asta. cred ca poti si singur sa faci treaba asta daca ai tot ce-ti trebuie. in plus fata de ce a spus SOR, ca sa poti face treaba singur in trebuie o piesa care se cheama " antretoaza" , sper ca i-am spus bine, iar montarea ei este descrisa in manualul de reparatii.eu am inlocuit-o cu o cheie de 22-24 , dar nu orice cheie, trebuie d'aia care se folosea pe vremuri la schimbarea unei butelii wink.gif (un prieten de-al meu a fost uimit cand a vazut ca am montat inapoi planetara de unul singur wink.gif . si e preferabil sa scoti tripoda de la cutie, pentru ca cea de la roata are un arc lamelar care o sa-ti scoata peri albi la montare.
SOR
www.reconditionariplanetare.ro

a si inca ceva biggrin.gif nu am schimbat(si nici nu am incercat singur) planetarele pt ca e naspa de unu singur e plictisitor...si nici macar sa bei o bere singur nu prea merge biggrin.gif
JoeBlack
O planetara o dai singur jos in 10 minute, daca ai cat de cat habar de ceea ce se intampla pe acolo.

Scoti roata, bieleta de directie, pivotul superior, scoti capatul planetarei din butuc, sustii butucul pe ceva (un lemn, piatra samd, ca sa nu stea pe furtunul de la etrier), scoti de la cutie siguranta planetarei si tragi frumusel de ea afara

Apoi o desfaci, partea de catre cutie, schimbi burdufele si montezi in ordine inversa, bineinteles, cu spalatul acelor, tripodei samd si inlocuitul vaselinei cu una noua!

Bafta!
2 planetare, 5-6 ore!
viperfox
eu nu am inteles ceva:

din fuzeta am inteles cum scot planetara: desfac piulita si bag cu un lemn in capu ei, dar dinspre cutie cum fac, ca nu am gasit acea siguranta? am vazut ca e burduful si porma se continua cu un cilindru de metal, porma e un spatiu unde iti incape mana si poti sa pipai simeringu si porma vine cutia, dar nu am simtit nici o siguranta sau ceva.....help?
OAP
QUOTE(viperfox @ 4 Apr 2007, 15:29)
eu nu am inteles ceva:
din fuzeta am inteles cum scot planetara: desfac piulita si bag cu un lemn in capu ei, dar dinspre cutie cum fac, ca nu am gasit acea siguranta? am vazut ca e burduful si porma se continua cu un cilindru de metal, porma e un spatiu unde iti incape mana si poti sa pipai simeringu si porma vine cutia, dar nu am simtit nici o siguranta sau ceva.....help?
*


pai in spatiul ala in care poti pipai simeringu este siguranta. Asiguri foarte bine masina pe doua capre (este cea mai importanta operatiune), te bagi sub masina, eventual cu o lanterna, rotesti de planetara si te uiti acolo. O sa vezi un canal gaurit perpendicular pe axul planetarei. acolo sunt infipte sigurantele. Sund doua, cilindrice, intra una in alta. Se scot cum a explicat cinava mai sus.

Atentie: burdufurile se schimba NUMAI pe la capatul dinspre cutie, nu incercati prin partea cealalta, nu o sa mearga. deasemenea mare atentie cand scoateti tripoda, daca va sar acele alea pe jos sa vedeti bucurie, asiguratile bine cu o banda sau ceva asemanator. atentie cum scoateti siguranta din capatul planetarei, ar trebui un cleste special dar merge si mai cghinuit cu improvizatii
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.