Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Haraie ceva la cutie..
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
feminabarr
Din nefericire o problema mai veche iar se manifesta..am schimbat de curand placa de presiune cu una second..chestia ca inainte sa o schimb se auzea un huruit pe la cutie..cand apasam ambreajul huruitul se oprea..acum, dupa ce am schimbat-o a inceput sa se auda din nou!..de la ce sa fie oare?..


Este posibil sa nu am ulei in cutie sau altele mai grave?..masina trage bine..intra bine in viteze..in a I-a intra greu o data la cateva zile..
RIon
E obligatoriu sa verifici, cele mai multe probleme apar datorita lipsei de ulei in CV, parca 2l intra la berlina. Puine un ulei mai bun, ca oricum il schimbi mai rar.
feminabarr
pai am bagat ulei acum 2-3 saptamani..e posibil sa piarda asa repede?
RIon
2l? nu e normal sa se piarda, decat daca nu ai strans busonul ala de sub CV sad.gif
StefanT
ca sa nu mai deschid alt topic...ca e legat tot de zdranganeli la CV.. dupa 3800 RPM imi scoate un ff neplacut zgomot, asa ca o biluta deplastic intr-un pahar..nu stiu cum sa ma fac inteles....eu ma gandeam ca poate o fi intra o biluta (adica ar fi bagat cineva) in teava (nu stiu cum sa ii zic altfel) schimbatorului de viteze. Cineva mi-a zis ca este in CV o saiba care sare de obicei si zdrangane. Altcineva mi-a zis ca poate e arcul de la marche-arierre. Nu stiu ce sa cred, dar daca ar fi fost arcul, nu mi-ar mai fi opus rezistenta la intratul in marche-arierre, cand apas. E vorba de o CV in 4+1 trepte.
Sugestii/ idei/ pareri??
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.