Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: accident!
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
JOHN123
iata definitia ghinionului: sa te trezesti dimineata, sa-ti arunci pruvirea pe fereastra si sa-ti vezi masina, pe care o lasasei cuminte, parcata in fata curtii, intre ronduri, proiectata in pomul de-alaturi: asta mi s-a intamplat mie de ziua nationala; politia m-a sunat ca agasit faptasul dar nu mi-a furnizat nicio data despre el, ci m-a anuntat sa ma intalnesc maine cu el la sediul politiei; nu stau sa insir pagubele (am mai descoperit cateva abia dupa ce agentul plecase si apucase sa scrie autorizatia de reparatii). intrebarea mea este: pot sa impun reparatiile in sediul reprezentantei din oras, caci el a trimis 2 oameni de la un service de cartier sa vada masina si sa-i comunice val pagubelor, iar eu i-am transmis prin ei ca maine, de la agentia de asig. unde are(daca are) asigurarea , vom merge direct la reprezentanta service din oras pentru a stabili ei cat face reparatia (sper sa se trezeasca din mahmureala pana maine...) mad.gif
bogdanmardare
Din ce citisem la sectiunea de Asigurari si Daune Auto, nu poti fi obligat sa faci reparatiile intr-un anume service indiferent din ce motive (preturi mici, decontare directa cu societatea la care este asigurat respectivul). Revin cu link.

L.E. aici un raspuns dat de unul din moderatorii sectiunii Asigurari.
JOHN123
da, multumesc, dar ramane o nedumerire: se pare ca pt. vinovat totul se reduce la drumul de la politie la asigurator, si tot eu trebuie sa umblu pt.reparatii si, poate , sa platesc eventuala diferenta de pret; ba mai mult, daca aleg reprezentanta service din oras, daca nu e agreata de asigurator(?), trebuie sa scot eu toti banii in avans pt reparatii, urmand sa mai primesc ceva din ei dupa toate formalitatile.
si inca ceva:singura varianta (eu nu am casco), e rca-ul lui, al vinovatului; cam ce suma medie acopera un rca (eu estimez paguba la min 2500 ron); dar daca nu are nici rca ? (de la politie am inteles ca ar avea asig. in Spania, de care-nu stiu si nici daca-i foloseste la ceva).
si in final: daca nici macar nu e proprietar cu acte pe masina?
#nu ma judecati ca sunt prea aspru cu el pe ideea ca fiecare dintre noi poate fi in situatia lui, pentru ca nu cred ca cineva sanatos la cap face accident intrand, in rondurile de pe contrasens- ba mai mult ar trebui sa fie multumit ca masina mea a fost amortizorul intre a lui si pomul spre care se indrepta#
Bogyciu
Roaga-te sa aiba asigurare valabila, iar din moment ce ti-a dat asigurarea el nu mai are nici o obligatie fata de tine. Reparatiile le poti face la reprezentanta, dar in general costurile sunt cu 15-30% mai mari decat service-urile obisnuite. Costurile suplimentare, daca vor aparea la finalul reparatiei (adica ce ramane peste val care ti-o da asiguratorul) ai sa le achiti tu. Il poti da in judecata sa iti plateasca diferenta dar nu esti sigur ca vei castiga si ca cel care a cauzat accidentul are venituri declarate din care tu sa primesti cota parte pe o perioada de timp pana se acopera paguba (asa ca las-o balta). Ce iti recomand eu, mergi intr-un service cat de cat, dai la baieti ceva sa iti scoata un deviz cat m ai mare, apoi la asigurator si optezi pt reparatie in regie proprie. Ai sa iei 80% parca din suma care ar decontao normal la service, dar piesele cumparate direct din magazin sunt mult mai ieftine decat te taxeaza ei la service. Apoi iei la pas magazinele cu lista de piese, cumperi de unde e mai ieftin, si mergi la un service unde tretezi direct cu o persoana mai "inalta" pretul reparatiei si calitatea ei.

Ce ai mai exact ca avarii? Si sa stii ca la reprezentanta nu se face "cea mai buna treaba", mai bine gasesti pe cineva priceput cu care sa te intelegi si care sa stie exact ce vrei. Sa nu mai vb de listele de asteptare...

Si ca final, sa nu postezi in "baiat de treaba" daca duci masina undeva, arata-le ca stii ce vrei si cum vrei si sa isi faca treaba cum trebuie! SPOR, stiu ca nu e placut, fratele meu a patit-o sa ii iasa in fata un idiot, a avut paguba destul de mare, a facut-o la reprezentanta(pt ca avea trecere la director a sarit lista de asteptare), a platit si ceva banuti din buzunar ce a fost peste asigurarea lu ala, a fost multumit, si la o sapt sau doua dupa ce a scos masina i-a atins-o cineva in parcare, indoit-zgariat aripa, infundat bara, far cu ureche rupta... ia-l de unde nui pe ala sad.gif... acum a reparat cat de cat sa fie ok si gata, nu ii mai face nimic, pur si simplu nu se merita.
JOHN123
da, mersi; azi, la politie, m-am intalnit cu tipu, care nu are asigurare, am mers cu el la reprezentanta ca s-o repare pe banii lui, mi-a lasat doar nr.de telefon si in timp ce eu lasam autorizatia si c-da de reparatie(pe numele meu), el a vorbit cu mecanicii in atelier si a si disparut; urmeaza sa ma anunte cei de acolo cand au o val exacta (la prima vedere au zis ca poate bate la 4000 ron-suma de care el nu cred ca stie-eu am vorbit cu inginerul, iar el cu mecanicii), iar eu sa merg cu el sa achite un avans; nu-l am la mana decat cu copia BI, caci de la politie nu am inca PV-ul; a ramas ca ma cauta de la politie, acasa, diseara(?)...
Shush
QUOTE(JOHN123 @ 1 Dec 2009, 16:09)
nu stau sa insir pagubele (am mai descoperit cateva abia dupa ce agentul plecase si apucase sa scrie autorizatia de reparatii). intrebarea mea este: pot sa impun reparatiile in sediul reprezentantei din oras, caci el a trimis 2 oameni de la un service de cartier sa vada masina si sa-i comunice val pagubelor, iar eu i-am transmis prin ei ca maine, de la agentia de asig. unde are(daca are) asigurarea , vom merge direct la reprezentanta service din oras pentru a stabili ei cat face reparatia
*



Cine a trimis ? Vinovatul ?
JOHN123
da, el; scuze pt. ambiguitate.
djasu82
ai grije sa nu dai tu din buzunar ... plus cu magari astia din service sunt patit sad.gif bafta !
JOHN123
am primit si PV-ul de la politist (cond. sub infl. alc+alte preocupari in timpul mersului+lipsa asig.=doar avertisment), iar la insistenta mea de a-l lua si pe el sa mergem din nou la service, politistul mi-a zis sa nu ma agit, ca-i plateste patronul belelele. rolleyes.gif
JOHN123
am telefonat la service sa vad daca s-au apucat de treaba si masina mea era in aceeasi stare ca acum cateva zile, cica dureaza min 7 zile pana vor incepe sa vina piesele (initial era vrba de max 7 zile pana cand o voi lua). In situatia in care se tergiverseaza lucrurile, exista un anumit termen (sa zicem, de prescriptie),in care eu ar trebui sa-l dau in judecata, ca sa nu raman cu masina nereparata? De asemenea, trebuia ca el, vinovatul sa deschida c-da de reparatie?; nu cumva se poate folosi de faptul ca eu am deschis-o, invitat s-o fac de inginerul care nu aflase amanuntele?
Pun aceste intrebari pt. ca, sunt sigur, se gasesc pe forum persoane care au trecut prin situatii similare, indiferent de postura in care s-au aflat. wacko.gif
JOHN123
revin: azi am fost la service, masina era aproape gata, i-au schimbat si puntea(deci banuiesc ca bate, cu totul, spre 60 mil), dar se pare ca de ce mi-era frica n-am scapat : individul refuza sa-mi raspunda la telefon, n-ar fi exclus sa fie 'pe-afara'(masina cu care a lovit-o pe-a mea nu era a lui si avea nr. de Spania); in plus, din verificarile mele, nu are venituri-patronul il tinea la 'negru'... sad.gif
cine stie, va rog, sa-mi spuna cat se poate lasa masina in reprezentanta dupa ce a fost reparata?
adită
pana vin banii!
eventual vb cu aia de la serv...(stiu ca se mai practica) sa le lasi cartea masinii sau talonul ca sa iti dea masina sa iti faci treaba cu ea pana plateste nesimtitul ala!
i96nds
Pe RCA la o SLZ poti merge cu reparatia aproape de 2000 de euro fara probleme. Tu zici ceva de gen 1500 euro, care e OK. Dar am impresia ca ziceai ca idiotul nu avea RCA? Nasol.... nu stiu ce sa zic, va fi greu de tine. Mi-e teama sa nu cumva sa stai cu masina reparata luni de zile si sa nu poti sa o iei din service decat daca dai tu bani din buzunar. Iar recuperarea de la golan... peste 4 ani, dupa procese etc. Tu nu aveai si CASCO ? Ca te-ar fi ajutat...
ursu_83
SALUTARE,
am avut un incident neplacut ieri dupa amiaza,cand o domnisoara mi-a taiat calea si eu am izbit-o in plin.
Avarii rezultate:bara fata(spart,rupta etc)grila rupta,capota indoita serios,aripa + contraaripa indoite tot serios,faruri sparte,armatura bara indoita,proiectoare (prinderi rute),bine ca nu au patit nimic radiatoarele(apa+ac).Faza nasoala e ca gagica are rca la ARDAF,care din cate cunosc eu au destule probleme cu deontarea.
am facut rost de o lista cu serviceurile agreate ARDAF...si nu stiu unde sa merg...Autocobalcescu,Serus Auto-reprezentante dacia si alte service-uri independente:

S.C. CICLOP S.A. – DACIA, AUTO IMPORT, AUTOUTILITARE < 3,5 t
Bucuresti, Sos. Giurgiului nr. 260, sector 4

S.C. UNIVERS COM IMPEX S.R.L. – DACIA, AUTO IMPORT
Bucuresti, Sos. Giurgiului nr. 210, sector 4

S.C. EXPERT AUTO CENTER S.R.L. – DACIA, AUTO IMPORT
Bucuresti, Str. Odei nr. 91, sector 4

S.C. AUTOMECANICA SCM U 26 – DACIA, DAEWOO, AUTO IMPORT
Bucuresti, Str.Ancuta Ilie nr.1, sector 4

S.C. MAXIM SERV S.R.L. – DACIA, DAEWOO, AUTO IMPORT
Bucuresti, Str.Cuza Voda nr. 82, sector 4

S.C. NICK SERVICE AUTO S.R.L.- DACIA, DAEWOO, LOGAN, AUTO STRAINE
Bucuresti, Str. Margeanului nr. 11-13, sector 5

S.C. S&M AUTO SERVICE S.R.L.- DACIA, DAEWOO, LOGAN, AUTO STRAINE, AUTOUTILITARE < 3,5 t
Bucuresti, Str. Traian nr.126, sector 3

Sincer chiar nu stiu ce sa aleg...
din experienta dvs. care ar fi cel mai indicat din cele enumerate,si aici ma refer la calitatea lucrarilor(montaj,reparat,vopsit),decontare etc
multumesc.




13 Dec 2009, 17:17:
sper sa reusesc sa fac si ceva poze...
masina fiind cea din semnatura.

13 Dec 2009, 17:18:
ulterior am aflat ca respectiva domnisoara lucreazaa in cadrul firme i ARDAF
Mihai San
salut
de ce nu ti o faci pe casco?
Marian66
bai nene, da chiar sunt singurul de aici care nu are casco la solenza? smile.gif)))
misu78
@ursu_83.... dintre toti cei enumerati, doar cu cei de la Automecanica(cei din Teiul Doamnei) am avut tangente. Nu recomand. La tinichigerie si vopsitorie: VARZA.
ursu_83
mihai san nu am casco....


17 Dec 2009, 19:11:
am auzit de cei de la automecanica ca sunt varza...
oricum astept sa treaca sarbatorile si pe urma ma duc cu ea.
ca si asa e perioada scurta si decat sa imi dea buleala mai bine astept,am masina de serviciu si nu ma deranjeaza ca solenza sta la garaj.

17 Dec 2009, 19:13:
din cate am inteles pe o solenza clima din 2003 stare medie de intretinere despagubesc leje pana la 10.000 de ron.sigur la mine reparatie duce pe la 50-60 mil cu vopsitorie cu tot.

17 Dec 2009, 19:14:
oricum imi pare asa rau ca e avariata...din 2003 nu a avut parte de niciun accident.pacat ca uni iau carnetul pe spaga.
djasu82
si cati nu sunt din bucuresti care iau carnetul pe spaga , am amici care nu se urca la volan sa circule prin bucuresti din cauza ca stiu cum au ridicat carnetul de la capul de creta. Sunt satul de multi pusti gaozari care habar nu au sa tina un covrig in mana si sa-ti taie calea fara a semnaliza s-au sa nu-ti acorde priorietate de dreapta cred ca multi habar nu au ce inseamna .
Oricum acuma cine a facut accident o sa plateasca 10 milioane asigurarea RCA de la motoarele 1.4 si tot a sa ca se multiplica cu 200% indiferent ca l-ai atins pe altu usor sau grav ... e cam ciudat dar asta e . Dupa mine decat sa pape firmele astea de asigurari care nu te pot despaguri in timp rapid cand soliciti ceva mai bine selectam un service si depozitam bani de asigurare la ei asa cum e in afara .Prea multa birocratie si la asigurarile obligatorii nu mai vorbesc de casco...
JOHN123
REVIN: masina e gata de 9 zile, dar individul da din colt in colt: minte ca a facut ordin de plata care are nevoie de 7 zile(?) sa ajunga in service, dar nu stie nici macar nr. OP-ului, care e evident ca nu exista; treaba cu plata de catre patron s-a dovedit a fi o gogorita; singurul aliat se pare ca nu-mi poate fi decat PV-ul intocmit de politist, prin care, cum am mai spus, pentru conducere sub influenta alcoolului, fara asigurare obligatorie, tipul primeste...avertisment, ceea ce arata ca politistul ar trebui sa aibe tot interesul sa-mi dea concursul ca un asemenea PV sa nu ajunga ca proba in justitie.
uragan
Eu te-as sfatui sa-l actionezi in judecata si pe urma va fi obligat sa ti-o plateasca .
JOHN123
Da, asa voi face; daca maine, cand am de gand sa contactez politistul, care vreau sa ma insoteasca la o intalnire cu vinovatul, constat cea mai mica urma de complicitate si nu obtin nimic concret, ma voi intalni cu avocatul, si intentia mea e sa cer si daune morale, pentru ca mi-a macinat nervii cu o seninatate de inconstient, in conditiile in care eu tocmai am iesit dintr-o operatie dificila,dupa care aveam nevoie de liniste pentru refacere mad.gif
misu78
Greu de spus ce s-a intamplat acolo. In mod normal, nici-un politist intreg la cap nu ar fi dat doar un avertisment(conducere sub influenta alcoolului si fara asigurare). Primul meu gand este ca probabil se cunosc sau a primit spaga. Dar pana la proba contrarie..... e nevinovat. Nu cred (din pacate pentru tine) ca vei rezolva ceva fara a il da in judecata.
JOHN123
pentru mine era clar demult ca s-a 'intervenit' pentru el; din pacate, pentru mine, dar sper capana la urma ca si pentru el, ajutorul i s-a dat cu masura, singura problema ce i s-a lasat pe cont propriu fiind diferendul cu mine, desi initial politistul imi daduse asigurari verbale ca se ocupa patronul lui(om f. influent in oras) si de aspectul asta, lucru ce s-a dovedit fals-ar fi fost chiar culmea altruismului, chiar daca am indicii ca transportul respectiv de cheflii, catre dimineata, de la restaurant la domiciile acestora a fost facut la ordinul patronului; interesant e ca masina implicata nu era nici firmei, nici a vinovatului, avea nr. de Spania si, ca sa fiu insinuant, una din marcile preferate aduse din afara ca masini particulare de muulti (pardon:pentru muulti) politisti din oras...

23 Dec 2009, 19:39:
Revin:azi am fost cu politistul la firma unde lucreaza vinovatul, iar acesta din urma i-a spus politistului ca 'se ocupa patronul', dupa aceea m-a intrebat pe mine daca nu cumva am casco(adica : 'ba prostule, chiar ai reusit sa te prinzi ca te-am mintit ca am facut plata?');
politistul, multumit(?) ca a primit totusi un raspuns, face stanga-mprejur si, cu mine dupa el, ne infiintam la service; primesc ordin sa raman in masina,iar el se intoarce dupa 15 min cu un raspuns de conjunctura: au zis ca urmeaza sa se inteleaga cei 2 patroni intre ei si sa-ti iei masina pe incredere(...?)
JOHN123
Cade si aceasta ultima varianta pentru ca, pe langa faptul ca n-as fi putut s-o accept fara siguranta unei plangeri prealabile, prezentarea de catre mine a pv-ului la service a sporit pretentiile responsabililor economici ai acestuia: catre patronul vinovatului (prin subtirimea, abiguitatea si incadrarea neconforma cu textul a sanctiunii), si catre mine, ca proprietar (cica au procedat la inlocuirea multor piese, nu la repararea lor-insa nu eu le-am cerut-o, ci gravitatea avariilor); eu voi deschide neintarziat actiunea in justitie, mai ales ca am acum si un martor care a vazut accidentul si care vine cu inf. care schimba radical datele problemei si explica atitudinea relaxata a vinovatului ( a vinovatului din PV, desigur)...

27 Dec 2009, 19:29:
Hai acum sa va zic una tare de tot: a sunat dincolo la ai mei parinti, bolnavi la pat amandoi, cu ocazia Sf. Stefan, o matusa in varsta (acel tip de matusa binevoitoare care are rezolvari la toate ), si a spus ca, potrivit arborelui genealogic al neamului nostru, suntem pe acelasi nivel al coronamentului cu ... patronul vinovatului (pardon , al 'tapului ispasitor'); evident ca aceasta informatie, care se pare a fi adevarata, m-a amuzat teribil pt. ca era considerata, de buna mea matusa, o cheie in rezolvarea situatiei!
JOHN123
Azi am conceput plangerea si am colectat inscrisurile de anexat in instanta; m-ar ajuta f.tare daca mi-ati putea da un raspuns privitor la faptul daca un nr. de Spania: M+4 cifre e complet (cel trecut in PV), pentru ca nu mi se pare. Multumiri anticipate si 'LA MULTI ANI!' linistiti si fara evenimente rutiere!
JOHN123
Topicul se poate inchide. Un An Nou mai bun decat se anunta tuturor!
b64chr
De ce sa inchidem topicul?
Speram sa ne tii la curent cu evolutia cazului.
uragan
Si eu eram curios de rezultatul final .
JOHN123
Da, scuze, dar ma limitez doar la atat: probabil au aflat ca solicit si daune morale, asa ca am primit aproape simultan tel. de la vinovat si de la service ca-mi pot lua masina pe incredere, ceea ce am si facut, urmand sa-mi retrag si act. din justitie, pe care, ieri am apucat s-o inaintez.
sorin1983
Si uite asa mai scapa unul...
VyRuZ
QUOTE(JOHN123 @ 30 Dec 2009, 12:47)
Da, scuze, dar ma limitez doar la atat: probabil au aflat ca solicit si daune morale, asa ca am primit aproape simultan tel. de la  vinovat si de la service ca-mi pot lua masina pe incredere, ceea ce am si facut, urmand sa-mi retrag si act. din justitie, pe care, ieri am apucat s-o inaintez.
*


Părerea mea e să nu retragi nimic până ce nu plătește omul banii către service. În clipa în care service-ul spune "Gata, s-a plătit suma de..." și îți arată dovada, de abia atunci, DACĂ VREI, poți să îți retragi cererea de dare-n judecată. Înțelegi motivul, nu? smile.gif
ursu_83
feriti-va de asiguratii ardaf...am masina la service dinainte de craciun,si dupa ce au desfacut baietii masina au mai gasit piese avariate care nu erau trecute pe nota de constatare de la Ardaf....se fac 2 saptamani decand s-a cerut acord pt reconstatare si nimik....ii sun in fiecare zii,si le zic sa dea reconstatarea si ei zic mereu sigur ca o sa da....si tot nimik.
ARDAF=jale mare.

4 Jan 2010, 14:55:
unde mai pui ca e si service cu decontare directa ARDAF.
dauna e destul de maricica...
-capota,faruri,grila,radiator apa,bara,proiectoare,aripa stg,contraaripa,semnale,armatura bara,lonjeron usor deformat,ochelar faruri...
am mai intrebat odata...cam care e plafonul maxim de depagubre pe rca la SOLENZA CLIMA 2003 cu 72.000 km???????
in ideea sa nu fie declarata dauna totala.

4 Jan 2010, 14:56:
si eu sa astept ca fraieru reconstatrea:(

4 Jan 2010, 14:58:
cam astea ar fi cateva poze
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.