Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cutia de viteze nu functioneaza cum trebuie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Minsalot
salut! am o mica problema cu o dacie 1310 din '86. se pare ca schimbatorul nu functioneaza bine decat cand e cutia rece, apoi cand se incalzeste nu mai intra in viteze decat cu foarte mult efort. si nu pot sa retrogradez din viteze superioare in a 2-a ca ma aleg cu un horcait oribil.... ce pot sa fac?
vallyyy
Verifica patina .......vezi daca o mai ai , e esentiala in retrogradarea intr-a 2 a si pentru marsarier........ti-am atasat si o imagine ,sper sa intelegi
pirvumark
vezi ca e cablul slab la ambreiaj si se incalzeste. nu mai debraiaza cum trebuie. intinde cablul un pic. si da, daca huruie cand bagi a 2-a, e de la patina de pe caroserie. de fapt tu bagi marsarier cand bagi a 2-a . de asta caraie. de fapt nu e nici marsarier nici a 2-a dar mai mult spre marsarier.
ATM
Hmm, daca era asa simplu, eram fericit...4 ani m-am chinuit fix cu aceleasi simptome pe care le are si initiatorul. Cutia e uzata, problema retrogradarii de fapt e sincronul de 1-2 dus, nu mai sincroniza arborii cutiei, si din pacate, chiar daca ai patina buna (cazul meu) , caraia. Cat timp era cutia rece totusi, din cauza uleiului gros (85T90 ARAL) nu caraia. Nu vreti sa stiti cum facea cu 80T90 normal...iti venea sa te dai jos si sa fugi pe camp.
Rezolvari posibile, in ordine:
1. verifica nivel ulei in cutie, completare/schimbare
2. verifica patina, schimb-o daca vezi uzuri si nu e perfect dreapta (e vreo 5 lei si are doua suruburi, nu-i mare scofala)
2. incearca sa retrogradezi in a 2a cu sprit, cum fac camionagiii, pentru a sincroniza oarecum manual turatiile arborilor
3. final, desfa cutia, daca ai bani. Pentru ca o reparatie de cutie nu e mai niciodata ieftina.
4. finalul dramatic, daca e de rau si cutia e praf, alta de la dezmembrari
pirvumark
cu 1 milion iti iei alta. si daca te deranjeaza faptul ca iti caraie cand bagi a 2-a, fa ca mine, mergi cu tractorul, combina, saviemul ,aro sau alta masina romaneasca vreo 2 ani si inveti sa mergi fara ambreiaj. si nu glumesc. chiar schimb fara ambreiaj, cu sprituri. la mine 1 si 2 nu intra dar nici nu caraie, pur si simplu tragi de maneta pana se rupe si nimic. eu fac in felul urmator, sprit din acceleratie, calc repede ambreiajul si intra.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.