Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nivel ulei ridicat
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Goa
Totul a inceput cu o mare balta de ulei sub masina. Era de la semeringul palier dinspre cutia de viteze pe care il schimbasem cu 1000 de km inainte pentru ca desfacusem motorul. Am schimbat semeringul din nou crezand ca el insusi este problema. Se stie povestea noilor semeringuri fartec. Dupa 50 de km a cedat si cel nou schimbat. De data asta imi curge mai putin ulei. Cand am schimbat semeringul am schimbat si uleiul din motor. Cand l-am schimbat indica un nivel normal pe joja, iar acum este cu un cm peste nivelul maxim. Este posibil ca nivelul ridicat de ulei sa fi produs defectarea semeringurilor? Si daca da, de ce este crescut nivelul?
Am desfacut pompa de benzina ca sa verific membrana crezand ca imi baga benzina in ulei. Membrana este intacta. De asemenea am incarcat (nu stiu daca este cea mai profesionista metoda) sa dau foc la joja imbibata cu ulei si nu a luat foc.
Se mai observa pe capota picaturi de culoare maronie care sunt aruncate din dreptul fuliei in mers. Cand am schimbat uleiul cel vechi nu avea nici urma de apa in el...
Nu stiu ce sa fac 111.gif
za_kristake
Si daca ajunge compresia in baie?
Goa
smile.gif
PH-06-BOA
Daca scapa compresia in baie, nu inseamna ca sparge si simeringul, numai daca are epuratorul infundat. Ar fi aruncat joja.
Nivelul ridicat, nu sparge simeringul. Ma faci sa cred ca ceva nu e in regula la montarea lui. Un simering tine si peste 50 000 de Km, nu doar 50. I-ai taiat 10mm din arc, cand l-ai montat?
Goa
Nu am taiat... Si a fost montat corect, nu prea ai cum sa nu il montezi corect de doua ori decat daca nai habar. Dar totusi cum ramane cu nivelul crescut de ulei. Un centimentru in plus pe joja inseamna cel putin un litru de ulei in plus...
Bogdan90
Salut baieti! Am si eu nivelul ridicat pe joja dar nu din vreo defectiune ci din prostia mea...aveam capacul la culbutori deformat si imi arunca ulei. Am indreptat capacul, am schimbat garnitura si am completat cu ulei ca era putin sub nivel, numai ca am completat prea mult. Ce intrebare am eu, afecteaza cu ceva nivelul prea mare? E cu vreo 5mm peste nivel. Daca afecteaza cum as putea sa scot putin din el?biggrin.gif
pirvumark
din cate stiu, nivelul ridicat iti forteaza garniturile, semeringurile. spun asta dupa ce am citit manualele utilizatorului la toate masinariile si utilajele cu care am mers pana acuma.
tot in acele manuale se recomanda ca atunci cand faci schimbul, nivelul uleiului sa fie un pic sub maxim, niciodata maxim sau peste. de ex la dacia sa fie 1mm sub dunga.
pot da un exemplu(in carte tehnica scria 19lmax si recomandat 18,4). e vb de un motor mare, diesel de 9400cc

*de scos, poti scoate cu un furtun subtire pe la joja(cu o seringa maricica atasata la acel furtun, care poti sa-l faci eventual dintr-un cablu caruia ii scoti litele)
*sau pe la baie, dand drumul la buson(treb sa te murdaresti serios ca treb sa tii de buson daca alegi varianta asta).
alta optiune chiar nu-ti pot da.
tichondrius95
Se spune ca lipsa uleiului in motor produce tot atatetea pagube cat si daca ai nivel mai mare decat trebuie in motor. Deci - surplusul de ulei dauneaza grav motorului. Asta o stiu de la o emisiune de la tv unde se discutau probleme de genul asta.
pirvumark
pai stii de ce. deoarece daca ai ulei putin se uzeaza motorul, pt ca nu se face bine ungerea si are loc o frecare puternica, iar daca e mult se creeaza presiune foarte mare(hidraulica), ceea ce face ca anumite componente sa cedeze.
daca tinem cont ca uleiul este folosit la cricuri, el are proprietatea ca nu se comprima, deci in cantitati mai mari in motor, presiunea il forteaza sa iasa pe undeva.
cine a desfacut motoare si nu numai, stie ca este obligatorie scoaterea lichidelor din cavitati, mai ales acolo unde se insurubeaza, pentru ca acele lichide ramase, sunt comprimate odata cu strangerea surubului si presiunea creata duce la craparea pieselor la propriu. acelasi principiu ca la cric.
deci mare atentie cand umblati undeva si patrunde lichid(ulei, motorina, etc)
Bogdan90
Multumesc foarte mult pt informatii baieti. pirvumark, foarte buna ideea de scoatere a litelor dintr-un cablu...ma gandeam si eu sa scot pe la joja dar nu stiam cu ce
the fast and furious

Sau desfaci filtrul de ulei , il golesti si il pui inapoi.
krapcarasu
totusi teoretic presiunea nu poate creste peste 6, pompa are pe tur o bila cu arc, supapa de suprapresiune, daca e usor prea mult ulei e stropit puternic si sta mai mult pe camasi fiind mai usor sa se arda, tot nu e bine ca face depuneri
pirvumark
pai da, in timp se duce, ti-l arde, dar e posibil sa-ti afume bijiile, sau sa mearga prost motorul.
eu recomand sa-l scoata cumva pt ca si eu am schimbat semeringul, si la un schimb, taica-miu, care toata viata a lucrat pe masini romanesti, unde nu dadea el bani din buzunar sa le repare, are si conceptia aia,(pune sa aiba, mai bine mai mult decat putin), si n-am ce-i face pana moare, oricat i-as explica ce se poate intampla(dar ce stiu eu, na), a pus mai mult ulei cu vreo juma de litru.
si dupa vreo saptamana, a inceput incet si sigur sa curga ulei. imi venea sa il omor. merg asa de vreo 5 ani, dar motorul eu nu-l mai dau jos ca oricum mai face el ceva si sigur curge iar.
pe atunci puneam sheel. acuma pun elf de vreo 3-4 ani. ca nu mai gasesc.
tom79
QUOTE(Bogdan90 @ 22 Jan 2010, 21:52)
Multumesc foarte mult pt informatii baieti. pirvumark, foarte buna ideea de scoatere a litelor dintr-un cablu...ma gandeam si eu sa scot pe la joja dar nu stiam cu ce
*


daca nu ai rabdare scoate filtru si scurge-l.balbotaj se numeste fenomenul de ungere
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.