Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot ciudat
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mibotto
Am o problema si nu imi pot da seama de la ce poate fi.Aceasta consta in faptul ca de fiecare data cand trec de un anumit numar de ture scoate un zgomot ca un rontait.La fel se intampla si cand folosesc frana de motor sau cand schimb dintr-o treapta superioara in una inferioara.In rest daca o mentin intr-o marja de turatie nu se aude.
E posibil sa fie uleiul din cutia de viteze?Cablul de kilometraj?
Multumesc.
romanvs
Sau poate rezonanta de la esapament cand acesta atinge pe caroserie.
pirvumark
eu unul am avut probleme de genul asta, mergeam cu masina 60-70km/h mergea bine. 70-80 incepea un huruit usor. daca treceam de 80 sau stateam la 80 iar disparea. deci la mine era intre 70-77km/h. nu stiu cum a disparut, dar am observat ca odata cu reglarea avansului parca nu se mai aude. am pus avansul pe 0 asa cum am citit pe forum si de atunci nu am mai ridicat capota. merge super masina.
mibotto
Toba sigur nu atinge caci am avut problema si produce un zgomot diferit.La mine zgomotul nu apare intre o anumita viteza de obicei e foarte violent daca schimb dintr-o treapta superioara in una inferioara.
Multumesc mult celor care incerca sa ma ajute.
Alexio
Eu am injurat si dat pumni in tavane 3 luni sa ma prind ce huruie cand o turez sau in curbe si etc. si pana la urma cand m-am bagat sub ea am dat un pumn mai tare de nervi in scut si atunci am vazut.. scutul ruginit si rupt si saxofonul rupt + tobele prinse ca naiba... am schimbat tot si nu a mai facut nici un sunet.
burlacu marian
adica la ce turatie?
mibotto
De obicei cand bag dintr-o treapta superioara in una inferioara si intervine frana de motor puternic atunci scoate un zgomot ca un rontait.Turatii nu pot sa iti zic insa daca accelerez lent iarasi se aude,daca accelerez puternic nu se mai aude.Se aude iarasi daca dau drumu mai brusc la ambreiaj dupa ce schimb o treapta,daca dau drumu lent nu se aude.
Sper sa se fi inteles ce am vrut sa zic.
Multumesc.
mibotto
Imi cer scuze ca pun raspunsul atat de tarziu dar intr-un final am descoperit ce provoca zgomotul.Era colierul de la furtunul gros ce vine jos in radiator,acesta nu era prins bine si cand treaceam din treapta superioara in treapta inferioara acesta se muta putin si elicea atingea surubul colierului.Dupa radiatorul se aseza la loc si nu se mai auzea.S-a rezolvat usor cu mutarea surubului si prinderea mai bine a radiatorului.
Multumesc mult pentru sfaturi si ajutor.
TXzamora88
cred ca stiu la ce te referi .. a avut un prieten aceiasi problema dar numai ca el baga crescator cat cupla a 3a avea probleme facea zgomotul ala si intra greu era de la cutie si de la ambreaj
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.