Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bara fata 1310 din 1986
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dacia_slk
Buna dimineata! biggrin.gif

Am cautat pe forum, dar n-am gasit ce ma intereseaza...

Am bara fata stramba (la dacia din titlu) in urma unor accidentari usoare (sprijinit de cateva ori poarta si vro 2 copaci prin padure as'vara) si am cumparat o bara noua pe care vreau s-o pun in locul celei vechi.

N-am mai facut asa ceva, m-am uitat un pic p-acolo, dar se pare ca accesul este destul de dificil, locul stramt... (iar acum a dat si zapada si n-as sta sa inghet balbaindu-ma blink.gif ca un nepriceput in frig).

Ma poate sfatui cineva care a mai facut asta ce scule (inelare cu cot sau altceva?) si cum?

Multumesc.

PS: Cu tampoanele laterale cred ca ma descurc.
STORMTROOPER
Daca ai model cu tampoane proeminente in fata ei, in spatele lor gasesti doua piulite care se desfac cu o cheie inelara cotita de 10,parca asa tin eu minte. Daca ai modelul TLX, cu un bandou te toata suprafata barii, tot inelara cotita de 10 te ajuta, dar trebuie sa cauti suruburile. Sunt cam in dreptul imbinarii mastii de la radiator cu ochelarii de la faruri.
Ceea ce am spus eu este valabil daca ai bara metalica.Daca ai bara de plastic, nu se aplica cele scrise de mine.
Bafta.Recomandarea mea, las-o asa pina da caldura.
Adrian_Boy
QUOTE(dacia_slk @ 16 Dec 2009, 02:04)

PS: Cu tampoanele laterale cred ca ma descurc.
*



Crezi tu ?! sleep.gif

Daca sunt ruginite, posibil sa vi cu flexul la ele, pentru ca se vor roti in cauciuc.
Acolo au piulite pentru o cheie de 13 si .... cam peste tot, inclusiv la bara.
kog
dap cheie de 13 trebuie, si mai trebuie si bagat pe sub masina si pomenit inginerii de la Dacia si personaje din calendarul crestin ortodox... Nu merta sa faci treaba asta acum iarna, mai bine o lasi asa. Am avut de inlocuit si su bara fata si nu m-am apucat de ea pana a dat caldura. Sunt mari sanse safie stricate suruburile din tampoanele alea si nu merita stresul pe vremea asta
kobra_bc
in plus daca te sprijini pe vreo unu din greseala sa nu te agiti prea tare ca era bara noua blush.gif
la tampoane se desface prin interiorul aripii, iei total de volan ca sa ai spatiu de lucru dar vezi ca o sa te muncesti ceva la surucurile acelea daca sunt ruginite si neumblate de ceva vreme.mai degraba dai bara jos cu tot cu tampoane si apoi muti tampoanele pe bara cea noua pt ca e mult mai usor de desfacut asa wink.gif
dacia_slk
Am modelul cu bara de tabla cu doua tampoane de cauciuc in fata cam in dreptul farurilor, si doua tampoane laterale.

Multumesc de sfaturi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.