Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mobilier baie
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
Rafi
ultima speranta dacia club biggrin.gif problema sta capra rau nu gasesc sa fac mobila la comanda..adica am gasit o firma care face mobila speciala pentru baie adica din MDF dat cu lac si alte alea dar intervine $$$$ vrea 5800ron pe 3 corpuri relativ mici cel mai mare avand 150/75/40 restu mici dulapioare mi-se pare exagerat pretul...totusi m-am dus in toate magazinele gen dededraci....bricodraci biggrin.gif .... acolo gasesc numai mobila stas dar e normal + e facuta aiurea adica usile sunt facute din MDF lacuit cea ce este bine iar restul lateralele...spate sunt probabil tot din MDF dar nu lacuit si se vad canturile...pana la urma mi-sa pus pata sa fac din MDF normal nu lacuit dar nu vrea nimeni sa faca pentru ca ei spun ca nu rezista la umezeala aici mi-se pare putin trasa de par toata treaba bun umezeala cand faci baie da ok dar in bucatarie ce mai zici cand spre exp acum de sarabatori se gateste in draci si sunt aburi mai rau ca in baie...acolo cum rezista mobila wink.gif sa nu mai zic de apa care se face in jurul chiuvetei...ce as vrea eu de la voi smile.gif niste pararei sfaturi care cum aveti mobila in baie sau niste persoane cu care ati lucrat..raman dator drunksinging.gif
Merced
5800 RON? Sigur n-ai vrut sa zici 580? ohmy.gif
daciafan
nu rezista la umezeala
vis-a-vis
Pai ce ai auzit pana acum, pot sa-ti zic si eu. Mobilierul nu rezista in baie pentru ca aburul ala sta mai mult pe suprafata, se creaza un soi de condens. Moartea pal-ului dar si a mdf-ului, e apa. Daca dai cu apa si o stergi repede, nu-i problema, dar daca o lasi sa musteasca, mai ales la imbinari, va traga apa asa cum trage un biscuit bagat in ceai.
La bucatarie e locul mai aerisit, geamurile mai mari, aburul ala dispare repede. In afara de masti de chiuveta distruse de apa care a curs de la furtune sau scurgere, eu n-am vazut alte corpuri distruse.
In schimb, cam toate corpurile de baie, alea din jurul chiuvetei, le-am vazut macinate mai ales la partea de jos.

Eu unul stiu din ce mi-as face mobilierul de baie, dar uite ca nu vreau sa divulg. tongue.gif
b76bgaarh
textolit?????

lemn masiv????

metal???
vis-a-vis
Cred ca merge si tego biggrin.gif

2 Dec 2009, 20:19:
Sau sticla...
Iulikk
Din sticla are o verisoara de-a mea. E frumos la inceput, dar dupa aia tre sa cureti in prostie, ca sa nu se umple de urme de calcar....
Marty
Inca o masina de spalat distrusa de calcar
vis-a-vis
Calcarul din aer, nu asa wink.gif
Serje
QUOTE(Merced @ 2 Dec 2009, 19:55)
5800 RON? Sigur n-ai vrut sa zici 580?  ohmy.gif
*



Mobilier de baie facut la comanda cu 580? radmasa.gif Nici luat de gata nu gasesti la pretu asta ceva cat decat ...

Unul facut din lemn de tei nu ar merge?
Merced
Da' nici 5800 nu as da pe un mobilier de baie cat as trai. Cu vreo 1500 de lei peste suma asta am cheltuit per total in vara renovand apartament de 4 camere si aproape 90mp. ohmy.gif Cu termopane cu tot, as mai adauga. blink.gif
N-as concepe sa dau pe mobilier de baie aproape 60 de milioane. Mai ales din MDF. Mi-am facut un pat la comanda din PAL, si am dat pe el 400 de lei(il si cunosteam pe om, dar na... 04.gif ).
Apropo, poate-s eu un pic nebun sau am baiele prea mici, da' ce-i nevoie asa de mare de mobilier in baie? Am o etajera de plastic dupa usa, de tinut detergenti, solutii de curatare si alte chestii de genu' asta, un raft de plastic pe colt langa cada, de pus sampoane, sapunuri, etajera de la oglinda si mi se pare suficient.
IRONICK
QUOTE(vis-a-vis @ 2 Dec 2009, 20:25)
Calcarul din aer, nu asa wink.gif
*
Pai daca suspenda cu ata niste pastile de calgonit prin baie io zic ca scapa de calcar.
Rafi
QUOTE(Merced @ 2 Dec 2009, 21:43)
Da' nici 5800 nu as da pe un mobilier de baie cat as trai. Cu vreo 1500 de lei peste suma asta am cheltuit per total in vara renovand apartament de 4 camere si aproape 90mp.  ohmy.gif Cu termopane cu tot, as mai adauga.  blink.gif
N-as concepe sa dau pe mobilier de baie aproape 60 de milioane. Mai ales din MDF. Mi-am facut un pat la comanda din PAL, si am dat pe el 400 de lei(il si cunosteam pe om, dar na... 04.gif ).
Apropo, poate-s eu un pic nebun sau am baiele prea mici, da' ce-i nevoie asa de mare de mobilier in baie? Am o etajera de plastic dupa usa, de tinut detergenti, solutii de curatare si alte chestii de genu' asta, un raft de plastic pe colt langa cada, de pus sampoane, sapunuri, etajera de la oglinda si mi se pare suficient.
*


este relativ destul de mare baia smile.gif nici eu nu vreau prea mult mobilier dar trebuie ca au inceput sa se adune prea mult chestii si arata urat ba puse pe masina de spalat pe pe margine de la perete a cazi....etc wacko.gif

<span class='edit'>3 Dec 2009, 00:57:</span>
QUOTE(Serje @ 2 Dec 2009, 21:38)
Mobilier de baie facut la comanda cu 580?  radmasa.gif  Nici luat de gata nu gasesti la pretu asta ceva cat decat ...

Unul facut din lemn de tei nu ar merge?
*


gasesti la 580 gata facut(doar un corp anume ala de la chiuveta care este si cel mai mare) dar exact cum v-am spus doar usile facute din MDF lacuit iar restu mdf simplu si deci nu am facut nici o afacere..
sorin1983
Eu am cumparat facute gata... sunt lacuite usile si in rest nu... se tin bine deocamdata si au aproape un an(pardon 2 ani). Baia si wc de serviciu nu au geamuri doar ventilatoare. Si au costat destul de putin, nu or fi ele dupa neckermann dar si aia au dat faliment radmasa.gif
Rafi
QUOTE(Merced @ 2 Dec 2009, 19:55)
5800 RON? Sigur n-ai vrut sa zici 580?  ohmy.gif
*


nu......chiar 5800ron acelas soc l-am avut si eu... laugh.gif si asta nu este nimic am dat de uni vroiau pe un simplu dulapior de 40x40x80 doar 300E radmasa.gif dupa o iesire foarte diplomatica care am avut-o acolo in care am spus da ce are draci pe el 173.gif mi-a explicat omu ca se da cu nu stiu cate straturi de lac sa aiba finisaju ala "gen" de oglinda dupa care i-am spus ca am oglinda si nu vreau sa imi fac freza in mobila i-am zis sa scada din straturi si am ajuns la ala mat adica doar 1 strat acolo a revenit pretul la "normal" cica doar 150E....deci cine este interesat sa sparga bani pentru mobila le recomand eu firma biggrin.gif nu stiu cum dau de ei dar ii aleg radmasa.gif
Marius97fer
termopal cu cant abs 2 mm peste tot. daca vrei discutam pe PM si iti fac un pret mult sub cei 5800 de roni aberanti.
Diac
Ar merita si o vizita la IKEA, KIKA, ELVILA, ca MOBEXPERT cred ca iese din schema din motiv de preturi. De exemplu eu am luat de la IKEA un dulapior suspendat cu usile acoperite cu oglinzi la aproximativ 150 RON. Cred ca e din PAL insa de doi ani nu s-a umflat deloc. La fel si ai mei si-au luat doua dulapuri pana in tavan si nu sunt probleme. Ce-i drept nu au ajuns niciodata sa fie stropite cu apa.
Avantajul la mobilele din magazin e ca dispun si de ceva garantie, altfel la cele facute de mester "Mergem pe incredere" wink.gif
Micutzu_BH
Daca ai geam la baie nu-ti fa probleme din cauza aburilor ca aerisesti dupa ce faci baie. Eu am un corp facut din PAL simplu de vreo 4-5 ani si n-am nici o problema; e adevarat ca nu e situat langa cada. Recomand cu incredere un meserias bun si PAL simplu; iesi mai ieftin si daca vrei in 3-4 ani poti sa-l schimbi fara probleme.
Bafta!
TheFastOne
PAL melaminat si canturi ABS lucrate ingrijit, corpuri cu picioare reglabile inalte (10 cm) si nu vei avea probleme. Eu as opta pentru mobilier din inox si sticla.
Diac
inox si sticla wacko.gif fara suparare, dar parca ar fi mobila de spital.

Cred ca un studiu amanuntit al catalogului IKEA ar lamuri problema si simplifica mult treaba.






klaus
Diac, mai mergi si tu prin IKEA. Sa numeri zerourile de la preturi, nu de alta...
catalin-g3
Si nici cu kika nu imi e rusine cand vine vorba de preturi...
Diac
QUOTE(klaus @ 3 Dec 2009, 13:14)
Diac, mai mergi si tu prin IKEA. Sa numeri zerourile de la preturi, nu de alta...
*



Le-am numarat destul pe bonuri. Si ce-i drept, in ultimul timp am observat o crestere cu 20 - 30% a preturilor pe la IKEA. mad.gif Sau poate chiar mai mult.

Apoi se mai studiaza problema, se mai "epureaza" smile.gif optionalele. smile.gif Se mai poate umbla si pe la variantele de decor, care pot chiar dubla pretul final.
Ca la alegerea unei masini, nu ? smile.gif
Recunosc ca sunt un fan IKEA oarecum fundamentalist. Cred ca marea majoritate a mobilelor de acolo ofera un bun raport calitate pret. Barem multe solutii de imbinare mi se par foarte inteligente si chiar solide.
Rafi
QUOTE(TheFastOne @ 3 Dec 2009, 12:22)
PAL melaminat si canturi ABS lucrate ingrijit, corpuri cu picioare reglabile inalte (10 cm) si nu vei avea probleme. Eu as opta pentru mobilier din inox si sticla.
*


arata foarte bine o baie fie ia mare sau mica facuta cu elemente de mobilier din inox si sticla dar baia trebuie facuta cap coada adica de la faianta si gresie pana la mobilier trebuie pastrata o anumita tema...eu vreau doar niste spatii de depozitare care sa fie cat se poate de functionale pana la ultimul cm si sa arate bine plus sa reziste in timp asta e cea mai mare problema...
Micutzu_BH
Ia pune tu poze cu baia sa vedem culoarea gresiei si-a faiantei, desi eu raman la ideea mea PAL (alb) simplu si-un meserias bun ti-ar rezolva problema. smile.gif
zax
am vazut in Hornbach ceva mobilier de baie foarte fain, ce parea facut cu simt de raspundere si din materiale rezistente la apa. Insa si pretul e pe masura. Din pacate, nefiind interesat am trecut repede pe langa ele si n-am retinut o valoare dar stiu ca mi s-au parut mari (de fapt tocmai asta mi-a atras atentia si d-asta m-am oprit si m-am uitat putin la acel mobilier)
b76bgaarh
erau facute sa rezi 10561582.gif ste la cutremure nu....
zax
nu, la apa...
te mananca pielea?
TheFastOne
QUOTE(Diac @ 3 Dec 2009, 12:35)
inox si sticla  wacko.gif  fara suparare, dar parca ar fi mobila de spital.

Cred ca un studiu amanuntit al catalogului IKEA ar lamuri problema si simplifica mult treaba.
*


Si mobila de melaminat alb ce-ti inspira altceva decat mobila de spital ?
Ma refeream la ceva in genu' asta :
user posted image
Dar iti recomandam mai sus ceva de genul asta, adica pal melaminat si canturi ABS. Culoarea ti-o alegi tu, dau poza asta ca exemplu de amplasare, montare si model de material:
user posted image
Merced
Pentru ceva ca-n poza omu' care mi-a facut patul nu cred ca ar cere mai mult de 1000 de lei. Pana la 5800 e cale lunga....
Marty
QUOTE(TheFastOne @ 3 Dec 2009, 23:36)
Culoarea ti-o alegi tu, dau poza asta ca exemplu de amplasare, montare si model de material:
user posted image
*

Ce bai mari au unii... sad.gif
Merced
Uite pat din PAL la 400 de lei. Si sub saltea are tot PAL, plus "fagure" din acelasi material care sta direct pe sol. Practic daca scot salteaua pot sa topai cu suta mea de kile peste bucatoaiele de PAL si nu se clinteste. Imi pare rau ca n-am poze cu mobila facuta sefului de la munca, de acelasi om, mobila de sufragerie superba(pentru una din PAL), care sigur n-a costat mai mult de 2000 de lei.
Rafi
deocamdata am gasit o alta firma pe viilor... le-am dat schita sa vad ce scor baga biggrin.gif
Rafi
hehe maine vine mobila biggrin.gif pana la urma am gasit pe cineva...1600ron toata afacerea
koldun
QUOTE(Rafi @ 22 Dec 2009, 16:25)
... biggrin.gif  pana la urma am gasit pe cineva...1600ron toata afacerea
*


user posted image

tongue.gif
Rafi
ala cred ca face ceva piese de interior pentru un Rolls Royce sau Bentley tongue.gif
Merced
Sa pui poze.
G I M
Deci rezista palul cu cant abs in baie sau nu? Am fost in toate magazinele mari si nu am gasit nimic pe plac la un pret decent.
cdadan
Daca e hidrofugat, rezista.
Pal simplu, melaminat? Daca ai o baie bine ventilata, poate ca ar rezista in zone mai ferite, gen dulapior suspendat.
G I M
Da, pal melaminat. Oare daca il lacuiesc este mai ok?
cdadan
Nu prea cred. Probelma nu-i pe suprafata, cu pe laturi. Pe acolo trage umezeala si se umfla. Chiar daca abs-urile sunt lipite impecabil, exista laturi care se imbina fara cant.
Vezi pe piata, poate gasesti pal hidrofugat si melaminat. Cei care fac mobilier de baie din ala folosesc.
bmwh548
Toate lateralele se pot cantui. Du-te la un depozit de pal cu niste schite si zi-le ce iti trebuie.
cdadan
Mda, si la urma iese o lucrare beton.
nWo
Din 2009 am in baie mobilierul din poza de mai jos. E cumparat de la Bricostore si se prezinta foarte bine dupa 4 ani. Nu are deformari sau alte defecte de la umezeala din baie. Eu ma declar multumit de alegerea facuta, mai ales ca nici pretul nu a fost cine stie ce. Undeva la 1000 de lei parca. Ca model, cred ca se numeste Onda, dar nu sunt sigur.
bmwh548
QUOTE(cdadan @ 13 Jan 2014, 00:36)
Mda, si la urma iese o lucrare beton.
*



Daca nu ai doua maini stangi ca sa nu fii in stare sa asamblezi niste bucati de pal iese absolut ok.
iulia_boris
Da' cata-i baia ai ,nene? ohmy.gif
Markos
Mai nasol e atunci cand ai 3 bai maricele. Te cam usuca la buzunar sad.gif
G I M
E frumoasa daca ai si unde sa o pui. Cum baile la bloc nu sunt asa generoase trebuie sa ne limitam.
cdadan
QUOTE(bmwh548 @ 13 Jan 2014, 11:23)
Daca nu ai doua maini stangi ca sa nu fii in stare sa asamblezi niste bucati de pal iese absolut ok.
*


Nu stiu cum iese imbinarea cu abs la mijloc, estetic sigur iese prost. In plus oricum se dau gauri pentru eurosuruburi, iar pe acolo palul e expus. Daca ai umezeala, se umfla.
corbex
Exista niste placi dintr-un fel de rasina, folosite la placari esterioare. Hidrofuge, desigur.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.