Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Serghei Mizil
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Marty
Trebuie sa recunosc c-am descoperit personajul in urma cu citeva saptamini, prima oara vazindu-l la Madalin Ionescu, din greseala. Era cu Giovanni Becali. M-a fascinat imediat cu felul de a se exprima si cu povestile lui. Am inteles ca a fost si aseara la 0TV si ca i-a facut rost lu' DD de niste amenzi de la CNA.
Omul are un talent de a povesti deosebit, spumos si colorat, fascinant pe de-a-ntregul. Daca ii auzi povestile din perioada comunista si nu numai, te captiveaza instant. NU cred ca exista om caruia sa nu-i placa individul.
Atasez un interviu mai vechi cu el.

QUOTE
Serghei Mizil: "Nu am murit de ciroză și am căzut în picioare‘‘
"Nebunul‘‘ din sânul nomenclaturii

de Toma Roman jr

"Nebunul‘‘ din sânul nomenclaturii
Serghei Niculescu-Mizil este fiul unuia dintre membrii de vârf ai nomenclaturii PCR. Fire boemă, el nu a avut până în 1989 acces direct la putere, dar s-a învârtit în mediile ei. Cu toate că, după diplomă, e artist plastic, acum a ajuns om de afaceri. A acceptat să stăm de vorbă cum se distra împreună cu prietenul său Nicu Ceaușescu în anii "comunismului biruitor‘‘.


Jurnalul Național: Pe unde chefuiați în anii 60? Știu că în perioada aia erau și niște cârciumi de noapte...mergeați la ele sau făceați chefuri p-acasă?
Serghei Mizil: Și, și. Noi aveam și vile la Snagov, mergeam și la mare și la munte și prin cârciumi, care țineau deschis până târziu.


-Vă vedeați numai cu copii de nomeclaturiști sau mai cooptați și "civili”?
-Apăreau și actori, sportivi ba chiar și oameni mai descurcăreți, care făceau de pe atunci tot felul de afaceri și aveau bani...era lume destul de amestecată.


-Pe Nicu nu-l caftea mă-sa că umbla într-un mediu "nesănătos”?
-He, he, din câte știu eu, nu, nu apărea mă-sa să-l ia...Ea a vrut să-i controleze viața ceva mai târziu, când voia să-i dea un anumit traseu politic. Atunci a zis că noi prietenii lui nu suntem un mediu propice și a încercat să-l scoată dintre noi.


-Din câte știu, Nicu era un tip de chef, îi plăcea viața, nu voia mari griji, deci în opinia mea nu era neapărat bun de politician.De ce li se pusese pata alor lui să facă o dinastie comunistă?
-E greu de spus, nu știu ce era în capul bătrânului, dar ea încerca să-l împingă pe drumul ăsta. La început cred că Nicu nu a vrut să o ia în direcția asta, dar până la urmă acceptase. El se născuse puternic, deci nu cred că suferea de beția puterii. El era bine pregătit la fizică, eu zic că studiase pe bune. A fost și profesor la liceu. Poate era mai bine să fi mers pe drumul ăsta, dar când ți se bagă ceva în cap de mic...


-Dvs. de ce nu v-ați băgat cu el în UTC?
-Eu nu am fost nici membru de partid. Aveam părul mare, îmi plăceau chefurile. Dacă te băgai acolo trebuia să te supui unor rigori, să nu divorțezi, de exemplu, să umbli îmbrăcat la costum. Eu nu voiam să mă înregimentez, nu mi-a plăcut niciodată politica, nici acum nu-s membru în vreun partid. E adevărat, atunci nu aveai avantajele de acum, dacă te bagi în politică.


-Chiar, că ați adus vorba de avantaje...ce însemna lux pentru dumneavoastră?
-Aveam vilă la Snagov, aveam o Dacie mai specială cu număr mic și nu se luau milițienii de mine. Astea erau avantajele mele, mâncam de la o casă de comenzi mai specială, unde găseai whisky de multe feluri, țigări mai bune. Astea se datorau funcțiilor părinților. Aveam un magazin, la început, pe strada Varșovia, unde ăia din Biroul Politic puteau să comande orice și Rolex și Merțane. În ultimii ani se duseseră și o parte din avantajele astea, Ceaușescu voia să facă economii.


Muzică rârâită

-Ați fost pe la el prin casă...Se spune că era infelxibil, că nu avea sensibiltăți...
-Acasă avea și el anumite sensibilități. Asculta romanțe și muzică d-asta oltenescă, mai rârâită, mie așa îmi suna în urechi.


-Când era ziua unuia din copii apăreau și ei, măcar să vă salute?
-Nu. Chiar dacă erau în casă acolo, ei petreceau separat.În adolescență ne lăsau pe noi în pace și ei își chemau oamenii politici care erau atunci în grații. Pe tata nu-l prea chemau, doar când era mai tânăr a fost. După aia, avea alte idei și nu-l mai agreeau așa tare.


-Se temea Ceaușescu de tatăl dvs? Știu că în ultima sedință a C.P.Ex. din decembrie 89, a întrebat, "îl vreți pe Mizil în locul meu”? Suna ca o amenințare...
-Aia e altă poveste. Tata se prinsese că e de rău și nu a vrut să se ducă la sedința aia, l-au luat ăia din Direcția 5 mai pe sus. A ajuns mai târziu, Ceaușescu, cum era bănuitor a crezut că tata e implicat în ceva, mai ales că-l protejase pe Iliescu mult timp. Tata îi apărase și pe Iliescu și pe Trofin.


-Pe Iliescu l-ați cunoscut înainte de 89?
-Cum să nu...îi spuneam unchiule, venea frecvent pe la noi.


-Tatăl dvs oricum era atipic față de prostălăii strânși de Ceaușescu...
-Nici ăia nu erau complet imbecili, s-au apărat bine la proces, au zis că n-au știu nimic. Postelnicu o tot dădea că a răspuns de pompieri, porumbei și nu știu ce găini. Unii ca Ursu și Dăscălescu, oamenii rușilor, au scăpat de proces.


-Pe Valentin și Zoe de ce îi controlau părinții în viața privată? Ei nu aveau ca Nicu veleități să ia puterea...Ei l-au despărțit de Iordana pe Valentin?
-Nu dom’le, s-a despărțit singur. Asta nu înseamnă că nu le-a convenit și lor, că nu puteau să-i sufere pe ăia de dinainte, cu rușii, cum era tatăl Iordanei. Dar Valentin și Iordana au rămas în relații cu bune. Cu Zoe știu că a fost o problemă cu un doctor de la Cluj, care era ungur. El era așa, mai naționalist.


-Sar dintr-una în alta. E adevărat că v-ați făcut clește și ați amenințat că-l împușcați pe Ceaușescu fiindcă nu vă lăsa să vă dați cu o barcă cu motor, la Snagov?
-Nu, dom’le, e un zvon lansat de nu știu cine, l-am auzit și eu. Îmi plăcea prea tare viața ca să risc să merg la pușcărie.


Clona Ceaușeascăi

-Intru într-o zonă intimă a familiei Mizil. De ce s-a opus așa tare Leana la relația surorii dvs cu Nicu?
-Sincer cred că ea ar fi vrut să-i dea lui Nicu o femeie după chipul și asemănarea ei, același model. Dacă ați văzut, Poliana semăna cu ea și fizic. Nicu nu a înghițit-o niciodată pe aia, băgată pe gât. Dar de aici până la basmele javrei, că i-a pus el pistolul în cap, e distanță lungă. Aia era disperată să-l ia, să ajungă cineva. Cum să o ia cineva cu forța pe aia?! Ziceai că e dezgropată de trei zile, cu cocul ăla în cap.


-De ce avea succes la femei Nicu? Le făcea capul mare? Le lua pe unele pe sus, cum spune Pacepa?
-Era destul de timid. Le dădea cu poezii, curte fină. Am înțeles că era și bine dotat. Pacepa mănâncă ăl mai mare căcat. Cartea aia a lui e o mare minciună, nu înțeleg de ce a scos-o așa de aiurea.


-Nu se pișa Nicu pe stridii la chefuri?
-Nu dom’le, nici pomeneală! Pacepa mai zicea că Elena umbla lejer prin casă...aiurea. Eu am văzut-o doar îmbrăcată până în gât și pe plajă.


Pe bere

-Cum arăta reședința lor de la Snagov?
-Destul de modest. Știu că bătrânului îi plăcea să stea la o masă mică, din asta, populară. Mâncau bucătărie românească și bea un vin de Sâmburești, roșu. Mâncau afară, îi plăcea să joace volei și popice, cărți. Era pătimaș când pierdea la jocuri. Nicu îl moștenise, avea boala să câștige și el.


-Era Nicu mare cartofor? Juca jocuri de noroc?
-Cred că-s multe fabulații pe tema asta. Pleșiță care e senil a spus aia cu herghelia, cu Triță. Am stat zi de zi cu el în casă 18 ani și nu era bolnav cu astea. Nu juca nici barbut, nici table nici copcică pe bani. La munte, jucam popice pe câte o ladă-două de bere.


-Irinel Columbeanu era în gașcă cu dvs, Nicu, Mădălin Voicu și ceilalți?
-He, acum zice că a fost dizident. Ăsta zice acum că n-a avut voie să lucreze. Era dizident cu piscină, cinematograf în vilă, jacuzzi și duș scoțian. Se și omora ăsta cu munca, îmi e scârbă. Mai venea la mare, la munte cu noi, datorită lu’ tacsu’.


-Vă fila Securitatea?
-Da, 24 din 24, datorită relațiilor cu Nicu. Au spart un grup mai mare cu Nicu și alții, cu care făceam chefuri la Pescăruș.I-au amenințat pe unii că îi iau pentru parazitism și alte și au spart gașca.


-Pe Jean Maurer l-au luat pentru deținere ilegală de valută?
-N-a fost mare lucru. El și cu un amic, Sașa Marinescu, au vrut să meargă de la mare, unde eram toți, la bulgari să ia cafea și băutură. I-au luat la graniță, m-am dus eu și i-am scos după câteva ore. Eram la mare, la Neptun, în vilele alea speciale. Erau condiții bune, prin gospodăria de partid, găseam aproape orice de băut sau de mâncare. Ne plăceau whisky-urile cu etichetă neagră, Johnie Walker


-Nicu a fost exilat la Sibiu ca să se calmeze?
-Nu cred. Eu spun că era o etapă în pregătirea sa pentru șefia PCR, Sibiul era un județ greu, cu minorități. În perioada aia nu l-am vizitat, ne mai vedeam doar în București, întâmplător. Era normal pentru un prim-secretar să nu mai stea să bea până-n zori cu noi.


-Nepoții lui Dej erau în gașcă cu dvs?
-Da, am crescut cu Ghiță, Sanda și Mândra, nepoții lui înfiați.


-Dvs sunteți înfiat ?
-Hă, hă! De unde să știu?! Noi eram șase, trei înfiați și trei buni, dar nici azi nu știm care de unde e, nu ne-a spus nimeni niciodată. Eu cred că-s dintre cei buni, semăn la mâini, la astea, cu ai mei. Mai puțin la minte, cred.


-Ați avut boala mașinilor?
-Da. În primii ani ai lui Ceaușescu puteai să faci rost de orice. Am avut Mercedes 220 decapotabil, ca James Bond, un Jaguar, alții aveau BMW sau Jeep. Erau doar în uzul nostru, proprietatea statului. Mai târziu nu am mai avut mașini străine.Cred că ne veneau cu microfoane incluse. În anii 80 erau numai Dacii și Renault16. Și Nicu avea un căcat d’ăsta și un Audi primit cadou de la fabrică.


-E adevărat că Nicu a omorât cu mașina o fată?
-Nu, din câte știu a fost vorba de altcineva, un ofițer care a lovit o fată la Aviatorilor și s-a forțat după 1989 să iasă Nicu vinovat.


-Cum stătea Nicu la pușcărie? În ce condiții?
-Era simpatizat și de deținuți și de polițai, care aveau mare grijă de el. Era și Fane Spoitoru acolo, care a devenit prietenul nostru. Pușcăriașii îl iubeau pentru decretele lui tat’său. La anchetă fusese mai rău, mi-a spus că îi puneau într-una caseta cu execuția lui Ceaușescu, ca să-l streseze. Tăietura aia de la revoluție, boala de dinainte și șocurile psihice i-au grăbit moartea. El voia să se pună la dispoziția lui Iliescu, atunci când a venit la București. Singurii care l-au ajutat dintre prietenii lui importanți au fost sportivii, Lăcătuș, Hagi, Gino Iorgulescu. Și el și Valentin au ajutat foarte mult Steaua. Valentin l-a adus pe Hagi acolo.


-Pe un alt personaj, considerat fiul adoptiv al lui Ion Iliescu, Mihai Bujor Sion, îl știați?
-E o lepră profesionistă. Cât a fost tata pe cai mari se dădea fiul lui, apoi al lui Iliescu.


-Ce ați simțit când l-ați văzut pe Nicu adus cu alai la televiziune, în 1989? Chiar i-a ars Tatulici o palmă?
-A fost un moment groaznic, mi s-a derulat copilăria și tinerețea prin fața ochilor. Am auzit și eu și cred că e adevărat că Tatulici, care e un nimeni i-a ars una. Tocmai el, care suna peste tot înainte să amenințe cu Nicu. Nu înțeleg de ce-l mai bagă lumea în seamă pe omul ăsta. După aia l-au ținut toată noaptea acolo, așa tăiat cum era. Românii nu știu de ce nu se opun la dinastii, uite ce e cu fata lui Băsescu acum, e mai rău ca la Nicu, morții mamii ei de treabă. Iartă-mă, da’s nervos pe toți pro-băsescienii ăștia care-i ridică osanale președintelui. Vin toți analiștii lu’ nămol care le știu pe toate, de la cenzurat la tenis și laudă iubiții conducători.


-Sunteți și dvs om de afaceri...Cum vă explicați că majoritatea elitelor economice de după 90 provin din zona nomenclaturii PCR și UTC sau din Securitate? Copos, Puiu Popoviciu, frații Păunescu...
-Popoviciu era ginerele cui era, da’ era și shop-ist. Copos era bine instruit. Unii au reușit, alții nu. Ăia de la Costinești știau afaceri. Alții din mediul nostru ca Gyuri Fazekaș sunt săraci. Eu unul sunt doar un om mediu. Am o cârciumă în București, una la mare și nevastă-mea o firmă de cattering. Îi și ajut pe unii dintre noi care au ajuns rău. Oricum am noroc că nu am murit de ciroză și am căzut în picioare tot timpul. Am încercat 20-30 de combinații până la asta. Cred că fac parte din clasa de mijloc.


Sursa
xcss
Interesant.
pastrama
L-am vazut si io de cateva ori pe la TV, m-a tinut din treaba vreo 2-3 ore cu povestile lui.
La OTV e-n largu` lui, imi place ca-si bate joc de Soricel, rad aia in culise de se kk pe ei.
Aseara am ras si io cu lacrimi, incepuse sa sune pisdele care-i dadeau mesaje...

Cautati pe iotub ca-s multe cu el!
vi_escu
Un gunoi!
Victoras2001
Despre Rapid se vorbeste la "Fotbal".
vis-a-vis
Si ce era ma sub acoperamant? tongue.gif

Apare de ani de zile, dar nustiu de ce vrea in ultimul timp sa se dea in stamba...
andreiutzu
un privilegiat al vechiului sistem. un ilustru anonim care a avut noroc cu tata! pana la urma un betivan si un curvar!
Markos
QUOTE(andreiutzu @ 24 Nov 2009, 23:44)
pana la urma un betivan si un curvar!
*


asa, si?.. huh.gif
tatabobu
O fi invidios 04.gif
bion
Tipic beizadea comunista. Aparent simpatic si gagiu de gasca in realitate un "unrat"(vezi Ingerul albastru).
Am avut in liceu vreo doi colegi din categoria asta. Cred ca si o hazna i-ar arunca afara daca ar cadea in ea. mad.gif
marksman
Nea bioane, ai uitat sa scrii la sfarsit "FMCC"! biggrin.gif
bion
Asa e si lu plulinberg asta chiar i se potriveste biggrin.gif
FMCC si urmasi icon_mrgreen.gif
verde57
"poponet" al vremurilor apuse,
cred ca si astia de acum sunt fascinanti, sa mearga cineva sa le ia interviu!!!!
Jack Daniel's
QUOTE(verde57 @ 25 Nov 2009, 18:39)
"poponet" al vremurilor apuse,
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Marty
La min. 2:35 e mare belea...
vis-a-vis
Ce, vrei sa-ncerci pozitia? 04.gif
Marty
Nu stiu sa cint la vioara... sad.gif
membru_DC
e mai periculos cu miscarea arcusului ca poate faci vreuna... naughty1.gif
vijelie
Sper sa nu apuc vremurile in care tortionarii comunisti ne vor fi prezentati ca fosti instructori de fitness la Aiud.
vis-a-vis
Le-ai apucat p-alea cand securistii-s la putere tongue.gif
Victoras2001
QUOTE(vis-a-vis @ 28 Jun 2010, 18:38)
Ce, vrei sa-ncerci pozitia? 04.gif
*




QUOTE(Marty @ 28 Jun 2010, 18:42)
Nu stiu sa cint la vioara...  sad.gif
*


radmasa.gif
mitica300
il apreciez pe acest om, pentru ca e sincer, nu are nimic de ascuns, nu si-a negat trecutul.. si mai ales -a reusit in viata !!!
corbex
Deci "idealul meu in viata e femeia cu mustata", nu? Sa-ti traiasca!
l@u
Un distrus care a pupat orice dos mai sus pus si care acum vrea sa iasa in evidenta cu povestirile lui.Ce este mai naspa e ca inca sunt unii care pun botul la vrajeala lui.
Marty
Scuze da' vorbesti aiurea.
l@u
fiecare cu parerea lui...eu am spus-o pe a mea.
Marty
Serghei Mizil n-a pupat nici un dos, pentru ca n-a avut de ce. Raposatul lui tata era foarte bine infipt pe vremea cealalta, iar piretenia lui cu Nicu Ceausescu il facea sa fie si mai bine infipt. De ce sa fi trebuit sa pupe pe altii-n cur? nedumerire.gif
bion
Marty. Serghei Mizil e pentru mine si pentru multi altii o SCARNAVIE reprezentativa pentru anumite epoci si populatii. E din categoria celor care in toata viata lor au facut umbra pamantului degeaba ba au mai si abuzat prin avantajele geneticii.In comparatie cu unul ca el mancatorii de kkt Paunescu ,Vadim etc. sunt niste valori nationale.Toate regimurile dictatoriale genereaza animalute din astea aparent simpatice dar maligne pana la ultima celula.Asa simpatici sunt si baietii lui Gaddafi( ca tot iti place Libia)sau Serghei Hrusciov( ala macar are ceva cultura) Dar macar nu incerca sa ni-l bagi pe gat ca s-ar putea sa-l boram. Tine specimenul pentru sufletul matale si in galeria ta de valori si modele .
Si pentru ca exista inca mamifere inutile ca asta :FMCC si urmasilor urmasilor lor mad.gif
eXtenSion

up.gif
l@u
@ Marty
1 Pe vremea lu'Ceausescu ca sa faci ce a facut el si sa nu pupi nici un dos trebuia sa fii insasi Ceausescu
2 Dupa Ceausescu sa faci in continuare ceea ce ai invatat in tinerete fara sa pupi un dos si sa nu fii linsat trebuia sa fii insasi...Iliescu
3 Regula continua
4 Regula continua
.
.
.
n Regula nu mai este valabila caci dosul nu mai este interesat de tine,ce faci?
n+1 Iesi la tv si vrei sa fii baiatul de gasca
Imi este scarba de acest gen de om.
Calul Maro
Eu cred ca Mizil a fost si este un om onest din tabara comunistilor. Tot asa cum si Basescu este un om onest, doar ca face parte din tabara celor care urasc comunistii si securistii, ba chiar ii condamna.
bion
Calule gresesti. N-are Serghei ala nici o tangenta cu ideea de comunism. El este un produs al unui sistem dictatorial in care nulitatile cu gura mare si tarentati se ridicau ca spuma pe ciorba. In argou CARCALETE.El e un mare pictor contemporan( sufera ca orice geniu alcoolizat de autonegare) radmasa.gif E genul de sobolan care se strecoara in fundul scenei si pe care unii il considera pentru asta artist.Suficient de impertinent si fara caracter dar si suficient de fricos ca sa nu atace direct pe cei care il pot strivi ca pe un carcalete.Era ca un clovn grotesc care distra anturajul de beizadele.
Acum cine e pro si cine e contra depande de ochiul ( ca sa fiu mai eufemistic sa nu faca unii alergii congenitale biggrin.gif ) privitorului.
Calul Maro
N-as zice ca nu are legatura cu comunismul. Nu poti spune ca beneficiarul nu are legatura cu proiectul de care beneficiaza.
bion
Cu IDEEA nu cu sistemul. Nici Ciuruitul si 99,9% din membrii PC nu le aveau cu comunismul. Ca le placea lor sa se creada asta era o chestie conjuncturala. Categoria aia de untermenscheni au fost carlisti, legionari, comunisti, psdisti,basisti doar sa poata pescui in ape tulburi ducand o viata dulce de vierme de cadavru.Sunt primii care sar in barca puterii si cei care la naufragiu fug primii.Ce e interesaant ca de cand lumea categoria asta isi transmite genetic aptitudinile.
FMCC
l@u
Imputitul a fost si ramane o scursura indiferent de societatea in care s-a invartit.
bion
Corect smile.gif
Lostboy
QUOTE(l@u @ 6 Apr 2011, 19:03)
Imputitul  a fost si ramane o scursura ...
*


Bre, hai să nu folosim acești doi termeni în aceeași propoziție. Puțin respect totuși! tongue.gif biggrin.gif
Markos
QUOTE(Marty @ 6 Apr 2011, 14:07)
Serghei Mizil n-a pupat nici un dos, pentru ca n-a avut de ce.

Adica e un fel de Zeus? rolleyes.gif
Marty
Nu, Zeus e un fel de Serghei Mizil!
Markos
A.. scuze mellow.gif
l@u
QUOTE(Lostboy @ 6 Apr 2011, 20:06)
Bre, hai să nu folosim acești doi termeni în aceeași propoziție. Puțin respect totuși!  tongue.gif  biggrin.gif
*



stii tu vorba aia cu persoanele de fatza........ biggrin.gif
Calul Maro
Stai ca vine de față si Serghei Mizil! biggrin.gif
l@u
in cazul lui e invers !!!!! da-l dreaq ca prea am consumat bitii DC si zau nu merita !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.