Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Semne incepator !
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
GrOzOy
Salut ! De vineri 11.12.2009 sunt posesorul unui permis categoria B , ma rog , deocamdata nu pot circula pentru ca n-am dovada si maine dimineata o sa ma duc sa o iau . Mi-am luat 2 semne incepator cu ventuze iar pe spate eu am luneta ionizata .Pot sa spun ca nu se vede absolut deloc din afara sad.gif ! Am vazut la cineva semne asemanatoare dar facute din autocolant cred si lipite pe exteriorul lunetei / parbrizului . In comert nu am gasit asa ceva si vreau sa stiu cand o sa ma opreasca nenea garcea si o sa ma intrebe dc nu se vede pe spate semneul ce o sa ii zic ?? O sa ma aleg cu ceva ? A mai patit cineva? Eu sunt dispus sa merg asa . Ms
robert1991
si eu sunt la fel! incepator de vreo 4 luni cam asa si am geam ionizat p spate!mi-am luat semne autocolante dar se pun tot pe interior!si nu se vede nimic!l-am lipit pe afara da e pe invers!nu se vede semnul mirarii ala!:)
pastrama
QUOTE(GrOzOy @ 13 Dec 2009, 15:26)
Eu sunt dispus sa merg asa
*


Pai daca esti dispus sa mergi asa, iti asumi si riscurile aferente, nu? Oricum esti in ilegalitate, ce te mai doare?
Oricum, frumos tare, incepator, geamuri negre de nu vezi nimic prin ele...minunat!
GrOzOy
Geamurile fumurii nu ma deranjeaza deloc ! Sunt curios ce o sa zica nenea garcea de semnul ala care nu se vede ca doar geamurile sunt omologate .
ag02cws
Pai e simplu: pe garcea nu il intereseaza de ce nu se vede semnul tau prin geamurile omologate => amenda.
Victoras2001
Pe vremuri, adica inainte de '89, multi isi puneau semnul de incepator chiar daca nu mai erau incepatori. Erai vazut cu lamaia-n geam, erai ocrotit. Cu timpul, masinile "s-au indesit" simtitor. Semnul de incepator a devenit o corvoada. Se suie pe tine, nu-ti acorda prioritate, ba se si dau la tine, etc. Recunosc ca atunci cand mi-am luat permisul imi pusesem semnele-n geam si le purtam cu mandrie, asa de bucuros eram ca-s si io sofer. Daca-mi luai semnul din geam saream la bataie. radmasa.gif L-am purtat zi de zi pana in ziua in care s-a facut anul. Acum insa, nu mai sfatuiesc pe nimeni sa si puna lamai in geam. Tinand cont de civilizatia de pe strazile noastre, e mai bine fara. Oricum, nu-i trebuie lamaie-n geam cuiva ca sa ma prind cat de bine sau de prost conduce. Ce dracu? Asta e una din distractiile mele vavorite la volan. Sa fac pariu ca soferul din fata e femeie. radmasa.gif tongue.gif

LE. Acum am vazut. Numai la DSN se pun semne de incepator in geam?
GrOzOy
Tare radmasa.gif radmasa.gif
Relu_GTT
eu numai 3 luni le-am tinut pe geam, parca nici nu am fost incepator tongue.gif
daca ai geam fumuriu/ionizat il lipeste pe exterior ca asa degeaba il ai tu pe interior daca nu se vede e ca si cum nu l-ai avea
fuzzzy
@Victoras: nu numai la dsn se pun semnele de incepator, iar despre comportamentul din trafic, sunt destui care inca mai respecta semnul...

@Grozoy: personal iti recomand sa deionizezi luneta, ca sa vezi mai bine si sa te obisnuiesti sa te uiti in spate. Practic poti sa iti faci si tu un fel de autocolant cu semnul de incepator... si sincer imi e destul de greu sa cred ca nu ai gasit semne de incepator prin comert... am vazut unele cat luneta de mari....
Relu_GTT
nu ai voie sa ai semne de alta dimensiune decat cea stabilita, cei care au dinalea mari pot fi amendati si bine le-ar face
and_rei
QUOTE(Victoras2001 @ 13 Dec 2009, 15:58)
Pe vremuri, adica inainte de '89, multi isi puneau semnul de incepator chiar daca nu mai erau incepatori. Erai vazut cu lamaia-n geam, erai ocrotit. Cu timpul, masinile "s-au indesit" simtitor. Semnul de incepator a devenit o corvoada. Se suie pe tine, nu-ti acorda prioritate, ba se si dau la tine, etc. Recunosc ca atunci cand mi-am luat permisul imi pusesem semnele-n geam si le purtam cu mandrie, asa de bucuros eram ca-s si io sofer. Daca-mi luai semnul din geam saream la bataie. radmasa.gif  L-am purtat zi de zi pana in ziua in care s-a facut anul. Acum insa, nu mai sfatuiesc pe nimeni sa si puna lamai in geam. Tinand cont de civilizatia de pe strazile noastre, e mai bine fara. Oricum, nu-i trebuie lamaie-n geam cuiva ca sa ma prind cat de bine sau de prost conduce. Ce dracu? Asta e una din distractiile mele vavorite la volan. Sa fac pariu ca soferul din fata e femeie. radmasa.gif  tongue.gif

LE. Acum am vazut. Numai la DSN se pun semne de incepator in geam?
*



eu le-am purtat 2 saptamani la inceput si pe urma le-am dat jos biggrin.gif.vorba ta.mai bine fara,DAR mi-am asumat riscul unei amenzi
Onyx
pe mine ma oprit in primele 6luni si nu aveam semne...ba chiar mi-a zis ca sunt incepator dar de semne nu a pomenit... s-a legat de stilul meu (zgomotos) de a pleca de pe loc smile.gif.
ps. acu am aproape 2ani biggrin.gif
Victoras2001
Daca nu se pun numai pe DSN, de ce a deschis topic aici?

Nu-mi aratati ce scrie-n lege vis-a-vis de unde se pune lamaia si de geamurile "fumurii"? laugh.gif Sa nu-mi spuneti ca se face o paralela intre ele.

Vezi si scandalu' de aici: http://www.daciaclub.ro/Semnele-de-incepator-t59891.html
Cosmin.nova
ce probleme existentiale smile.gif) "daca ma prinde garcea si nu se vede semnul de nab" smile.gif) ahh da, si chestia cu semnul in trafic chiar e adevarat, esti considerat jalon daca ai smene de genu':))
asta se intampla numai in bucuresti, unde soferii cu "mana stanga la ora 12" isi fac veacul wink.gif
Victoras2001
Nu mai esti la curent. Soferii bucuresteni il mangaie cu mana stanga pe Eugeniu. Astfel, sederile cu orele in acelasi loc devin mai placute. mana dreapta e rezervata pentru rascolirea mucilor din nas cu scobitoarea. rolleyes.gif
GrOzOy
@ Cosmin Nova : ce probleme existentiale smile.gif) "daca ma prinde garcea si nu se vede semnul de nab" . Mda ce pot sa zic , ms de sfat . Mai bine inchideti topicul ca nu e in stare nimeni sa raspunda normal si corect ,fara mistouri si alte cocalarisme de genu . N-ai cu cine , sincer sad.gif !



@ Victoras2001 :" Daca nu se pun numai pe DSN, de ce a deschis topic aici?" Pentru ca am SuperNova si am zis ca aici ar fi cat de cat aproape de nelamurirea mea smile.gif !
pician90
hi hi eu miercuri le dau jos ..exact un an de cand am permis.. sincer e bine sa porti acel semn.. parca ai mai mult loc in trafic.( toti se feresc de tine:)) )
and_rei
grOzOy sunt "mamaligi" din autocolant care se pot lipi pe luneta pe afara.sunt foarte rezistente.cunosc eu un X5 care are asa ceva biggrin.gif
Maskatu
Catre initiatorul topicului. Sfatul meu este sa iti cumperi semne de incepator ce se lipesc pe EXTERIOR. Se gasesc mai greu dar daca vrei sa arati o urma de respect catre ceilalti din trafic, te chinui si gasesti. Daca chiar nu gasesti, scoti frumos la imprimanta color semnul, si il pui eventual intr-o tipla de plastic transparenta. O lipesti frumos cu scoci si gata. Daca zice politia ceva, spui domne'... nu am gasit si am zis ca decat deloc, mai bine asa.

Daca chiar iti doresti, se gasesc solutii.
GrOzOy
La asa m-am gandit si eu Mascat . Nu vreau sa umblu asa dar nici cu el pe dinaintru sa nu se vada ( la o treaba e mai mult degeaba ) . Am vazut la mai multi mamaligi care se lipesc dar am umblat la toate magazinele de piese , am fost si 3 librarii si au spus ca nu mai au sad.gif .. ! O sa fac ceva la imprimanta ..Ms
Victoras2001
QUOTE(Maskatu @ 13 Dec 2009, 22:11)
daca vrei sa arati o urma de respect catre ceilalti din trafic, te chinui si gasesti.
*


Zi ca n-ai vorbit serios. Te rog io radmasa.gif
Maskatu
Daca a deschis topic in speranta ca il va ajuta cineva cu un sfat pentru marea problema, anume nu gaseste semne de incepator, inseamna ca vrea sa isi puna tongue.gif

Pana la urma ideea cu mamaligele este ca atunci cand tu gresesti ceva, sau te misti ca mormolocu', sa nu te injure ceilalti, si sa zica... HA, uite incepatoru, jap semnal si depasire biggrin.gif
Victoras2001
Imi mentin parerea. Daca-si pune mamaliga-n geam, e mort. Hai sa fim seriosi. Atata ne trebuie-n trafic, sa vedem un incepator. Ne suim pe el, ii taiem calea, ba ne mai si uitam urat la el, poate-l convingem c-a gresit. laugh.gif In traficul din Bucuresti nu-si are rost semnul de incepator. Iar ca-i varza la volan, te prinzi repede. Nu-ti trebuie atentionari speciale.
Daca mai insista, io-i dau o reteta de mamaliga.
bygy007
QUOTE(Victoras2001 @ 13 Dec 2009, 15:58)
Oricum, nu-i trebuie lamaie-n geam cuiva ca sa ma prind cat de bine sau de prost conduce. Ce dracu? Asta e una din distractiile mele vavorite la volan. Sa fac pariu ca soferul din fata e femeie. radmasa.gif  tongue.gif

*


bai frate esti genial cu remarca asta , chiar este si pentru mine este o curiozitate lucrul expus de tine radmasa.gif

pentru GrOzOy ii sugerez , cum a facut si un coleg de al meu , si anume a lipit semnul pe exteriorul lunetei cu silicon , sau daca masina este condusa si de altcineva , se gaseste un fel de arici adeziv ,se pune unul pe semn, si unul pe geam
Maskatu
Ai dreptate victor... in ziua de azi prin orasele mari o sa auda remarci de genul...
Ti-ai dreacu' de incepatori cu cine v-a dat permisu' radmasa.gif
maidanezu
nu va duce capu la idei deloc .ai zis ca ai lipit un semn dala invers si nu se mai vede '' ! '' ok pai iei frumos un marker permanet care nu se sterge la ploaie si desenezi tu pe bulina galbena unu smile.gif

14 Dec 2009, 00:09:
QUOTE
Oricum, nu-i trebuie lamaie-n geam cuiva ca sa ma prind cat de bine sau de prost conduce. Ce dracu? Asta e una din distractiile mele vavorite la volan. Sa fac pariu ca soferul din fata e femeie. radmasa.gif  tongue.gif


si care credeam ca ios singuru nebun de face asa cu amici in masina radmasa.gif
andrew14_maverick
Eu am condus doar in jud Valcea cand eram incepator. Cand aveam semnul de incepator, toti ma claxonau cand mai greseam. L-am dat jos dupa vreo maxim 6 luni si s-a produs minunea, nu mai zicea nimeni nimic. Nici cand imi murea motorul la semafor. Evident eram mereu in pericol de a lua amenda. Insa mi-am asumat riscul. Asta nu inseamna ca sfatuiesc pe cineva sa faca asta.
bygy007
eu l-am tinut doar 3 luni (ca atit mai aveam din an cind mi-am luat masina) smile.gif
and_rei
QUOTE(bygy007 @ 13 Dec 2009, 23:04)


sau daca masina este condusa si de altcineva
*



eu tin minte cum a venit tata intr-o dimineata la mine si mi-a zis " bai tu stii cati m-au lasat azi sa trec in locu lor?" radmasa.gif
G I M
Si eu am pe luneta folie si mi-am pus semnul pe interior. Nu se vedea mai deloc dar nici nu m-am sinchisit sa fac ceva sa se vada mai bine. Eu le-am tinut doar o luna si apoi le-am dat jos, ma enervau colegii de trafic, te vedeau cu mamaliga hai sa-i tai fata, hai sa-l claxonez ca e incepator. Nu m-a oprit nimeni niciodata, oricum a trecut anul.
and_rei
eu n-am auzit pe nimeni sa spuna ca si-a luat amenda pt ca nu a avut mamaligile in geam.voi?
GrOzOy
Eu de 2 puncte stiu ...
alex3faq
eu am permisul de 2 luni si pot sa spun ca daca ai mamaligile in geam toti te injura, claxoneaza, iti taie fata si asa mai departe ... eu cand merg fara mamaligi nu am nici o treaba nici un claxon nimic .. cand le pun ma "omoara"

De asta nici nu prea le pun:D
abc
in primul rand felicitari pentru permis..ai parcat vreodata noaptea ? sa vezi distractie..sunt doua puncte de penalizare...daca nu il pui..

alex...si gandeste-te ca tu conduci prin constanta..pune-le la loc..pe langa dezavantaje ai si mai multe avantaje...te mai lasa cineva..iti face loc..doar trebuie sa ai mult calm ..
coco_blondu
depinde..daca conduci..mai ca iei ca sa zic asa...si ....faci arogante cum ti-ar face ei...s-ar cam linisti!!!..acuma depinde si de incepator..ca daca nimeresti daia de iti blestemi zilele...aia merita claxonati ca sunt pericol public..dar..cand vad un incepator..si merge normal in rand cu ceilalti aceasi viteza ca restu n-am nimic cu ei ..cand vad ca nu da semnal..sau se baga asa fara nici un stres ii dau un claxon atat!!....ai grija..si sa-l stapanesti sanatos alex3faq
Cosmin.nova
o alta solutie e sa desenezi si sa scoti la imprimanta semnul, il decupezi si il lipesti pe o tabla rotunda de dimensiunea semnului. Folosind un magnet puternic il pun pe interiorul lunetei iar pe exterior tabla si cred ca tine. =]
C a t a l i n
Și dacă nu ține, unde zboară acea tablă? Te-ai gândit mult?
martynez
eu il port semnul pana in ultima zi.......chiar nu ma deranjeaza......mai ales cand merg in afara , le dau flash-uri ,se dau la o parte si dupa ce trec si imi vad semnele sunt unii care se simt frustrati si incep sa faca ei arogante sa imi arate cine sunt ei.....pt mine e distractiv asta si pt ca nu am complexe in privinta condusului......oricum eu zic sa le porti ce te ajuta in unele situatii......
Maskatu
QUOTE(Cosmin.nova @ 22 Dec 2009, 22:10)
o alta solutie e sa desenezi si sa scoti la imprimanta semnul, il decupezi si il lipesti pe o tabla rotunda de dimensiunea semnului. Folosind un magnet puternic il pun pe interiorul lunetei iar pe exterior tabla si cred ca tine. =]
*


Genial radmasa.gif Nu mai simplu cumperi unele de la magazin si daca ai folie, lipesti cu scoci de luneta? In caz ca ramai fara, cumperi 2-3 seturi. La 2 lei setul, nu cred ca este mare paguba.
Iulikk
Eu l-am purtat (si il port) din prima zi in care am iesit cu masina. E adevarat, se baga pe langa tine (mai ales daca faci stanga), dar asta e... mai am 3 luni si scap de ele biggrin.gif . PS: am 2 perechi de semne, unele in geam si unele in torpedo (le-am primit pe aman2 cadou de majorat radmasa.gif . Cat despre intrebarea initiatorului: cumpara putin autocolant galben si incearca sa faci ceva home-made... un cerc cu diametru de 10 cm si un ! in mijloc. Desenezi pe spate... pe partea care se protejeaza "lipiciu' " autocolantului. Asa a facut un prieten de-al meu si nu a avut probleme.
melomanuu
Eu a trebuit sa pun semne pe masina pentru prietena mea si ghici ce... Pe spate folie, pe fata parasolar de folie. Am tot cautat semne autocolante care sa le pot pune pe exterior si nu am gasit, doar autocolante pentru interior. Asa ca mi-am facut singur din folie galbena si neagra. Si de multe ori ma plimbam eu cu masina cu semnele pe geamuri si am intalnit foarte multi care la semafoare se puneau pe banda de mers la stanga vreand sa mearga in fata, ma mai vedeau si pe mine langa ei cu lamaia in geam.... si cand se facea verde aveau o mare surpriza biggrin.gif
Cosmin.nova
melomane vreau jantele tale! laugh.gif de vare trecuta tot le vreau icon_mrgreen.gif
melomanuu
Insista, insista ca nu sunt de vanzare biggrin.gif
Cosmin.nova
hai ca ar arata super pe a mea ca e alba :> dc nu le donezi..cream o opera de arta laugh.gif
melomanuu
nu-s un model aparte. Cel putin ii plina Timisoara de jante ca a le mele. Cand le-am facut eu albe acum 3 ani mai erau unele asemanatoare in timisoara albe. Acum dupa 3 ani ii plin de ele si culmea tot albe. Cauta si tu pe la bursa sau prin targuri. Ii imposibil sa nu gasesti ceva foarte asemanator. Bafta!!
Maskatu
Si totusi aici se vorbea despre altceva... cred ca domnul GrOzOy s-a lamurit in legatura cu problema ridicata. Topic closed
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.