Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ax clapeta carburator monocorp
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dacia_slk
Salut! Sunt incepator... smile.gif

Pentru ca imi consuma mult (motor 1,3L -> 12-14%), dupa zile de studiu pe forum, am decis sa fac o "supa de carburator" cum a sugerat dodobird pe undeva pe aici (nu mai gasesc).

Asa ca: acum am carburatorul desfacut de toate cele si se afla in oala cu ciorba (apa+detergent Pur de vase). Uitasem sa scot clapeta de acceleratie, asa am oprit focul si m-am apucat sa o scot.

Ideea e ca am desfacut cele 2 suruburi ale clapetei (care au filetul stricat la extremitate - si cu ocazia asta mi-am stricat un pic si filetul de pe "piulita" pe care intra ele) dar, nu pot sa scot clapeta - nu stiu de unde sa trag si cat de tare. Mi-e frica sa nu stric ceva.

Ma poate ajuta cineva, va rog?!

Si eventual cu ceva sfaturi sau indrumari legate de remontarea clapetei ... daca se poate.

Multumesc. smile.gif

<span class='edit'>29 Nov 2009, 22:58:</span>
PS: Clapeta mi-a "lovit" in corp un pic. Corpul are ceva zgarieturi de la clapeta.

<span class='edit'>29 Nov 2009, 23:06:</span>
PS1: Multumesc ca nu dati cu pietre. Am cautat pe forum, dar dupa vreo 2 ore fara rezultat, am ametit si am decis sa incep un topic nou.

30 Nov 2009, 00:06:
Mai oameni, v-ati culcat cu totii? Cre'ca supa ramane pe maine...

30 Nov 2009, 05:21:
Holy shit!!! Mama da' prost sunt!

Am reusit. (credeam ca axul clapetei e format din 2 bucati ce intra fiecare printr-o parte si cealalta a clapetei si degeaba tot incercam sa trag in directii opuse de capetele aceluiasi ax radmasa.gif ).

blush.gif blush.gif blush.gif

Se poate sterge topicul acesta?
cristiman46
Si eu am fiert carbu in apa+pur+otet si nu am denontat calpetul de acceleratie si nici cel de soc. L am fiert 30 min. l am limpezit bine ,uscat 4 zile pe calorifer , suflat cu aer sa iasa impuritatile care sau desprins prin fierbere. Am schimbat toate garniturile si montat.Mentionez ca merg cu el de 2 luni de cand am facut aceasta 'ciorba de carburator'.Sunt foarte multumit de rezultate.
bashtalu
deci cam care ar fi cauza consumului exagerat la o dacie pe carburatie?
cred ca am un consum de 15%....mi se pare enorm....in doua saptamani am cheltuit juma de rezervor...
dacia_slk
@bashtalu:

Nu sunt un "meserias" dar pot sa-ti zic ca nu e o cauza, ci pot fi mai multe. Eu m-am luat cu mainile de cap cand am vazut cate trebuie verificate. Trebuie sa ai la punct toate halea: aprindere, fise, capac delco, platina, jiglere, garnituri si furtune carburator. Si in plus toate reglajele trebuie facute ca lumea.

30 Nov 2009, 14:15:
Eu, dupa vreo 4 luni in care am mers cu consum de 14% m-am decis sa fac ceva in sensul asta: am luat fise noi, platina originala (doduco), capac delco nou, aprindere AT011, furtunele de la carburator, jiglere, garnituri si m-am apucat sa curat carburatorul (stock). N-am terminat, ramane sa vad ce mare scofala am facut.
bashtalu
complicat
o sa fac o vizita la un service
poate cine stie
argon
ori o faci cu mana ta sau a unui cunoscut ce se pricepe ori schimb masina, la service nu o sa rezolvi nimic.
dacia_slk
Cred ca am bulit un pic filetul de la unul din surubelele ce tin clapeta de acceleratie pe axul sau... in sensul ca l-am dat peste cap. Ce sa fac?

Se poate fixa cumva? Mi-e frica sa nu-mi cada in galerie (de la vibratii sa se desfaca).
micri
cel mai fain schimba axul caci este undeva la 10 ron
dacia_slk
Daca iau unul nou, surubele acelea se "fixeaza" cumva acolo dupa ce le strang? Se "strica" filetele pe partea cealalta (si cum?) sa nu se desfaca?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.