Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Magazie CD VDO 604 MP3
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
victoriousgoofy
Deschid acest topic in urma achizitiei unei unitati VDO604MP3 care nu a fost compatibila cu HU de la masina mea (Clio Symbol 2005) si a micului studiu pe care l-am facut in incercarea de a descoperi ce si de ce merge/nu merge.

Pentru cei care nu stiu, magazia aceasta de CD-uri este dedicata HU VDO care au echipat diverse modele Renault si nu numai. Odata cu evolutia modelelor de cass/CD player, si magazia a suferit un update de editie si asa au aparut variantele /62 si /74.

Pe scurt:
daca aveti un radio cass/CD cu tuner list optati pentru unitatea fara nici o terminatie (VDO604MP3)
daca aveti un radio cass/CD cu update list va trebuie unitatea cu /74 (VDO604MP3/74)
pentru posesorii de Logan cu HU Blaupunkt unitatea cu /62 (VDO604MP3/62)

Din ceea ce am gasit eu, pentru Renault, toate unitatile de pe masinile pana in 2004 sunt tuner list iar dupa acest an sunt update list; un link orientativ de compatibilitati este http://www.orbitica.com/gps/vdo/accueilvdoassitance2.htm

Sper ca acest mic tutorial sa fie de ajutor. smile.gif



AlinushMicutzu
am modelul de cd-player din poza atasata.se potriveste sau nu????nu stiu ce cod are inscriptionat pe el.astept raspuns.mersi
victoriousgoofy
Modelul din poza este 'update list' ( la fel ca la Clio al meu). Teoretic se potriveste cu magazia /74 (spun teoretic pentru ca nu am incercat pe pielea mea compatibilitatea, numai din research-ul de pe forum si net). sper totusi sa ajung in acest wd sa verific pentru a fi siguri;
AlinushMicutzu
te rog verifica si daca ii compatibila magazia cu acest cd-player sunt interesat.mersi
victoriousgoofy
Daca vrei, incearca la Falcon (importatorul pentru aceste magazii, il gasesti pe google): personal nu am spre vanzare modelul in discutie; pot numai sa ajut pe cei care cauta magazii pentru HU 'tuner list'. Repet: nu ma ocup cu vanzari, e numai o conjunctura punctuala in care pot ajuta la achizitionarea acestor unitati la un pret putin mai mic decat e oferta importatorului excl.gif

Topicul nu este un anunt mascat pentru vanzari; este numai un mic ajutor pentru cei care cauta o magazie CD compatibila si care nu au nici timpul nici posibilitatea de a sta sa caute si sa verifice daca produsul pe care il gasesc pe net la diversi furnizori merge la masina proprie sau nu. Atat si nimic mai mult...
clr

Oameni buni, mai cititi si voi topicurile dedicate pe forum.

http://falcon.ro/promotie/cd-changer-vdo-chm-604-mp3.html

Dupa cum s-a mai spus si in alt topic, e promotie lichidare de stoc, iar pretul e de 400 ron.
victoriousgoofy
Am primit un mail dela reprezentantul Falcon care raspunde la intrebarea mea legata de compatibilitatea magaziei /74 cu HU 'update list': 'conform colegilor mei de la departamentul tehnic, 99% este posibil sa mearga magazia pe masina dumneavoastra' ; sper ca pana de craciun sa confirm si personal

In alta ordine de idei, cu ajutorul unui coleg de forum, azi am ascultat si eu aceasta jucarioara: prima impresie este deosebit de placuta, inegrarea cu HU este impecabila; ce nu am verificat este afisarea ID TAG-urilor pentru MP3 pe display-ul masinii (pentru ca nu am avut un CD cu MP3)

Alternativa la magazia asta poate fi numai o cutiuta gen XCARLINK cu limitarile pe care le aduce (stick formatat special sau un IPod... smile.gif )


18 Dec 2009, 20:54:
pentru AlinushMicutzu: victorious_goofy pe YM

PS. sper ca incepand cu pcest post sa pot raspunde la PM tot pe PM
victoriousgoofy
sad.gif Sunt trist....., tocmai am venit dela Falcon, importatorul unitatilor. Fratilor, unitatea 604MP3/74 NU MERGE LA HU CU UPDATE LIST

Imi pare rau ca este asa, as fi vrut sa ma bucur si eu de optiunea asta interesanta dar nu a fost sa fie .... Singura certitudine pe care o am este ca modelul de magazie 604 MP3 MERGE cu unitatile tuner list.

Cu aceasta cred ca o sa inchei aici aventura, sper ca randurile pe care le-am scris sa ajute pe cei care mai gasesc la lichidari acest produs ( din spusele celor de la magazin, aceste unitati sunt vechi si nu se mai produc)

Va urez sarbatori fericite!!!!!!!!
Ryk
pe site-ul dat mai sus de verificat compatibilitatea, apare ca este compabitibila cu updatelist magazia de cd-uri CHM604MP3.
victoriousgoofy
Stiu si de aceea am si fost la ei.... dar nu merge!!!!! asta nu e o parere, e un rezultat. daca o sa te uiti mai atent, o sa gasesti ca se contrazic si ei (intr-un loc spune se tuner list in alta doar vdo dar niciunde nu e updatelist)

Pentru unitatile tuner list, mufa de care ai nevoie e una albastra cu pinii in configuratia 3 2 3 iar unitatea /74 are 2 mufe, galbena si gri daca nu ma insel, legate intre ele si care au configuratia pinilor 2 2 2 (imposibil deci de montat).

E o mare brambureala cu compatibilitatile astea care te leaga de anumite produse/editii de produse.

Pesonal am renuntal sa mai caut in directia asta, ma gandesc la un adaptor de IPod sau ceva asemanator dar inca nu sunt decis in privinta achizitiei din cauza pretului (stiu ca sunt la app 4 mil dar inca nu am vazut sau auzit de cineva care si-a montat si a fost incantat de rezultat)
suzu
eu am asa ceva:

[attachmentid=1627579277] [attachmentid=1627579278]

CABASSE TRONIC AUDIORUM varianta UPDATE LIST.

merge sau nu merge? sunt din bucuresti.
victoriousgoofy
Suzu,

Din ceea ce vad eu in poza ai o mufa mica cu 8 pini si una ceva mai mare (nu deslusesc cati pini si in ce config); garantat nu pot sa-ti spun daca magazia asta merge sau nu (nici importatorul nu stie cu exactitate); ceea ce pot sa-ti recomand este sa faci o vizita la Falcon (au sediul in Ciclop-ul de pe Magheru) si sa intrebi/incerci magazia pe unitatea ta (au in stoc acolo varianta cu /74 in coada);
Personal, eu am ceva dubii ca va merge pentru ca, din ce am inteles eu, magaziile astea nu sunt compatibile cu unitatile 'update list' in orice forma ar fi ele si chiar daca mufele merg nu inseamna ca si poti controla unitatea din HU-ul masinii.
Repet, nu sunt 100% sigur ca nu merge dar e o probabilitate foarte mare sa nu fie compatibila.
victoriousgoofy
Pentru cei interesati, inca se mai gasesc magazii..... Daca va tenteaza, va rog sa ma anuntati. biggrin.gif
dannny_25
salut, cam tarziu postez dar asta este, acum am aflat referitor la VDO cd changer, am fost la Falcon azi in Tm mai au o Magazie, nu se poate conecta la Tuner list, nu e mufa cu 8 pini doar cu 6, nici ei nu stiau la ce tip se nimereste, zicea unu ca doar la ala care are expert adica update list,
victoriousgoofy
Nu te mai chinui.... pe UPDATELIST nu merg magaziile astea; am fost ei eu la Falcon si le-am incercat Live pe masina.....
Singura combinatie posibila e cu TunerList si VDO 604 (simpla, fara alte sufixe).
MatzuJr
salut,caut de multa vreme un cablu de magazie.Am vazut ca vdo chm604mp3 are aceeasi mufa cu magazia mea.Eu am vdo ch1000,e cu 10 cd dar nu gasesc cablu niciunde,pt casul philips radiosat 6010 de pe laguna 1 ph2 din 98.Intrebarea:daca printr-o minune gasesc cablu,comenzile imi raman dar nu sunt sigur de display.Poate stie careva pe unde sa ma indrept catre un cablu.Sunt din Hunedoara,pe aici nu prea gasesti magazine specializate,daca gasiti pe altundeva va rog sa ma anuntati la fliosch18@yahoo.com sau PM aici.Stima
adrian78ro
Buna ziua. Am si eu o intrebare. La mine se potiveste unitatea VDO DAYTON CHM 604 MP3 in loc de unitatea mea de cd fara nici o modificare?
Floryn sabou
Salutare tuturor,mare bataie de cap cu aceste magazi de cd-uri,am si eu o problema in acest sens.Am pe masina mea "un megane cabrio din 99 " un casetofon radiosat 6010 si de curand mi-am achizitionat o magazie de cd-uri dar atunci nu m-am gandit daca o sa fie compatibila cu casetofonul (tuner list ) ma puteti ajuta cu compatibilitatea si bn inteles daca puteti sa-mi spuneti daca gasesc undeva acest cablu din imagine,asta doar daca e compatibil casetofonul cu magazia. Mersii tuturor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.