Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Geamuri colorate - ionizate/ fumurii
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Anonymous
Am vazut multe dacii de toate felurile cu geamuri de-alea semioglinda, le stiti si voi sigur. Unde se face asa ceva ? Si cum fac baietii , iti da geamul jos si-ti pune altul " afumat " sau ti-l " afuma " pe al tau ? Ca tare misto mai arata luneta la dsn colorata asa ...
paulp
QUOTE
Am vazut multe dacii de toate felurile cu geamuri de-alea semioglinda, le stiti si voi sigur. Unde se face asa ceva ? Si cum fac baietii , iti da geamul jos si-ti pune altul \" afumat \" sau ti-l \" afuma \" pe al tau ? Ca tare misto mai arata luneta la dsn colorata asa ...

Nu stiu unde se face asa ceva, dar in schimb stiu sigur ca in noul Regulament nu ai voie cu asa ceva.

Sint admise doar geamurile colorate din fabricatie (cu grad de transparenta de minim 75% cred). :idea:

Am deja citiva prieteni care si-au defoliat geamurile pe motiv de avertisment.
Anonymous
Poate am fost inteles gresit. NU VREAU FOLIE PE GEAM . Am avut si se decoloreaza si muncesti degeaba ca in citeva luni nici nu se mai cunoaste.

Plus ca eu am vorbit cu oameni care si-au luat masinile din fabrica cu geamuri de-alea, si chestia cu regulamentul, iarta-ma te rog frumos paulp , era singura prevedere care n-am incalcat-o pina acum, ca sint geamurile colorate la masina.
paulp
QUOTE
Poate am fost inteles gresit. NU VREAU FOLIE PE GEAM . Am avut si se decoloreaza si muncesti degeaba ca in citeva luni nici nu se mai cunoaste.

Plus ca eu am vorbit cu oameni care si-au luat masinile din fabrica cu geamuri de-alea, si chestia cu regulamentul, iarta-ma te rog frumos paulp , era singura prevedere care n-am incalcat-o pina acum, ca sint geamurile colorate la masina.

OK. Nici eu nu mor dupa regulament (altfel n-as avea cauciucuri de 185, praguri false, pleoape la faruri si halogene de 100W). Ma voi interesa unde se face ionizare (ma bate si tata la cap sa-si ionizeze geamurile la berlina asa ca...)
Tudor B
Eu posed o DSN Europa si am geamurile ca la Nova (nu sunt verzui) si as vrea sa le ionizez (daca asa se zice) sa arate ca la celelalte DSN poate pe spate si luneta putin mai mult. Nu vreau sa pun folie. Stiti unde se face asa ceva?
AlexV
daca dadeati si voi un search pe forum gaseati adresa si cum se ajunge la acea firma in vreo 5 locuri. plus cum se fac, cat dureaza, cat costa...

so topic closed
AlexV
dragi forumisti, imi cer scuze ca v-am inchis topicul, nu am vazut ca sunteti din provincie, dar nici unu din voi nu a mentionat. eu m-as uita si acolo sub nume numai ca sunt multi care nu vor sa se stie de unde sunt.

specificati si voi unde ce si cum, ca voi vreti info nu trebuie alti sa alerge sa afle.



in bucuresti si pitesti exista sigur firme de asa ceva. amandoua se cheama Gip service daca nu ma insel.



cam atat.
Tudor B
Mersi ca ai redeschis subiectul. Pe mine m-ar interesa ,daca stie cineva, o firma de prin N-V tarii.
uzispeed
Dar prin Timisoara stie careva?
rontzy84
fratzilor ca sa ionizati geamurile trebuie sa va ducetzi pe valea cascadelor shi e firma mare GIP.Io m-am interesat pt supernova mea shi pt toate geamurile in afara de parbriz imi ia 1.750 000lei.pe spate sunt 70% shi pe fatza 30%.

pashte fericit la toata lumea icon_mrgreen.gif
SYL
Si pt cine intereseza la GIP se pune si folie. Toate geamurile (exceptind parbrizul) costa 100 euro.
Liviu
Banuiesc ca te referi la FOLIE 3M .. din aceea omologata nu ?? ... si iti da si hartie la mana .... da sau nu ??
SYL
Da, folia e omologata si iti da hartie la mana, dar nu e 3M, e altceva; de fapt aceste 2 tipuri de folii sunt singurele omologate RAR (3M si cea oferita de GIP).
RoboCor
se face la iesirea din ploiesti inspre tatarani(adica inspre bucuresti) si costa ca 250de mii pt. fiecare geam. si iti dau si un abtibild care se pune pe geam si scrie ceva de certificare RAR. :wink:
irinel75
la berlina mea am facut si eu

la pitesti pe strada g cosbuc..telefon 0248288080, se da autorizatie RAR..iti da geamurile tale jos, le afuma si le pune la loc..daca vii cu masina noua scoasa din fabrica iti da geamurile tale jos si pune unele gata facute (tot noi).operatia de ionizare dureaza o ora si 10 min

preturi:

Berlina dacia 845.000(manopera inclusa)

Matiz 2 mil

opel 3.400 mil

pasat 4.500 mil cam atita stiu
spidmann
am intrebat la rar si zice ca e legal cu ionizare 25% spate si 15% pe fatza(lateral bineinteles...pe parbriz doar parasolar:) )...cu conditia ca firma care ionizeara sa fie agreata rar...adica sa fie autorizata...sa puna folia aia cu nu stiu ce emblema...stie aia:P se poate face la craiova(service gip) pitesti etc smile.gif



folia se pune...se is amenda...se da jos...e ieftina dar i se adauga si amenda tongue.gif...sau nu...')
Alex NOS
Exista folie certificata RAR in Craiova? Unde?

Ca am inebunit cautind pt ca nu vreau sa mi le ionizez.Nu imi place culoarea

aceea auriu-galbui deloc...
spidmann
culorile geamurilor fumurii ?



nu-i adevarat ca daca-s ionizate is argintii sau aurii!

daca-i firma klumea...are mai multe nuatze...



adica negru,maro,verde,albastru...astea-s nuantele pe care le au la firma din craiova...dupa cum mi-au zis cind am discutat...pretul ar fi 1.500k

banuiesc ca la pitesti la mama masinilor tr sa fie la fel sau mai bine,nu?tongue.gif

si in mod sigur in bucuresti...cluj...timisoara...arad...adevarate cuiburi de smekeri:))p



cam atat !smile.gif
spidmann
era vorba de folia aia cu holograma sau cum ii zice...ca s astie omu ca firma de ionizeaza-i omologata!!!



nu era vorba de folia de pe geamuri...



de folia de geamuri stiu ca se pune mishto la timisoara...si ca-i mai ieftina decit ionii...si ca se poate da si jos cind te plicti de ea...si din auzite stiu c-ar cam fi NELEGALA...
Mad MAX
Hmmmm ..... astia din craiova zici ca ionizeaza si in culoarea negru? interesant ...

Tu esti din craiova? Pretul de 1.500 k este pt toate geamurile? (25% cu 15% ??? sau cum?)

mersi



numa bine
kky
In bucuresti la GIP in Militari itzi ionizeaza pe fata 30% si spate 70% pe auriu. Costa 2 mil lei.Eu sambata am fost si a durat toata operatiunea 3 ore.Avand in vedere ca 30% pe fata e cam putin am vb cu SEFU si l am rugat sa faca macar 50% si mi a zis ca NU ESTE POSIBIL pt ca NU AU VOIE.MILITIA A ZIS CA MAX 30% fata si 70% spate.



Drept urmare daca cu SEFU nu am rezolvat nimik am trecut la a doua varianta adika am vb cu baietii care ionizau geamurile.Si dupa cum bine stii traim in ROMANIA si SHPAGA e la putere cu 500.000lei(cred ca se putea si mai putin,dar........) mi au facut baietzii 40% pe fatza(e o diferenta destul de mare). biggrin.gif :wink:
GeorgeB
arata superb masina wink.gif



vreau si eu :cry:
Marty
QUOTE
arata superb masina wink.gif

vreau si eu  :cry:

Da, da' tu vrei GALBEN !!!!! :U :U
kky
Vrea cineva sa vada poze??? smile.gif laugh.gif
Mad MAX
pai .... da.
spidmann
da 1. Am intrebat baietii d'acolo si se zice ca ionizeaza in mai multe nuante...nici mie nu-mi plac argintii/aurii...si am intrebat de negre..etc si zice ca este smile.gif..pe lista...



da 2. Costa 1.500k toate geamurile...(in afara de parbriz:P) cu 25% in spate si 15% in fatza...sau mai putin...dupa preferinte:)...



cam asa s-aude...plus ca pun si folie(autorizat etc.)...ceea ce se keama mai ieftin tongue.gif
SYL
QUOTE


500.000lei(cred ca se putea si mai putin,dar........)  

Da, se putea si mai putin, adica 50-100k.

...Banuiesc ca pe spate ti-au facut 80-90%
Bogdan_1981
Salut!!

stie careva o alta firma care ionizeaza geamuri in afara de cea din Militari ???

am fost la ei si sefu' ma refuzat pt. ca am o nova din 96' .

motivul: daca se sparge luneta nu prea mai gasim alta... bla bla bla...intra apa ....si tot asa.

daca ma puteti ajuta va rog sa ma contactati cat mai repede ca vreau sa imi ionizez geamurile ( nu imi place folia ) .

multumesc
Bogdan_1981
AlexV,

salut !!

mai stii si alte firme care ionizeaza geamuri in afara de cea din Militari ( Vale Cascadelr) ??

daca DA da-mi si mie adresele sau numerele de telefon .

am o nova din 96 ' si nu au vrut sa imi ionizeze geamurile din motiv ca e greu da gasit luneta in cazul in care se sparge su intra apa dupa ce le lipesc la loc .

merci frumos si scuze pt deranj.

Bogdan
SYL
In general dealerii au si ei in oferta ionizarea geamurilor, dar dupa demontare ei duc geamurile tot la firma GIP (spre exemplu asa face LatinEfe). Nu sunt sigur, dar parca Adras au cuptorul lor la care ionizeaza geamurile.

Daca nu gasesti in Bucuresti, incerca la Pitesti....sau in cel mai rau caz iti ionizezi doar geamurile laterale si la spate iti pui perdelute/parasolare (sau cum naiba se numesc).
bogdan_o
Incearca folie cu efect de ionizare. Liviu are asa ceva, e in degrade si se vede super. Nu mi-a venit sa cred ca e folie. Incearca sa ii dai un mp lui sa il intrebi unde si-a pus asa ceva, ca eu nu mai tin minte.
robertt
legea spune ca nu ai voie cu folie, indiferent de care e.
daca vrei sa te coste mai putin ionizarea geamurilor mergi cu ele in brate(sfat in special pt. nova din 96). te costa cu aprozimativ 25% mai putin. la s.c GIP s.rl. din Buc(Militari) le-am facut pe primele de pe berlina. au iesit super si am si o tidula care atesta omologarea si agreerea R.A.R. cu toate astea ai sa mai gasesti si militieni pe strada (vorbesc din experienta).
klausu25
QUOTE(kky @ 9 May 2004, 10:31)
In bucuresti la GIP in Militari itzi ionizeaza pe fata 30% si spate 70% pe auriu. Costa 2 mil lei.Eu sambata am fost si a durat toata operatiunea 3 ore.Avand in vedere ca 30% pe fata e cam putin am vb cu SEFU si l am rugat sa faca macar 50% si mi a zis ca NU ESTE POSIBIL pt ca NU AU VOIE.MILITIA A ZIS CA MAX 30% fata si 70% spate.
Drept urmare daca cu SEFU nu am rezolvat nimik am trecut la a doua varianta adika am vb cu baietii care ionizau geamurile.Si dupa cum bine stii traim in ROMANIA si SHPAGA e la putere cu 500.000lei(cred ca se putea si mai putin,dar........) mi au facut baietzii 40% pe fatza(e o diferenta destul de mare).      biggrin.gif    :wink:
*




Si ti-au mai dat si autorizatie?
Sorin_bsp
puneti si voi o poza cu geamuri ionizate care are ca vreu sa vad si yo cum arata. ma bate gandu si pe mine, da ma bate rau. Zicea cineva ca are pe spate 70% si pe fata a dat spaga la angajati si are 40%. poti sa pui o poza sa vadi si ochiu nostru?
aicidincolo
mai, in pitesti,
Telefon 0248/288080
adresa george cosbuc nr 21
pitesti
ionizare 5 geamuri 70%+luneta spate 30% fata 900.000
cine vrea sa puna bani la benzona eu o sa plec in 6 7 zile sa le fac acolo, va luati geamurile si mergem cu masina mea (sunt in buc)
Y! mess AICIDINCOLO

mai vb.
klausu25
Adresa si nr de telefon sunt de la firma Send'92?
edyus
QUOTE(klausu25 @ 13 Jun 2005, 04:30)
Adresa si nr de telefon sunt de la firma Send'92?
*



vezi aici : http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=2775&st=120#
pastrama
Cum draq ati gasit voi ionizare cu 1-2-3 milioane????????????Io sunt din Cta si am fost in 2 locuri sa intreb si cand am auzit preturile am luat-o la fuga:folii omologate RAR pt Supernova 5 milioane luneta+laterale.De ionizare nu m-am mai interesat ca banuiesc ca e vreo 8.Daca e cineva din Cta cu geamuri ionizate sa-mi zica si mie cat a dat.
thunder
Daca intrebai poate gaseai la un pret acceptabil ... oricum 8 mil e aberant de scump o ionizare ... maxim 2 mil ... dar deja la banii astia trebuie sa te serveasca si cu o cafea pana iti fac geamurile
Oricum folia este mai scumpa sau mult mai scumpa decat ionizarea
pastrama
E uite k la asta nu m-am gandit.Io eram sigur ca ionizarea e mai scumpa.O sa ma duc sa intreb.
RGL2005
ciao,scuze dar stie cineva cam cat costa sa iti pui geamuri electrice???? macar pe fata????
pastrama
Da un search si afli sigur.
robertt
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=161

totul despre geamuri electrice
Jack Daniel's
Da niste poze nu pot fi postate ?
juristul2000
Am sa pun mai jos raspunsul de la politia rutiera constanta referitor la foliile auto,raspuns care sincer ma pune pe ganduri in legatura cu pusul de folii pe geam

Va pot comunca ca in legislatia actuala, prevederile sunt destul de clare, prin interdictia montarii la autovehicule a parbrizelor, geamurilor laterale sau lunete care sa restranga sau sa estompeze vizibilitatea atat din interior cat si din exterior.(art.181 pct.11/H.G.85/2003)
Exista un protocol intre I.G.P.R si R.A.R.cu privire la aplicarea unor folii ce indeplinesc anumite caracteristici, iar unitatea care aplica aceste folii este obligata sa elibereze un certificat de conformitate, insa problema este destul de spinoasa, atat timp cat in prevederea legala nu se specifica si posibilitatea aplicarii unor folii care sa indeplineasca anumite conditii.(ma refer la cea cu vizibilitate minim 70%), iar in situatia in care s-ar ajunge in fata unui judecator, cred ca legea ar avea castig de cauza.
Asteptam sa intre in vigoare noua legislatie rutiera si poate atunci vom putea vorbi la modul concret.
dacicuss
Domnu' jurist...daca ai de gand sa-ti pui folie, pune la o firma avizata RAR cum s-a mai spus pe aici si nu trebuie sa stai pe ganduri dupa raspunsul alora...doar esti jurist, nu?!? Sunt firme ( eu stiu) care-ti dau un certificat dupa aplicarea foliei cu care te justifici in fata militienilor.
juristul2000
QUOTE(dacicuss @ 6 Dec 2005, 13:11)
Domnu' jurist...daca ai de gand sa-ti pui folie, pune la o firma avizata RAR cum s-a mai spus pe aici si nu trebuie sa stai pe ganduri dupa raspunsul alora...doar esti jurist, nu?!? Sunt firme ( eu stiu) care-ti dau un certificat dupa aplicarea foliei cu care te justifici in fata militienilor.
*


Pai chiar pe considerentul ca sunt jurist am cerut aceasta lamurire de la politie,ca sa stiu cum stam.Pe langa avizarea rar mai trebuie sa ai ceva la mana in fata la dl politist ca astfel te arde cu avizare cu tot. Partea proasta e ca dupa ce-ti ia talonul mai trebuie sa dai si folia jos si ............
dacicuss
Stii matale sigur ca te arde?!?No offence, da' esti gresit informat de catre organ ( politie, sa nu se interpreteze biggrin.gif ) Domnu', nu ai inteles...pe certificatul ala ce ti-l da firma autorizata RAR sa monteze folia respectiva ( de ex. 3M, asta stiu eu o marca avizata) scrie tot ce ai nevoie pentru a circula in liniste cu masina. Punct ! Restul e bla-bla ! Am un amic ce are pe 3 masini montate folii si n-a avut nici cea mai mica problema...si mai si iasa din tara cu masinile, desi auzisem ca in nu stiu ce tari sau tara din vest te cam iau la intrebari...no, asta e tot a 2-a saptamana plecat si nu are nici o problema...si daca asta nu stie legislatie...hehe!
Si, conex sau nu, sper sa nu fiu off topic, ca vad ca multi isi tot imbunatatesc masinile: au aparut in trafic dubitele de la RAR care,impreuna cu politia, va iau la purecat. Daca v-ati dotat cu alte gume decat cele inscrise in talon masina, va suspenda talonul, iar RAR, etc..plus amenda. Asta e...io am platit o taxa la RAR 46 RON parca si cu bunavointa lor mi-au mai trecut in cartea masinii 3 dimensiuni de gume cu care pot circula. Am o copie la mine tot timpul si e OK wink.gif ...de fapt, s-a mai discutat pe un topic...
baloo
Doresc sa cumpar o supernova care are geamurile ionizate. Nu cunosc ce grad de ionizare au.
Tipul zice ca asa a luat-o din fabrica dar nu e mentionat in nici un act al masinii asa ceva.
O sa am probleme cu cei de la RAR la inmatriculare?
DragosP
Dacă e Clima sau Campus, alea vin din fabrică, într-adevăr, cu geamurile puțin ionizate. Și nici nu scrie în talon sau în altă parte, cel puțin la mine...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.