Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare Dacia 1300
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
iuliano_smile
Te rog eu, da ceva mai multe detalii. Poate scrii in topicul facut de mine http://www.daciaclub.ro/Inchidere-Centrali...00-t178978.html pentru asa ceva.
Cosmin_SNR
am si eu o intrebare: kitstenihorn91 daca te uiti atent la poza pusa de tine cu spatele masinii,se vede ca portbagajul este ridicat de coltul din dreapta,si aplecat pe stanga...

P.S: fara suparare,dar la o masina asa frumoasa trebuie sa arate totul ca nou. :-)

nu uita ca e doar un SFAT bafta cu "Blonda"

16 Apr 2010, 10:05:
nu prea a sunat a intrebare dar...
kitzsteinhorn91
Pai si ce nu arata ca nou ? sad.gif
Portabagajul nu stiu de ce sta asa, trebuie reglat oricum.
Alex1300BV
Salut!
E usor de criticat, asa ca o sa incep cu
"Felicitari!", pt. ca e foarte curajos sa te apuci de o restaurare atat de importanta...
In ansamblu masina arata foarte bine!
O remarca pe care as vrea sa o fac e ca lampile de marche-arriere sint montate intr-un mod destul de artistic...
Se monteaza pe "exteriorul masinii"...!
Si niciodata nu s-au montat pe primele modele care aveau stopurile cu marginea aia argintie... unsure.gif
II: usile fatza cu incuietoare separata... wacko.gif cine a mai vazut asta pe 1300...?
Salutari!
apline5
QUOTE(Cosmin_SNR @ 16 Apr 2010, 09:03)
am si eu o intrebare: kitstenihorn91 daca te uiti atent la poza pusa de tine cu spatele masinii,se vede ca portbagajul este ridicat de coltul din dreapta,si aplecat pe stanga...
*



asta-i buna la altele nu sta inchis drept tu vrei sa stea si cand e deschis drept!
cand e inchis poate il trage chederu si vine la linie !
kitzsteinhorn91
Stopurile de mers inapoi, asa am cumparat-o. Nu sunt puse de mine, eu decat le-am inlocuit cu altele noi. sad.gif
I-am cumparat si aparatori de noroi de pus sub aripi.
Cosmin_SNR
cat te-a costat un set de 4 aparatori din alea? ca vreau sa imi cumpar si eu...dar vezi ca daca le pui trebuie sa fie bine prinse sa nu intre apa si sa rugineasca,mai bine pui niste vaselina acolo si nu ai probleme...parerea mea,adica pui niste vaselina pe plasticul ala unde se prinde de aripa...

@alpine5: eu asa am vazut ca sta intr-o parte la mine chiar daca masina arata cum arata...sta drept...l

@kitztenhiorn91: nu am zis ca nu e totul ca nou dimpotriva arata ca o masina scoasa pe portile fabricii,eu am spus de capota portbagajului...oricum e grozava masina ;-)

P.S:Ia-o ca pe un sfat eu doar ti-am atras atentia,
apline5
QUOTE(Cosmin_SNR @ 17 Apr 2010, 09:46)
@alpine5: eu asa am vazut ca sta intr-o parte la mine chiar daca masina arata cum arata...sta drept...l
*



stiu stiu, ai lufturile facute la subler!
Alex1300BV
lampile de mers inapoi: ok, asa ai cumparat masina cu alea puse asa, dar trebuiau astupate gaurile anapoda, si facute altele, in locul potrivit. In sfarsit, exista alte chestii mai importante in viata...
kitzsteinhorn91
Mie imi plac cum vin acele lampi. Si oricum, dupa ce a dezechipat masina, nu pareau a fi date de proprietar.
bogdan2001
Am fost ieri pe la remat si am mai gasit ceva prima poza este de ma demult iar a doua este cu piesele de le-am luat ieri
christith
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 18 Apr 2010, 09:28)
Mie imi plac cum vin acele lampi. Si oricum, dupa ce a dezechipat masina, nu pareau a fi date de proprietar.
*


Sigur au fost facute de proprietar pentru ca in '76, din fabrica, nu s-au montat lampi de de mers inapoi.
kitzsteinhorn91
Oricum sunt actionate de un comurator, pentru ca am montat cutie frantuzeasca (impreuna cu motorul) de pe una din '70 si nu are sonda de lampi pentru mers inapoi.

20 Apr 2010, 17:03:
Lucrarea se apropie de final. Saptamana aceasta cred ca masinuta va fi gata. smile.gif
Cosmin_SNR
este bine atunci...nu ii faci rodajul pana la Racari? sau pana la bucuresti?
kitzsteinhorn91
Rodaj = ~1000 km
Bucuresti = 60+60 = 120 (dus-intors)
Cosmin_SNR
se face si km 1000 stai linistit ;-)
kitzsteinhorn91
O sa merg la intalnire la Brasov si o sa fac dus-intors ~200 KM, plus plimbarea care o sa o facem prin Brasov si excursia la gratar Rasnov. Tu vii la intalnire ?
Merced
Mergi si fa rodajul inainte de intalnire, sa n-ai surpriza sa ramai in drum cu ea. Si nu glumesc, chiar vorbesc serios.
kitzsteinhorn91
O sa dau vreo 2-3 ture de centura intainte sa plec. Sper sa nu intervina nici o problema, la urma urmei, cel putin la motor nu vad ce sa nu mearga...
nelu_1985
Pai in motor nu ar avea ce sa nu fie in regula, oricum nu e nou, deci nu are nevoie de rodaj, dar trebuie reglat corect aici ai nevoie de ceva km ca sa observi problemele;
Apoi trebuie urmarite celelalte sisteme, fa acolo 100-200 de km sa vezi racirea motorului, functionarea corecta a ambreiajului, scurgeri de ulei motor si cutie, functionarea franelor, sa nu se incalzeasca, instalatia electrica sa nu aiba vreo problema ascunsa, sistemul de alimentare cu combustibil, furtune, coliere, conducte, zgomote la trenul de rulare, trepidatii.
Merced
Motorul e din cate am inteles eu refacut, chiar daca nu-i nou, are set nou, trebuie un pic rodat zic eu daca am inteles bine situatia. Da' oricum dupa atata timp petrecut in service se pot intampla multe. N-as pleca fara sa fac vreo 300km prin zona inainte cu masina.
kitzsteinhorn91
Ti-am spus ca oricum o sa o scot la plimbare inainte de a pleca. Dar aproape toate sunt noi, nu vad ce s-ar putea strica tocmai acum...
Merced
Tocmai ca unele piese noi nu sunt ce erau odata.
kitzsteinhorn91
Oricum eu sper sa nu existe probleme mult timp de acum incolo, pentru ca o sa o intretin asa cum trebuie. Baietii pe care ii cunosc eu la service, mi-au zis ca la cum e facuta acum nu o sa am mult timp probleme cu ea...
om_bland
kitzsteinhorn91 Pune poze cu masina sa o vedem si noi cum a iesit smile.gif
iuliano_smile
Sa nu uiti sa ma iei si pe mine cand te plimbi sa vezi daca are ceva smile.gif .
kitzsteinhorn91
@iuliano: Tu vii pe 8 la intalnire ?
iuliano_smile
ce intalnire:-???
kitzsteinhorn91
Cum nu ai auzit ?! blink.gif BRASOV - 8.MAI.2010
kitzsteinhorn91
Am scos blonda la plimbare vreo 3 KM. E vis wub.gif
Deci trebuie sa va spun ca motorul 810-02 nici nu se compara cu 810-99. E mult mai silentios, trage mult mai bine, e mai stabil si merge mult mai rotund.
danut 69-71
Ai putea impartasi si cu altii diferenta dintre motoarele 810-02 si 810-99 . Ma bucur ca esti complet satisfacut de rezultatul final . wink.gif wub.gif
81mat
Baga poze!!! wink.gif
kitzsteinhorn91
Cand e gata complet, adica: aranjati ochelarii, aranjata bara fata, montate fete de usi pe fata cu manere ca pe spate) atunci o sa fac poze. Mai pe scurt, poze saptamana ce vine smile.gif
danut 69-71
Mai bine ii ti in tensiune pana la Brasov sa se vada rezultatul final , LIVE . wacko.gif
kitzsteinhorn91
harhar.gif Asa fac !
iuliano_smile
hai nu mio aratisi mie inainte de termen rolleyes.gif . si poate imi arati si mie cum merge...plz
tichondrius95
Unde e intalnirea de pe 8 mai din brasov? In ce loc mai exact! Sa ma pezint si eu cu "bolidul" meu si sa vad ceva masini adevarate
kitzsteinhorn91
Masina e in probe acum tongue.gif
Joi sper sa ajung de dimineata la RAR sa faca tot ce trebuie, iar apoi pe la pranz sa depun dosarul de inmatriculare la politie si vineri sa iau numerele !
@tichondrius95: Brasov - 8 Mai - parcare Carrefour !
argon
numerele le primesti intr-o ora. Pui un numar sugestiv?
speedy82
PH 289 UNU biggrin.gif
kitzsteinhorn91
Poza noua cu ea biggrin.gif
La numar ma gandeam PH 76 KCY, caci KCY a fost primul nostru numar la Dacia verde smile.gif
argon
eu ma gandeam la UAP blush.gif
Ov
eu sper ca ai de gand sa-i pui tampoane la bari
bogdan2001
Arata super masina kitzsteinhorn91
BZN
Toata lauda pentru ce ti-a iesit, imi aduce aminte de un pliant de prin anii '80 in care era prezentata o Dacia 1300 de culoare galben.
Superba nuanta, pica perfect pe modelul asta.

Sper sa nu ai probleme la RAR cu asta:

QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 20 Apr 2010, 15:16)
Oricum sunt actionate de un comurator, pentru ca am montat cutie frantuzeasca (impreuna cu motorul) de pe una din '70 si nu are sonda de lampi pentru mers inapoi.

*



Avand in vedere starea generala in care se afla, sper sa treaca peste acest aspect.
iuliano_smile
QUOTE(BZN @ 27 Apr 2010, 20:32)
Avand in vedere starea generala in care se afla, sper sa treaca peste acest aspect.
*


Trece stai linistit tongue.gif . Mai sunt cativa oameni care stiu ce inseamna o masian adevarata pe la rar pe akolo wink.gif) . Asa ca ...dont worry...o sa treaca.
kitzsteinhorn91
@Ov: Tampoane voi pune doar pe spate. In fata nu am unde de proiectoare !
GrosseCali
Repozitioneaza proictoarele ca fara tampoane arata tare ciudat (si nu intr-un sens bun).smile.gif Spor la pregtiri
STEAUA79
Foarte frumoasa masina, a iesit asa cum trebuie, felicitari pastreaz-o cat maimult timp in starea in care ai reusit sa o aduci dupa reconditionare.

Aku hai sa va prezint pe "sora" nereconditionata inca
kitzsteinhorn91
Azi de ziua mea am primit doua masinute biggrin.gif
Renault-ul 12 e de la prietena mea wub.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.