Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: instalatie electrica ceasuri bord
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
baranga
va salut pe toti;

de muuuuulta vreme am o mica problema care pana acum nu ma stresa tare asa,dar acum mi s-a pus pata sa o rezolv;
este vorba despre indicatorul apa si batetrie; cand aprind farurile salta putin indicatorul la apa si daca bag si bricheta in acelasi timp creste si mai mult;
daca dau semnalizare incarcarea palpaie si balangane in ritmul semnalizarii;
cand pun frana scade becul la incarcare si cand ridic piciorul de pe frana creste la loc;

Electricienii mei de incredere mi-au spus ca n-am masa buna la ceasurile de bord;
Tind sa ii cred pe amandoi;
Eu am o schema electrica pentru ceasurile de bord;
Intrebarea mea este: difera cablajul de la instalatia ce am atasat-o aici fata de o instalatie de bord CN cu ceasuri takosan;fabricata in dec 99??
Si mai vreau sa stiu daca verdictul dat de electricienii mei e corect>
Va multumesc pentru rabdarea de a-mi citi topicul si va astept cu raspunsuri smile.gif
bygy007
folia aia este identica la marea majoritate a masinilor care au turometru si indicatoare de presiune ulei si temperatura apa in bord

treaba la tine este posibil sa fie din mai multe locuri suspectez o legatura slaba pe traseul de alimentare de verificat e usor daca ai un aparat de masura , masori intre :
plus baterie si plus (iesire) alternator
alternator si surubul blocului de lumini (acolo vin mai multe fire)
intre surubul blocului de lumini si regleta + contact (verifici contactul electric)
vezi unde apar variatii mai mari de 0,2V
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.