Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Indicatori
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
silviu_best
Dupa ce am schimbat platini si reglat carburator,avans,etc.....atunci cand pun frana cu scartait de roti se aprind indicatorii.pana acum nu facea asa.In rest masina merge ffff bine,nu am avut nicio problema de la schimbat platina(deschis capota doar pt verificat ulei s.a.m.d).e ceva cu indicatorii?nu pot sa imi dau seama daca motorul da sa se opreasca ca e zgomotul de la roti
neajiji
probabil are AFU: asistenta la franare de urgenta tongue.gif
Ai servofrana pe ea nu? Ia verifica daca nu trage aer fals pe acolo, furtun, supapa etc.
bygy007
sau nivelul de lichid din vas , dar daca se aprinde uleiul , atunci poate nu ai presiune de ulei sau scade foarte mult turatia (ala de ulei aprinde si ala de apa si ala de atentie , semnul ! )
eu nu am inteles fii mai explicit ce martori se aprind ?
silviu_best
se aprinde indicatorul presiune ulei si temperatura apa.nu am turometru si nu pot sa vad daca variaza turatia.pana sa schimb platinele si restul chiar daca franam brusc nu se aprindea nimic

26 Nov 2009, 11:28:
a,uitasem,eu merg tot timpul cu lichid de frana in borcanas pana la limita cu max
kato
la mine cand a facut asa a fost din cauza uleiului.
vladut88
completeaza nivelul la ulei cand pui frana uleiul merge tot in fata si sorbul ramane fara ulei trimite aer si sona nu are ulei si aprine becu
bac.
o problema cu indicatorii aparu azi de dimineata si la dacia mea si anume, nu se aprind deloc, nici la turometru, benzina, apa, ulei.
o rezolvai pe moment cu o palma pe bord, se ridicara toate acele la normal, dar la prima groapa iar cazura si iar o palma...
cred ca nu se face contact bine pe undeva de unde se alimenteaza acei indicatori.
pe unde trebuie sa ma uit?
mecanick_maverick
QUOTE(bac. @ 27 Nov 2009, 19:44)
...
o rezolvai  pe moment cu o palma pe bord, se ridicara toate acele la normal, dar la prima groapa iar cazura si iar o palma...
cred ca nu se face contact bine pe undeva de unde se alimenteaza acei indicatori.
pe unde trebuie sa ma uit?
*



Bagi mînuta sub bord si în partea superioarä a ceasurilor gäsesti 3 mufe late , le misti de cîteva ori în sus-în jos ( scos-bägat) pe fiecare, sä disparä oxidul de pe folia de cupru - mai sigur ar fi dacä scoti ceasurile sä vezi ce faci , dar nu-i absolut necesar .
bac.
merci, scosei toate mufele care putui, apoi incercai prin eliminare, dar persistau, asa ca ajunsei la panoul cu sigurante, ---prima se misca- o inlocuii si gata problema.
cristiman46
[attachmentid=1627571919] [attachmentid=1627571918] Am si eu o problema.Am un bord cu cu turometru si indicator de apa si ulei.Vreau sa montez suplimentar doua ceasuri de apa respecriv ulei.Am incercat sa le leg in paralel cu cele existente si imi arata eronat.CE POT SA II FAC???? fara sa mai pun alte sonde de apa si ulei..Daca le conectez separat indica corect iar impreuna eronat. sper sa ma ajute cineva.multumesc.
kato
fara suparare, dar care e motivatia montarii ceasurilor suplimentare? ca vad ca bordul tau are indicatoarele solicitate.
bygy007
QUOTE(cristiman46 @ 28 Nov 2009, 20:46)
CE POT SA II FAC???? fara sa mai pun alte sonde de apa si ulei..Daca le conectez separat indica corect iar impreuna eronat. sper sa ma ajute cineva.multumesc.
*


Raspunsul l-ai dat singur FARA ALTE SONDE NU SE POATE iti va indica eronat , ai 2 solutii , mai pui alte 2 sonde sau renunti la unele ceasuri

Aceasta problema s-a mai discutat
cristiman46
Multumesc pt raspunsuri.Am aceste ceasuri suplimentare si chiar vreau sa le pun.O sa mai adaug o sonda de ulei si una de apa in locul sondelor de bec.
mihaimmm
QUOTE(cristiman46 @ 28 Nov 2009, 20:46)
[attachmentid=1627571919] [attachmentid=1627571918] Am si eu o problema.Am un bord cu cu turometru si indicator de apa si ulei.Vreau sa montez suplimentar doua ceasuri de apa respecriv ulei.Am incercat sa le leg in paralel cu cele existente si imi arata eronat.CE POT SA II FAC???? fara sa mai pun alte sonde de apa si ulei..Daca le conectez separat indica corect iar impreuna eronat. sper sa ma ajute cineva.multumesc.
*


Offtopic: De unde ai volanul ala smecher?biggrin.gif Unde pot gasi si eu un volan de genul ala si pe la ce pret smile.gif.
Ontopic:Unde vrei sa montezi ceasurile? In partea dreapta a bordului? Acolo unde au de obicei daciile un pic mai vechi standard ceasurile?
cristiman46
aici le am pus deja. am montat leduri rosii in indicatoare .offtopic . volanul este de peugot206 la care i a sarit airbag-ul si la m inbracat in piele la un atelier de specialitate . Sa po[attachmentid=1627572617] [attachmentid=1627572618] [attachmentid=1627572619] trivit la fix.

30 Nov 2009, 18:26:
Indicatorul de ulei nu este conectat decat cel de apa .Urmeaza sa mai iau o sonda de ulei si sa o montez.
bygy007
daia mai mare rotunda
cristiman46
Da .
mecanick_maverick
Toti constructorii se strofoacä sä aseze ceasurile ( în general aparatele necesare urmäririi corectei functionäri a masinii ) în zona volanului , ptr. a nu fii nevoit sä dezlipesti ochii de la parbriz - si tu unde pui ceasuri ...
Interesant . ph34r.gif
cristiman46
Pai bordul meu are aceste ceasuri(APA,ULEI).Le am avut si am vrut sa le montez suplimentar.
SB04AKI
Si eu mi-am montat suplimentar ceasuri de apa si ulei pt ca cele din bord daca se misca siguranta nu mai indica si parca ii dau un touch de retro la dacie, este ceva ce sa tot pus de ani pe dacie. Chiar daca o modificam si inbunatatim mai pastram un pic charmul aniilor 60-70-80 smile.gif.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.