Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: OGLINDA STANGA DACIA NOVA
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
darkangel_ro1
Buna de dimi,
Am revenit iar pe aici, cu o intrebare...
Are cineva idee ,cat costa o oglinda retrovizoare , stanga(sofer), caci pe a mea, cred ca mi-a dat-o cineva peste cap, si numai sta:(, M-am tot uitat eu pe la ea, dar ma uit degeaba, de cate ori o asez, in timpul mersului, revine spre mine, si numai vad nik, decat usa mea. Deci....concluzie: Trebuie schimbata,sau schimbat ceva pe la ea?.....
Va multumesc, ast raspunsuri....Si preturi va rog.
Maskatu
Eu vazusem acum 2-3 luni oglinda de nova (1310 sau super nova, ca doar este aceeasi) la piese auto, si era 70-80 de lei. Daca esti din Bucuresti, si te duci in vitan, poate scoti mai ieftin, eventual sh la taraba sau dezmembrari. Sa dai 80, nu prea are rost, cand sunt atatea centre de dezmembrari.
darkangel_ro1
Da sunt din Bucuresti, si de unde anume din Vitan, targ? ca sa stiu ,ce timp am , cand pot ajunge sa ma uit ....?
Maskatu
Targ vitan, cum intrii, pe aleea din partea dreapta, sunt magazine cu piese pentru toate tipurile de dacii, de la 1300, la logan. Gasesti cam orice, de la cel mai mic plastic, pana la aripi, usi, stopuri, faruri etc.
ti3sto
ai incercat sa o strangi? vezi cu o surubelnita in cruce .. ca sa-ti faci o idee unde este surubul te uiti sub oblinda dai cauciucul ala si o sa vezi ca este un surub in cruce .. de la ala-mi sta si mie blegita oglinda cand o strang .... succes biggrin.gif
gcgeorgescu
ai incercat sa stringi surubelele de sub causiuc (burduful) acela?
sau poate nu le mai ai, pune altele.
de ce te sfatuiesc asa ? pentru ca eu de multe ori am gazit oglinda peste cap si am tras-o la loc si gata. peste cap , adica spre botul masinii intr-o pozitie de am zis ca e rupta.
darkangel_ro1
Nu am incercat s-o strang, o sa iau o surubelnita in cruce , si sa dau burduful ala de cauciuc la o parte. Adevarul este ca oglinda e intacta, dupa mine , nu trebuie schimbata, m-am uitat eu dimineata pe la burduful ala, dar mi-era frica sa nu se rupa.....ca de, daca nu am experienta...., deci voi spuneti sa ma uit sub burduf,ca sunt sau este doar un surb care fie numai e, fie s-a slabit.
Ok , os a ma uit maine dimineata, ca acum sunt la munca, ies dupa cinci, cand deja e intuneric afara, si nu se mai vede nik. Multumesc, si in caz de nu asta e problema, sa ma duc la targ, ziceti voi?
Maskatu
Nu se rupe burduful. Eu l-am fortat de multe ori cand am vopsit oglinzile si revine in pozitie. Mai greu acum ca este frig si nu mai este asa maleabil , dar se poate da intr-o parte. Am avut si eu suruburi lipsa/desfiletate. In exterior, in partea de jos sunt 3 surubele mici. Eu gasisem unul chiar in burduf.... din cauza vibratiilor se desfacuse si cazuse acolo. In interior mai sunt cateva suruburi mai lungi care tin toata oglinda, dar la ce ai zis tu adica se da peste cap, nu ar fii decat suruburile din exterior de jos.
darkangel_ro1
Da, ma rog, a fost probabil data peste cap, ca daca o reglez din interior, indiferent, sus ,jos, inainte inapoi, sta pe moment, pana incep si pun masina in miscare, si atunci oglinda vine spre mine.iar in timpul mersului, mereu trebuie sa deschid geamul, si sa o imping catre botul masinii, asta ca sa vad si eu in ea.
Maskatu
Doua posibiliati. Suruburile de afara lipsa, desfliletate, sau ceva rupt daca zici ca a fost fortata.
darkangel_ro1
da. o sa vad , merci mult oricum pentru interventie(din nou). vb.o saptamana usoara va doresc la toti.
j00hn
sigur s-a slabit surubu ala...asa am patit eu. am luat frumos o masinuta daia pe acumulatori cu un cap in stea si am infiletat surubu ala pana ce n-am mai putut sa o pliez nici cu mana smile.gif)
darkangel_ro1
deci, cauciucul ala ,am vazut eu , ca se da usor la o parte, acu, nu stiu daca imi si permite sa bag o surubelnita acolo, sa strang suruburilei.
Maskatu
Gizas! Pune mana pe surubelnita si INCEARCA CA FUNCTIONEAZA !!!! ITI PERMITE sa bagi si 2 surubelnite, poate chiar 3. blink.gif slap.gif
Ivdanyel
Dai cauciucul la o parte si are un surub.
darkangel_ro1
Neata Boys....
Am rezolvat problema oglinzii....erau surubelele slabite.....Va multumesc, ca asta mai imi lipsea acu pe vremea asta .Nu stateam in loc de cumparat oglinzi...mai repede preferam sa mai pun bani, sa iau toba, ca si aia imi face probleme, e. cum?, numai probleme am la masina, pai da. Nu v0am zis alta data , ca m-a pocnit unul, si mi-a facut masina praf...si acum de ceva vreme, tot aud troncanit sub masina, eu zic ca-i toba, care sper s-o fac pana pe 20 decembrie...sa intru si eu in anul nou, cu masina cum trebuie, fara probleme.
Relu_GTT
QUOTE(Maskatu @ 30 Nov 2009, 09:34)
Eu vazusem acum 2-3 luni oglinda de nova (1310 sau super nova, ca doar este aceeasi) la piese auto, si era 70-80 de lei. Daca esti din Bucuresti, si te duci in vitan, poate scoti mai ieftin, eventual sh la taraba sau dezmembrari. Sa dai 80, nu prea are rost, cand sunt atatea centre de dezmembrari.
*


oglinzile de 1310 nu sunt la fel ca cele de nova/sn nu se potrivesc la partea ce vine pe usa

3 Dec 2009, 14:00:
QUOTE(darkangel_ro1 @ 3 Dec 2009, 09:09)
Neata Boys....
Am rezolvat problema oglinzii....erau surubelele slabite.....Va multumesc, ca asta mai imi lipsea acu pe vremea asta .Nu stateam in loc de cumparat oglinzi...mai repede preferam sa mai pun bani, sa iau toba, ca si aia imi face probleme, e. cum?, numai probleme am la masina, pai da. Nu v0am zis alta data , ca m-a pocnit unul, si mi-a facut masina praf...si acum de ceva vreme, tot aud troncanit sub masina, eu zic ca-i toba, care sper s-o fac pana pe 20 decembrie...sa intru si eu in anul nou, cu masina cum trebuie, fara probleme.
*


Inafara de troncanit e si sparta adica face zgomot ?
darkangel_ro1
Cred ca da , sigur e sparta, dar nu stiu care dintre ele. ca am inteles ca sunt doua . trebuie sa vad, sa stiu ce cumpar....stiu doar ca pretul la amandoua este de aproximativ 300 ron.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.